Jak dobrać odpowiednią fugę do płytek?
Jeżeli wybrałeś już płytki do łazienek, przed tobą kolejny dylemat: jak dobrać do nich odpowiednią fugę? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.
Fugowanie płytek jest niezwykle istotne z kilku względów. Przede wszystkim fuga amortyzuje ruchy różnych materiałów związane ze zmianami temperatury i wilgoci np. w łazience. Poza tym zapobiega wnikaniu wody i brudu w szczeliny i zabezpiecza krawędzie płytek, a także zwiększa ich przyczepność do podłoża.
Dobór koloru
Dobrze dobrana fuga będzie współgrać kolorystycznie z płytkami. Jej kolor będzie uzależniony od tego, czy fugujemy ceramikę, czy kamień. Bierzemy więc pod uwagę barwę, rodzaj materiału, a także miejsce ułożenia. Kolor będzie zależał w dużej mierze od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeżeli zależy nam na jednolitej powierzchni, dobierzmy fugę w zbliżonej tonacji. Natomiast jeżeli chcemy uwypuklić fakturę bądź deseń kafelków, wybierzmy fugę kontrastującą. np. białą do czarnych płytek. Pamiętajmy, ze zawsze możemy położyć fugę na próbę i, jeżeli nie pasuje, wyskrobać ją.
W przypadku płyt kamiennych kolor fugi należy dopasować do kamienia. Fuga kontrastująca nie będzie wyglądała tu elegancko. Z kolei do mozaik najlepiej nadaje się fuga biała, która pasuje do wszystkich kolorów i wydobywa urodę drobnych płytek. Jeżeli fugujemy okładziny na podłodze najlepiej wybrać jest ciemne kolory – nie będzie na nich widać zabrudzeń.
Wybór miejsca
Wybierając fugę, powinniśmy dodatkowo wziąć pod uwagę miejsce, w którym ją zastosujemy. Wewnątrz pomieszczeń zazwyczaj stosuje się fugi wąskie, bardzo gładkie, hydrofobowe. Na zewnątrz stosujemy fugi szersze, których minimalna szerokość wynosi 5 mm.
Szerokość fugi uzależniana jest też od formatu i materiału, z którego wykonane są płytki. Dla płyt wielkoformowych fugi nie mogą być węższe niż 3 mm, a dla płyt ciągnionych – 7 lub 8 mm. Ważne jest również ich obciążenie termiczne i mechaniczne. Na przykład szerokość fugi na ogrzewaniu podłogowym nie może być mniejsza niż 3 mm, natomiast na balkonach, tarasach i elewacjach – 5 mm.
Odpowiednie wykonanie
Przed rozpoczęciem prac szczeliny spoinowe powinny być dobrze oczyszczone i suche, a podłoże suche. Na balkonach czy tarasach prace powinny być prowadzone w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Zawsze stosujmy się do proporcji podanych na opakowaniu przez producenta. Wtedy będziemy mieć pewność, ze fuga będzie służyła nam przez długie lata.
Przydatny produkt