Jak urządzić kuchnię nowoczesną i funkcjonalną
Jak urządzić kuchnię, by była wygodna i praktyczna? Nie jest to wcale takie proste. Dobrze zaplanowana przestrzeń kuchenna pozwoli nam w pełni się nią cieszyć. A wszelkie kuchenne czynności- gotowanie, zmywanie, przechowywanie – będą lżejsze i sprawią nam więcej radości.
Zabudowa a kształt i wielkości kuchni
W większych kuchniach świetnie sprawdza się zabudowa w kształcie trójkąta. Chodzi o drogę, którą pokonujemy między lodówką, zlewozmywakiem a kuchenką. Optymalne odległości to:
- od lodówki do zlewu – 120-210 cm
- od zlewu do kuchenki – 120-210 cm
- od lodówki do kuchenki 120-270 cm
Z kolei jednorzędowa zabudowa sprawdzi się w wąskich kuchniach. Takie aranżacje pasują też do kuchni otwartych na salon. W takim przypadku szereg mebli i sprzętów kuchennych ustawiamy wzdłuż jednej ściany. To najprostsze rozwiązanie, ale i najmniej ergonomiczne. Jednak właściwa kolejność sprzętów i odpowiednie odległości między nimi mogą znacząco ułatwią prace kuchenne.
Dobrym pomysłem w takich kuchniach może być także zabudowa w kształcie litery L, gdzie jedno ramie będzie krótsze. Tu możemy zastosować zasadę trójkąta, warto jednak pamiętać, żeby odległości miedzy sprzętami nie były zbyt duże.
Dobrze dobrane sprzęty
Lodówka. Wybierając lodówkę powinniśmy się kierować przede wszystkim jej pojemnością. Jej wielkość powinna zależeć od liczebności rodziny, częstotliwości zakupów, rodzaju preferowanego jedzenia i tego, na ile dni gotujemy posiłki. Jeżeli rzadko robimy duże zakupy albo przygotowujemy posiłki na zapas, nie będzie nam potrzebna duża lodówka.
Kuchenka. Gdy gotujemy dla dużej rodziny, lepiej zdecydować się na szerszą płytę (szer. 80 cm) i umieścić ją na wyspie lub półwyspie, gwarantując dostęp do niej kilku osobom. Natomiast jeśli gotujemy tylko dla siebie tak duża płyta nie będzie nam potrzebna – wystarczy popularna 60tka.
Piekarnik. Nawet jeżeli z piekarnika korzystamy sporadycznie jest on w kuchni niezbędny. Nie warto z niego rezygnować. Najwygodniej będzie z niego korzystać, gdy będzie ustawiony w tzw. słupku, czyli znajdzie się powyżej naszej klatki piersiowej.
Okap. Musi być od szerszy od płyty grzewczej. Jego dolna krawędź powinna się znajdować co najmniej 65 cm nad kuchenką. Do wyboru mamy okapy z obiegiem zamkniętym (pochłaniacz) lub otwartym (wyciąg). Bardziej wydajny jest tryb otwarty.
Zmywarka. Warto kupić nawet najmniejszy model zmywarki. Pozwala ona oszczędzić wodę, energię i czas. Przed zakupem trzeba wziąć pod uwagę ilość zmywanych naczyń, częstotliwość zmywania i przestrzeń, którą możemy wygospodarować na to urządzenie. Przed zmywarką trzeba zostawić minimum 1 m wolnego miejsca, żeby ją wygodnie otwierać.
Ergonomia
Przy projektowaniu kuchni trzeba pamiętać nawet o najdrobniejszych szczegółach. Jednym z nich jest wysokość blatów. Powinny być one dopasowane do naszego wzrostu. Zalecane wysokości blatów w kuchni mogą się znacznie różnić, np. dla osoby o wzroście 160 cm blat powinien znajdować się 90 cm od podłogi, a dla tej mierzącej 180 cm – 100 cm. Jeżeli z kuchni korzystają osoby różnego wzrostu, optymalnie będzie zaprojektować blaty na wysokości 95 cm.
Podobny problem może powstać przy planowaniu powieszenia górnych szafek kuchennych. Zasada jest prosta: powinniśmy mieć możliwość sięgnięcia po wszystkie niezbędne przedmioty bez użycia krzesła czy drabinki. Dobrym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z półek w dolnych szafkach. Trudno bowiem wyjmować z nich rzeczy znajdujące się głębiej. Zamiast nich lepiej zamontować głębokie szuflady, które zapewnią łatwy dostęp do wszystkich przechowywanych rzeczy. Ważne by szuflady miały prowadnice z pełnym wysuwem i amortyzacją zamykania.
Oświetlenie
Punkty świetlne muszą padać na miejsca, w których pracujemy najczęściej. Sufit podwieszany daje mozliwość zainstalowania w nim halogenów, które możemy ustawić nad blatem roboczym, zlewem czy kuchenką. Jeśli w naszej kuchni nie ma szafek wiszących, na ścianie nad blatem kuchennym można przymocować kinkiety. Kuchnia powinna mieć również oświetlenie centralne – jedną lampę na środku sufitu, bądź nad stołe m jadalnym.
Estetyka i elegancja
Wszystkie sprzęty w naszej kuchni podłączane są do prądu. Co zrobić ze wszystkimi nieestetycznymi kablami? To proste: pomyślmy już o tym na etapie projektowania kuchni. Wszystkie przewody np. od wyciągu kuchennego z powodzeniem ukryjemy za konstrukcją suchej zabudowy z płyt g-k. To bardzo wygodne rozwiązanie również ze względu na utrzymanie czystości – kable nie będą się się kurzyć i nie będzie się na nich tworzył tłusty osad.