Jak zapobiec utracie ciepła przez dach?
Każdy dom emituje ciepło, które zamiast pozostać w ogrzanym pomieszczeniu ulatnia się z niego przez szczeliny zwane mostkami termicznymi. Jak więc zapobiec utracie ciepła przez dach?
Szacuje się, że dobrze zaplanowana izolacja może zmniejszyć nawet o 40 proc. całkowite straty ciepła w budynku. Ciepłe powietrze kierując się zawsze ku górze, przenika przez nieogrzane elementy konstrukcyjne generując straty energii. Dlatego ważna jest właściwe zabezpieczenie dachu, ale również ścian i fundamentów. Odpowiednie zabezpieczenie dachu ustrzeże nasz dom przed stratą nawet 25-30% ciepła, a rachunki za ogrzewanie zmniejszą się od 5 do 15%.
Którędy ucieka ciepło
- około 25% ciepła ucieka przez ściany i narożniki,
- od 25% – 30% ciepła ucieka przez dach,
- przez okna i drzwi tracimy od 10% – 20% ciepła,
- przez piwnice i fundamenty od 10% – 15%,
- pozostałe straty ciepła powodują np. kominy.
Przyczyny utraty ciepła
Najczęstszą przyczyną wychłodzenia budynku są mostki termiczne. Są one wynikiem nieszczelności w izolacji cieplnej ze styropianu i prowadzą do przemarzania narożników, także w miejscach połączeń stropu ze ścianami oraz nad piwnicami. Inną przyczyną utraty ciepła w budynku są szczeliny powstałe poprzez źle zaizolowany fundament, pęknięcia ścian, a także źle wykonana wentylacja bądź jej brak. Najwięcej ciepła ucieka jednak przez źle zabezpieczony dach.
Materiały zatrzymujące ciepło
Właściwy wybór materiału izolacyjnego do powierzchni dachowych pozwoli na zmniejszenie strat ciepła do minimum. Przy wyborze izolacji warto zwrócić uwagę na korzystne parametry techniczne oraz niewielki ciężar materiału. Istotne jest również zabezpieczenie materiału przed wilgocią. Przykładem znakomitego materiału izolacyjnego dachów jest wełna mineralna szklana. Jest ona lekka, ciepła i sprężysta. Bardzo szczelnie wypełnia izolowane przestrzenie i łatwo dopasowuje się do konstrukcji. Struktura wełny przepuszcza wilgoć i uniemożliwia powstawanie pleśni i grzybów. Dodatkowym plusem jest łatwość montażu.