Jak ocieplić elewację domu styropianem?
Mam do ocieplenia nieduży budynek jednorodzinny. Ze względów finansowych chciałbym to zrobić samemu. Na co powinienem zwrócić uwagę, żeby uniknąć błędów wykonawczych? Podpytywałem już paru wykonawców, ale ich odpowiedzi na pytania związane z pewnymi etapami robót są dość rozbieżne.
Odpowiada specjalista z działu Knauf Therm Radosław Moczkowski:
Wszelkie etapy prac przedstawię w punktach.
Podłoże
Powinno być czyste, równe, bez żadnych zacieków, plam po oleju (np. z deskowania). Jeżeli jest to stary budynek, należy sprawdzić przyczepność tynku. Próba taka polega na przyklejeniu kilku kawałków styropianu o wymiarach 15x15cm w różnych częściach budynku. Po upływie 36-48 godzin trzeba je oderwać. Jeśli styropian oderwie się z kawałkami tynku, należy taki tynk skuć z całej elewacji. Jeżeli rozerwie się styropian, oznacza to, że przyczepność podłoża jest odpowiednia.
Wszelkie ubytki i nierówności podłoża rzędu 15-20 mm należy naprawić zaprawą murarsko-wyrównawczą. Nie należy jednak nakładać warstwy grubszej niż 20 mm. Pozostała korekta płaszczyzny odbędzie się już przy pomocy regulowania grubości styropianu.
Przyklejanie styropianu
Na rynku są dostępne aluminiowe tzw. listwy startowe i narożnikowe pod pierwsze warstwy. Bardzo upraszcza to rozpoczęcie prac. Listwę taką należy wypoziomować lub wypionować i zamontować na śruby montażowe co 30 cm.
Należy szukać styropianu oznaczonego na paczce symbolem EPS-EN 13163-CS(10)70 lub CS(10)80 -wg.PN-EN 13163:2012, co najmniej klasy E reakcji na ogień wg PN-EN 13501-1:2004 (odpowiadającej określeniu samogasnące ). Na polskim rynku jest bardzo niewielu producentów spełniających ten wymóg. Spełnia go produkt marki Knauf Therm o nazwie EPS 70 FASADA.
Do przyklejania styropianu zalecamy Knauf Bauprodukte Klej do styropianu. Zalecane jest nakładanie kleju metodą obwodowo-punktową. Wzdłuż wszystkich krawędzi płyty nakładamy pasek kleju szerokości ok. 5 cm. Dodatkowo na środek dajemy 3-4 placki wielkości dłoni. Generalnie chodzi o to, aby styk płyty ze ścianą na wyciśniętym kleju wynosił ok. 40 procent. Grubość kleju po wyciśnięciu powinna wynosić ok. 10 mm.
Płyty przyklejamy mijankowo, z przesuniętymi pionowo spoinami, najlepiej o połowę płyty. Jako sposób na uniknięcie mostków termicznych wielu producentów, w tym Knauf Therm, oferuje styropian frezowany. Jeżeli jednak na łączeniach poszczególnych płyt pojawią się szpary, nie należy ich absolutnie wypełniać klejem! Można to zrobić pianką montażową, a jeszcze lepiej – ciasno wciśniętym paskiem styropianu. Po przyklejeniu styropianu wszelkie uskoki, nierówności, należy zniwelować przy pomocy pacy do szlifowania.