Jak skutecznie i estetycznie wyciszyć poddasze?
W nowym budownictwie zagospodarowanie przestrzeni pod dachem do zamieszkania staje się już standardem. Także w starszych domach coraz więcej osób decyduje się na remont w celu przekształcenia strychu na pokoje. Doradzamy, jak skutecznie i estetycznie wyciszyć przestrzeń pod dachem.
Poddasza coraz częściej adaptowane są do zamieszkania. To pomysłowe rozwiązanie, a zyskaną w ten sposób dodatkową powierzchnię mieszkalną można urządzić w bardzo kreatywny sposób. Adaptacja poddasza wiąże się jednak z odpowiednim dostosowaniem połaci dachu. Zachowanie odpowiedniej termoizolacyjności jest już normą, a inwestorzy są świadomi strat cieplnych, jakie wiążą się z nieocieplonym dachem. Jednak równie istotne jest zapewnienie dobrej akustyki. Na dach oddziałują dwa rodzaje hałasu: powietrzny i uderzeniowy. Pierwszy z nich wiąże się z dźwiękami, jakie rozchodzą się w powietrzu, takimi jak odgłosy przejeżdżających w okolicy pojazdów czy przelatujących nad domem samolotów. Hałas uderzeniowy to z kolei dźwięki generowane przez opady atmosferyczne, czyli deszcz lub grad. Zagwarantowanie odpowiedniej akustyki poddasza uchroni nas od obu rodzajów hałasu, zapewniając komfort korzystania z nowej przestrzeni mieszkalnej.
Zadbaj o odpowiednie pokrycie dachu
Pokrycie dachu to pierwszy z czynników, które wpływają na akustykę poddasza. W tym przypadku to od ciężkości materiałów, których użyjemy zależy to, ile hałasu przedostanie się do środka. Eksperci zalecają stosowanie ciężkich pokryć dachowych, takich jak dachówki ceramiczne czy cementowe. Materiały te trudniej jest wprawić w drganie, dzięki czemu hałas uderzeniowy tworzony przez opady atmosferyczne jest słabszy niż w wypadku pokryć wykonanych z materiałów lekkich, takich jak blacha.
Materiały termoizolacyjne wpływają na akustykę
Istotne dla komfortu akustycznego na poddaszu jest również zastosowanie odpowiednich materiałów termoizolacyjnych. W systemach suchej zabudowy stosuje się konstrukcję z profili metalowych i wypełnienia wełną mineralną. W celu osiągnięcia najlepszych efektów najczęściej zaleca się, by grubość izolacji wynosiła 25 cm, co niejako wymusza położenie dwóch warstw materiału. Pierwszą układa się między krokwiami, drugą pod nimi. Taką konstrukcję można pokryć płytami gipsowo-kartonowymi KNAUF, które służą nie tylko do ukrycia wełny mineralnej, co wpływa na estetykę wnętrza, ale posiadają także istotne właściwości izolacyjne. Połączenie płyt gipsowo-kartonowych z podbiciem z wełny mineralnej pozwala dodatkowo zredukować natężenie dźwięku aż do 20 dB. Warto sobie przy tym uświadomić, że zredukowanie hałasu tylko o 10 dB jest odczuwalne przez ludzkie ucho jako zmniejszenie słyszalności dźwięku o połowę.
W zależności od rodzaju zastosowanych płyt i ilości warstw (okładzina jedno- lub wielowarstwowa) można uzyskać różne parametry tłumienia dźwięku. Dobierając system zabudowy poddasza, należy pamiętać o tym, że różnią się one w zależności od określonych parametrów użytkowych, klasy odporności ogniowej, izolacyjności akustycznej oraz wysokości. Przykładem takiego rozwiązania jest system zabudowy poddasza na konstrukcji jednopoziomowej z okładziną z płyt gipsowo-kartonowych KNAUF.
Wyeliminuj hałas dostający się przez okna
Warto również pamiętać, że poza pokryciem dachu i materiałem termoizolacyjnym, ogromny wpływ na efekt końcowy ma zastosowanie odpowiedniej jakości okien. Okna dachowe, przez swoje skośne ułożenie, generują większy hałas od okien pionowych. Przy wyborze okien na poddasze warto zwrócić uwagę na współczynnik Rw – im jest on wyższy, tym lepszy efekt uzyskamy.
Chociaż niezapewnienie odpowiedniej akustyki poddasza nie ma znaczenia ekonomicznego dla naszego portfela tak, jak jest to w przypadku słabej termoizolacyjności i wiążących się z tym wydatków na ogrzewanie, to z punktu widzenia komfortu domowników jest to równie istotne. Zastosowanie odpowiednich materiałów Knauf pozwoli jednocześnie zadbać o właściwe ocieplenie poddasza, jak również odpowiednie jego wyciszenie, eliminując hałasy docierające do wnętrza przez dach.