x

Altana w ogrodzie

W ciepłe słoneczne dni ogród to miejsce, w którym chętnie spędzamy czas. Warto więc pomyśleć o odpowiedniej aranżacji przestrzeni do wypoczynku. Wybudowanie altany to dobry pomysł na stworzenie takiego uroczego zakątka. Czym powinniśmy się kierować przy wyborze altany ogrodowej i na jakie elementy warto zwrócić uwagę?

shutterstock_446798512

1. Altana w ogrodzie. Miejsce

Wybierz miejsce z dala od ulicy, w zacisznym miejscu, z widokiem na cały ogród lub jego najpiękniejsze fragmenty. Kiedy altana została zaplanowana przy granicy z sąsiednią działką, osłoń ją od strony ogrodzenia wysoką, zwartą zielenią, drzewami lub żywopłotem. Wewnątrz warto również zamontować ażurowe ozdobniki, po których łatwo mogą wspinać się pnącza krzewów i kwiatów typu róża, bluszcz czy groszek. Co ważne – jak mówi prawo budowlane – pozwolenia na budowę wymagają jedynie duże altany o powierzchni przekraczającej 25m² (w miastach) oraz 35m² (poza granicami miasta).

shutterstock_354068315

2. Altana w ogrodzie. Styl

Altanę możemy wybudować z różnych materiałów: drewna, metalu, a nawet kamienia. To, jaki wybierzemy, zależy od naszych upodobań oraz od samej kompozycji i charakteru ogrodu. Do ogrodu w stylu minimalistycznym zdecydujmy się na altanę prostą w stylu, natomiast do ogrodu naturalistycznego najlepiej będzie pasowała drewniana albo żeliwna. Jeśli wybudowaliśmy altanę niedaleko domu, warto by była ona zbudowana w tym samym stylu co dom i z tych samych materiałów, np. jeśli dom jest z cegły, postawmy altanę również z cegły. Aby skutecznie ochronić się przed wiatrem i deszczem, wybierzmy zamkniętą lub częściowo zamkniętą altanę. Wieczorem ważne jest oświetlenie. Zwróćmy szczególną uwagę na szczelność opraw, która określana jest współczynnikiem IP (I – dotyczy ochrony przed pyłami, P – przed wilgocią). Warto wybierać takie, które mają przynajmniej 43 IP. Efektowną dekoracją będzie sznur kolorowych lampek w kształcie kul typu cotton balls.

shutterstock_146654972

3. Altana w ogrodzie. Materiał

W polskich ogrodach najczęściej można spotkać się z altanami wybudowanymi z drewna, które jest łatwe do obróbki i tanie, dzięki czemu taką konstrukcję można wykonywać samemu. Każde drewno wymaga jednak zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi, chorobami grzybowymi i szkodnikami. Swoje zalety ma również metal. Takie altany są zwykle zaprojektowane tak, aby w całości zostały porośnięte przez pnącza. Latem nie ochronią nas przed deszczem, ale zimą mogą posłużyć nam jako składzik na narzędzia ogrodowe.

shutterstock_104850695

Dobrze wykonana altana będzie nam służyć przez wiele lat, pod warunkiem że dokładnie przemyślimy jej projekt i wybierzemy dobrej jakości materiały.

shutterstock_452263828

Udostępnij: