x

Problem pary wodnej w budynkach mieszkalnych

problem pary wodnej w budynkach mieszkalnych

Pierwszym sygnałem, który może zaniepokoić domowników, jest cykliczne zaparowywanie szyb okiennych – to oznaka wilgoci panującej w mieszkaniu. W przypadku długotrwałego występowania problemu brak odpowiedniej reakcji może doprowadzić do powstania ciemnych plam na ścianach, pokrytych grzybami pleśniowymi. Jak zapobiec zjawisku kondensacji pary wodnej i uchronić mieszkanie przed wilgocią?

Skąd bierze się wilgoć w mieszkaniu?

Skraplanie pary wodnej w pomieszczeniach może mieć dwie przyczyny – pierwsza to słaba izolacyjność termiczna (której powodem mogą być np. przestarzałe okna), druga – zbyt duża wilgotność, wynikająca najczęściej z braku odpowiedniej wentylacji. Należy jednak pamiętać, że wilgoci w mieszkaniu nie da się uniknąć. Jest to po prostu efekt eksploatacji pomieszczeń – przeciętnie każdy człowiek wytwarza w ciągu doby nawet wiadro wody, które przechodzi do powietrza. Warto zatem sprawdzić ogólny poziom wilgotności w powietrzu; powinien on wynosić od 40% do 60%. Do pomiaru należy użyć higrometra.

Zadbaj o odpowiednią wentylację

Para wodna znajdująca się w powietrzu może zostać wyprowadzona na zewnątrz dzięki systemowi wentylacyjnemu, albo pozostać wewnątrz i zacząć osadzać się na szybach, a później ścianach. Uniknięcie tego jest możliwe poprzez zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Podstawą jest montaż grawitacyjnych kratek wentylacyjnych, które powinny znajdować się przede wszystkim w kuchni, łazience, toalecie i wszystkich pomieszczeniach pozbawionych okien – a tym samym możliwości regularnego wietrzenia.

Jeśli tego rodzaju wentylacja okaże się niewystarczająca, można zainstalować wentylację mechaniczną. Dobrym pomysłem może być również montaż urządzeń rozszczelniających czy nawiewników okiennych, które regulują obieg powietrza. Lepszą wentylację można uzyskać także poprzez delikatne rozszczelnienie okien – wystarczy, że są one wyposażone w funkcję mikrowentylacji, czyli zmniejszenia nacisku na uszczelki. Mikrowentylacja działa dzięki odpowiedniemu położeniu skrzydła okiennego. Okna powinny być ustawione w pozycji rozszczelnionej.

problem pary wodnej w budynkach mieszkalnych

Usuwanie pleśni ze ścian

W przypadku pojawienia się pleśni na ścianach należy jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. Pierwszym krokiem (oprócz poprawienia działania wentylacji, czyli w razie potrzeby zamontowania dodatkowych nawiewników okiennych czy ściennych) jest usunięcie wykwitów. Można to zrobić mechanicznie (czyli zedrzeć warstwę pleśni wraz z grzybnią) lub chemicznie – za pomocą specjalnego środka do zwalczania pleśni Knauf, który z zainfekowanych tynków usuwa skutecznie nie tylko pleśń, ale także grzyby, mchy i algi (jest to metoda dająca większą gwarancję powodzenia).

problem pary wodnej w budynkach mieszkalnych

Kolejnym krokiem jest osuszenie ścian; ma to kluczowe znaczenie w kontekście trwałego pozbycia się wykwitów. Po wykonaniu tej czynności ścianę wystarczy zagruntować i pomalować.

Uwaga: oczyszczenie ścian z pleśni nie oznacza, że problem nie może pojawić się po raz kolejny. Konieczna jest dbałość o właściwą wentylację.

problem pary wodnej w budynkach mieszkalnych

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE