x

Remont: etapy urządzania kuchni

Kuchnia z wyspą

shutterstock_148009802

Urządzanie kuchni to jedna z trudniejszych rzeczy, jakie stoją przed właścicielami domu czy mieszkania. Aby podejść do sprawy profesjonalnie i uniknąć niespodzianek, warto podzielić pracę na kilka etapów.

Etap 1: określenie potrzeb. Już na etapie projektowania domu trzeba określić wielkość kuchni biorąc pod uwagę takie parametry jak: wielkość domu, ilość osób z niej korzystających, styl życia przyszłych użytkowników kuchni (ilość miejsca do przechowywania produktów i sprzętów, szafki,  szuflady, miejsca do pracy, powierzchnia blatu, jak duży zlew i jakie urządzenia AGD). Weźmy także pod uwagę, czy rodzina będzie się powiększać i jak długo będziemy mieszkać.

Etap 2: określenie budżetu. To robimy na etapie projektowania wnętrza. Mając do zabudowy meblami duże połacie ścian, należy liczyć się ze sporymi kosztami. Lepszą inwestycją będzie czasem skromniejsza zabudowa w solidnym standardzie, niż gęsta zabudowa lichymi meblami.

Etap 3: określenie stylu. Kuchnia powinna pozostawać w harmonii z samymi jej użytkownikami oraz resztą domu. Jeżeli urządzamy kuchnię na dłużej niż rok czy dwa, nie wahajmy się odrzucić modnej teraz kolorystyki i formy na rzecz sprawdzonych, klasycznych rozwiązań.

Etap 4: projekt. Nie każdy architekt, projektant wnętrz czy plastyk, musi umieć dobrze zaprojektować kuchnię. Powinniśmy zwrócić się z tym do doświadczonego studia kuchennego. To również najlepsza droga do znalezienia odpowiedniego dostawcy mebli. Większość renomowanych marek posiada w swej ofercie profesjonalne usługi projektowe.

Etap 5: wybór dostawcy mebli. Wybierajmy marki uznane, o potwierdzonej renomie lub te sprawdzone i polecone przez znajomych. Jeżeli chcemy uniknąć późniejszych kłopotów, powinniśmy zamówić meble wraz z aranżacją pomieszczenia i ich instalacją w kuchni.

Etap 6: wybór wyposażenia AGD. Co raz częściej dobre studia projektowe służą nam kompleksową obsługą także dobierając odpowiedni sprzęt. Sprzęt wybieramy dopiero wiedząc jak zaplanowana będzie cała nasza kuchnia (kolory, model mebli, miejsce na urządzenia). Najpierw wybieramy piekarnik (element najbardziej widoczny), następnie lodówkę (jeżeli nie jest zabudowana), potem płytę, okap, zmywarkę i zlew.

Etap 7: wybór wykonawcy prac instalacyjno-wykończeniowych. Niezależnie z czyich usług korzystamy, powinniśmy pamiętać: Aby zapewnić prawidłowy przebieg i oczekiwany efekt prac instalacyjno-wykończeniowych powinniśmy otrzymać od osoby przygotowującej projekt mebli odpowiednią dokumentację. Ta sama osoba powinna odpowiadać za ich montaż. Należy też sprawdzić zgodność wykonanych przyłączy z przygotowanym przez studio kuchenne projektem.

Najnowsze trendy w projektowaniu kuchni wskazują na otwarcie kuchni na inne pomieszczenia. Jest to bardzo dobre rozwiązanie również w przypadku małych kuchni. Dzięki połączeniu jej np. z salonem uzyskujemy większą przestrzeń.

Zgodnie z obecną modą projekty kuchni w 2008 roku powinny uwzględniać wyspę kuchenną, która oprócz walorów estetycznych jest również bardzo funkcjonalna. Wyspa może zawierać zlew, może być blatem na którym przyrządzamy posiłki, może również mieć zmywarkę, pralkę itp.

Światowi designerzy wprowadzają tez nowe trendy w oświetleniu kuchni, w których odchodzi się od jednego punktu świetlnego, umieszczonego najczęściej w centralnej części kuchni na rzecz bardzo wielu różnych punktów, rozrzuconych po całym pomieszczeniu i oświetlających poszczególne obszary kuchni.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE