Od czego zależy cena styropianu
Styropian jest najpopularniejszym materiałem ociepleniowym, oferowanym przez dziesiątki producentów. Do dyspozycji mamy wiele rodzajów styropianu, o różnej jakości i o różnych parametrach. Swoją funkcję ociepleniową ma pełnić przez wiele lat. Pytanie zatem jaki wybrać, tak, aby zaoszczędzone kilkaset złotych nie zamieniło się później w zawyżone rachunki za ogrzewanie.
Grubość, a współczynnik przewodzenia ciepła styropianu
Ceny styropianu uzależnione są od jego rodzaju, zastosowania i parametrów. Dla styropianów fasadowych, najważniejszym jest lambda(λ), czyli współczynnik przewodzenia ciepła. Im ten współczynnik jest niższy, tym styropian ma lepsze właściwości izolacyjne. W marketach i hurtowniach budowlanych znajdziemy styropian, którego lambda waha się od 0,030 do 0,045 W/(mK). Styropian tani i niskiej jakości może mieć ten współczynnik zbyt wysoki (0,044-0,045). W konsekwencji oznacza to, że należałoby zastosować znacznie grubszą warstwę izolacji, aby osiągnąć odpowiednie właściwości izolacyjne. Zatem – przy zakupie nie należy kierować się samą grubością termoizolacji, ale przede wszystkim lambdą, im niższa (np. 0,031) tym lepsza izolacyjność.
Wytrzymałość mechaniczna
Kolejne dwa ważne parametry styropianu, decydujące o jego jakości i cenie, to wytrzymałość na rozciąganie (TR) oraz wytrzymałość na ściskanie (CS). Parametr TR jest ważny jeśli chcemy kupić styropian do ocieplania ścian zewnętrznych. Wytrzymałość na rozciąganie powinna wynosić przynajmniej 80 kPa, wtedy mamy pewność, że cały układ ociepleniowy będzie stabilny. Przy izolowaniu podłóg zwracajmy uwagę na naprężenia ściskające CS materiału izolacyjnego. Wybierajmy styropiany podłogowe z CS na poziomie przynajmniej 70 kPa, np. KNAUF Therm PRO Fasada/Dach/Podłoga EPS 70 λ 38 . Wszystkie te parametry znajdziemy w dokumencie zwanym deklaracją właściwości użytkowych, który powinien znaleźć się na stronie www producenta.
Gęstość
Wszystkie powyższe parametry mają kluczowy wpływ na cenę styropianu, jednak inwestorowi trudno jest je zweryfikować. Podpowiadamy jak zrobić to w prosty sposób na etapie zakupu, aby osobiście dopilnować, że kupowane przez nas ocieplenie jest dobrą inwestycją na lata.
Porównując ceny styropianu różnych producentów powinniśmy zwrócić uwagę również na jego gęstość, czyli stosunek masy do objętości. Im gęściej upakowane są granulki, tym lepszy jest jego współczynnik przewodzenia ciepła, a także pozostałe parametry. Gęstość, ma bezpośrednie przełożenie na wagę styropianu. Prostą metodą sprawdzenia, czy styropian rzeczywiście posiada deklarowane parametry jest sprawdzenie wagi paczki i porównanie jej z minimalnym poziomem zalecanym dla danej odmiany. Różne odmiany styropianu mają różnorodne nazwy handlowe, ale etykieta zwykle zawiera dane o objętości paczki dla płyt o danej grubości. Na etykiecie paczki odczytujemy jej objętość – zazwyczaj jest to 0,3 m3, a następnie po prostu ważymy paczkę. Wynik dzielenia wagi przez objętość sprawdzamy z minimalną wagą danej odmiany styropianu. Np. dla paczki płyt o grubości 10cm, odmiany fasadowej, która ma deklarowaną lambdę 0,040 paczka powinna ważyć przynajmniej: 3,75 kg. Jeżeli waży mniej taki styropian w rzeczywistości najprawdopodobniej posiada gorszą lambdę i tylko dlatego jego cena może być niższa. Poniżej zamieszczamy podsumowanie testu jakości krok po kroku:
Miej świadomość, za co płacisz i sprawdź wagę styropianu samodzielnie!
Co do naszych styropianów możesz mieć pewność, że „trzymają wagę”. Zobacz pełną gamę styropianów Knauf Therm na:
http://styropianknauf.pl/products,gr,106,styropian-fasadowy.html