Trendy: sucha zabudowa w sypialni
Sypialnia jest jednym z najtrudniejszych do zaprojektowania i wykonania pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Zwykle przeznacza się na nią pomieszczenia o dość trudnym do użytkowania kształcie. Czasem są one przypadkowo wydzielone z większej powierzchni mieszkalnej, takiej jak poddasze. Nie znaczy to jednak, że sypialnie muszą być po prostu kącikami do spania. Wypoczynek w dobrze zaprojektowanym wnętrzu ma zasadnicze znaczenie dla naszego funkcjonowania na codzień.
Co więc należy zrobić, aby sypialnia była miejscem doskonałego relaksu? Wielkie znaczenie ma tu odpowiednio dobrane oświetlenie. Przy jego pomocy możemy poprawić wygląd sypialni, nawet jeśli jej proporcje nie są zbyt dobre. Warto więc zrezygnować z centralnego oświetlenia w suficie na rzecz lamp ukrytych w suchej zabudowie, kierujących światło na ściany, sufit i podłogę.
Odpowiednio rozłożone źródła światła umożliwiają optyczną zmianę wyglądu sypialni. Światło skierowane go góry pozornie podwyższa wnętrze, światło skierowane w dół obniża je. Światło skupione na ścianach poszerza wnętrze, natomiast oświetlenie w postaci naściennych kinkietów zmniejsza je.
Doskonały efekt można osiągnąć podświetlając od tyłu konstrukcje przyścienne z suchego tynku. Stanowią one wówczas atrakcyjne tło dla łóżka czy też innych mebli w sypialni. Podobny efekt można uzyskać stosując sufit podwieszany o fantazyjnym kształcie i montując w nim ukryte, rozproszone źródło swiatła.
Nowe trendy w projektowaniu sypialni przedstawia poniższa prezentacja. Decydując się na takie rozwiązania trzeba jednak pamiętać, że duża ilość rozproszonych źródeł światła oznacza większe zużycie prądu. Warto więc już na etapie projektu wybrać rozwiązania energooszczędne, dzięki którym nasz dom czy mieszkanie będą spełniały wymagane już od przyszłego roku parametry.