x

Grill w ogrodzie

Wraz z nadejściem lata rozpoczął się sezon grillowy – w końcu grillowanie kocha każdy Polak. Przedstawiamy kilka rad, jak odpowiednio wybrać grill i urządzić dla niego miejsce w ogrodzie.

shutterstock_92862469

Wybierając grill, zastanów się, jak często będziesz urządzać biesiady na świeżym powietrzu? Dla ilu osób? Ile będą trwały? Jeśli nie masz dużego ogrodu lub tarasu, a nie zamierzasz często urządzać party, pomyśl nad urządzeniem przenośnym. Osobna kwestią do rozwiązania jest to, gdzie będziemy go przechowywać poza sezonem i ile zajmie miejsca. Wybierz grill, który jest łatwy w czyszczeniu i składaniu. Jego rączki nie powinny się szybko nagrzewać, a kółka nie mają stawiać oporu podczas przesuwania.

shutterstock_155261918

Ceny grillów wahają się od kilkunastu złotych do kilkunastu tysięcy złotych. Istnieją trzy ich rodzaje: węglowy (na węgiel drzewny lub brykiet), gazowy, gdzie paliwem jest propan oraz elektryczny – używany zazwyczaj w zamkniętych pomieszczeniach. W tym pierwszym zwróć uwagę, aby grill miał pokrywę z regulacją dopływu powietrza, która m.in. zapobiega powstawaniu dużych płomieni. Dzięki niej można grillować również bez względu na pogodę. Według ekspertów zdecydowanie najlepszym grillem jest gazowy. Niestety, jest on również najdroższy. Jego zaletą jest przede wszystkim łatwość w obsłudze, oraz to, że jedzenie jest o wiele zdrowsze, niż to przygotowane na grillu węglowym, ponieważ nie zawiera ono związków powstających w czasie spalania. Jeszcze łatwiejszy w obsłudze jest grill elektryczny. Jego wadą jest jednak konieczność podpięcia do sieci elektrycznej, co sprawia, że często nie można go używać w ogrodzie. Rachunek za prąd może być również droższy.

shutterstock_165811163

Jeśli chcemy wygodnie grillować, warto zaopatrzyć się w zestaw akcesoriów do grilla. W jego skład wchodzą szczypce, dzięki którym wygodnie przełożymy jedzenie na talerz. Do tego – łopatka do nakładania brykietu i miotełka do czyszczenia. Jeśli mamy grill węglowy – polecamy mech lub dmuchawę. Taki sprzęt nie kosztuje dużo, a oszczędza czas i płuca. Z podpałek wybierz tylko naturalne produkty. Chociaż sklepy sprzedają szeroką gamę produktów do rozpalenia grilla – podpałki, które zawierają dużo chemii, odpychająco pachną, a bywa, że powodują zatrucia pokarmowe.
shutterstock_404387848

Ważne jest również to, gdzie wybrać miejsce na grilla. Jeśli chcemy zadbać o nasz komfort, nie warto, żeby dym czy odgłosy biesiadowania przeszkadzały naszym sąsiadom. Zadbaj również, aby do miejsca grillowania prowadziła wygodna ścieżka z naszego domu. Natomiast podłoże pod grillem powinno być twarde typu betonowa lub kamienna płyta.

shutterstock_429786706

RADY:

1. Kiedy wytapiający się tłuszcz skapuje na palenisko, wydzielają się szkodliwe substancje. Dla zdrowia układajmy mięso na tacce z folii aluminiowej.

2. Zaraz po zakończeniu grillowania warto oczyścić ruszt z pozostałości spalonego tłuszczu i resztek potraw. Niedopalony węgiel wyrzucamy. Nie używajmy go do następnego grillowania, ponieważ gromadzą się w nim szkodliwe toksyny.

Udostępnij: