Tynki cienkowarstwowe – jaki rodzaj wybrać?
Dobór odpowiedniego tynku na elewację zależy od wielu czynników: lokalizacji i usytuowania budynku, rodzaju ocieplenia, charakteru budynku i otoczenia. Oferta cienkowarstwowych tynków firmy Knauf pozwala stworzyć elewację dopasowaną do każdych warunków.
Dobór rodzaju tynku w zależności od lokalizacji domu
Budynki usytuowane w pobliżu terenów przemysłowych, gdzie mamy do czynienia z agresywnym środowiskiem, wymagają szczególnej uwagi. W takich warunkach najlepiej sprawdza się tynk siloksanowy Knauf OXXI S „baranek”. Jest on szczególnie odporny nie tylko na kwaśne deszcze, ale też na znaczne skoki temperatury, długą ekspozycję na słońce i silne mrozy. Dzięki zawartości żywic akrylowych i siloksanowych OXXI S nie porasta pleśniami, glonami i grzybami. Hydrofobowa powłoka tego tynku powstrzymuje nasiąkanie elewacji wodą i wnikanie brudu, dając doskonały efekt samoczyszczenia.
Budynki zlokalizowane w obszarach zalesionych najlepiej chronić:
- tynkiem silikonowym Knauf CONNI R „kornik” lub
- tynkiem Knauf CONNI S „baranek”.
Oba tynki są szczególnie odporne na występujące na takich terenach skażenia mikrobiologiczne, takie jak glony i grzyby. Dzięki wysokiej paroprzepuszczalności i wodoodporności ten rodzaj tynku jest bardzo odporny na zabrudzenia i zmienne warunki atmosferyczne.
Budynki narażone na zanieczyszczenia, zlokalizowane w obszarach zurbanizowanych lub np. w pobliżu ruchliwych ulic, wymagają zastosowania:
- tynku silikatowego Knauf KATI R „kornik” lub
- tynku silikatowego Knauf KATI S „baranek”.
Dzięki zastosowaniu w nich mieszaniny dyspersji akrylowych i szkła wodnego są trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Jednocześnie są odporne na czynniki chemiczne i oddziaływania mechaniczne.
Elewacje budynków usytuowanych w miejscach, gdzie nie ma szczególnych warunków zewnętrznych najlepiej jest chronić tynkami mineralnymi lub akrylowymi.
Tynki mineralne Knauf RP 240 „kornik” lub Knauf RP 260 „baranek” są odporne na korozję biologiczną, są paroprzepuszczalne, wodoodporne i trwałae. Z kolei tynki akrylowe Knauf ADDI R „kornik” lub Knauf ADDI S „baranek” są elastyczne i doskonale radzą sobie z wodą opadową. Bardzo łatwo można z nich usunąć brud poprzez zwykłe mycie.
Jaki tynk na styropian, a jaki na wełnę mineralną?
Rodzaj ocieplenia to drugi istotny element doboru tynku. W szczególności użycie wełny mineralnej wymaga zastosowania tynku paroprzepuszczalnego. Dlatego w przypadku wełny nie należy stosować np. tynku akrylowego, który uniemożliwi odparowanie nadmiaru wilgoci.
Tynki mineralne Knauf RP 240 „kornik” lub Knauf RP 260 „baranek” oraz tynki silikonowe Knauf CONNI R „kornik” lub Knauf CONNI S „baranek” nadają się do kładzenia zarówno na wełnie mineralnej jak i na styropianie. Podobnie jest z tynkiem Knauf OXXI S „baranek”, który dzięki wysokiej paroprzepuszczalności jest idealny na wełnę, ale może być też kładziony na styropianie.
Ocieplenie budynku w postaci płyt styropianowych EPS lub XPS wymaga zastosowania tynku akrylowego Knauf ADDI R „kornik” lub Knauf ADDI S „baranek”.
Natomiast elewacje ocieplane wełną mineralną powinny być kryte tynkiem silikatowym Knauf KATI R „kornik” lub Knauf KATI S „baranek” .
“Kornik” czy “baranek”?
Rustykalna faktura “kornika” daje efekt wyżłobienia, przypominający sieć kanalików tworzonych przez korniki. Wygląda atrakcyjnie, ale ten rodzaj tynku nie powinien być stosowany na terenach silnie zanieczyszczonych, gdyż taka struktura utrudnia czyszczenie elewacji.
Natomiast faktura “baranka” daje efekt mniejszych lub większych grudek o jednolitej strukturze, dzięki czemu jest gładsza i łatwiejsza w utrzymaniu czystości.
W obydwu przypadkach o efekcie końcowym może zadecydować odpowiedni dobór kolorystyki. Decydujący jest tu styl i charakter domu oraz otoczenia. Olbrzymia paleta kolorów tynków Knauf daje możliwość dopasowania kolorystyki elewacji do wszelkich detali domu.