x

Najpopularniejsze błędy podczas remontu kuchni

Najpopularniejsze błędy podczas remontu kuchni

Kuchnia to dziś nie tylko miejsce przygotowywania posiłków. Moda na gotowanie oraz rosnąca popularność kuchni otwartych na pozostałe pomieszczenia sprawia, że nierzadko staje się ona sercem domu i ulubionym miejscem towarzyskich spotkań.

Żeby nasza kuchnia mogła stać się centrum domowego życia towarzyskiego, zachowując jednocześnie swój użyteczny charakter, nierzadko wymaga odświeżenia. Zanim jednak zajmiemy się wyborem wymarzonych sprzętów i szukaniem fachowców, warto sprawdzić, jakich błędów uniknąć podczas remontu kuchni.

Złe rozplanowanie sprzętów i przestrzeni

Wybór odpowiednich sprzętów gospodarstwa domowego to jedno, jednak najważniejsze jest odpowiednie ich rozmieszczenie. Szukając idealnej lodówki rzadko myślimy o tym, gdzie powinna stać, tym bardziej zapominając o jej powiązaniu z pozostałymi urządzeniami. Przy planowaniu kuchni warto pamiętać o tzw. trójkącie roboczym, czyli zlewozmywaku, kuchence i lodówce. To właśnie te sprzęty są w kuchni najczęściej używane, ważne jest zatem zachowanie odpowiedniej odległości między nimi, aby nasze gotowanie było jak najbardziej efektywne.

najpopularniejsze błędy podczas remontu kuchni

Najpopularniejsze błędy podczas remontu kuchni

Współczesne budownictwo otworzyło kuchnię na resztę mieszkania, najczęściej łącząc ją z salonem. Coraz modniejsze są otwarte kuchnie oraz aneksy. W tym wypadku błędem jest niezagospodarowanie przestrzeni łączącej oba pomieszczenia. Popularnym rozwiązaniem są wyspy kuchenne, które zapewniają dodatkową przestrzeń roboczą, lub ścianki szkieletowe z suchej zabudowy, pozwalające na ukrycie bałaganu powstającego podczas gotowania. Taka ścianka pozwoli również częściowo odgrodzić kuchnię od salonu, pozostawiając ją jednak otwartą. Do jej wykonania potrzebne będą profile, wełna oraz płyty gipsowo-kartonowe.

Źle zaplanowana elektryka

Planując kuchnię powinniśmy również ustalić gdzie używane będą sprzęty wymagające zasilania energią elektryczną. Pozwoli to lepiej zaplanować instalację elektryczną, dzięki czemu unikniemy nieestetycznych przedłużaczy i leżących na blacie kabli. Zapewnienie odpowiedniej liczby gniazdek sprawi, że każdy sprzęt znajdzie swoje miejsce, a przestrzeń pozostanie estetyczna. Kładąc instalację elektryczną należy również pamiętać, aby była ona położona nad instalacją wodno-kanalizacyjną. W przypadku uszkodzenia rur unikniemy wówczas zalania kabli i większych uszkodzeń.

Najpopularniejsze błędy podczas remontu kuchni

Odkryte przewody instalacyjne

Nawet najlepiej dobrane sprzęty AGD i meble nie stworzą pięknej kuchni, jeśli nie zasłonimy przewodów instalacyjnych. Błąd ten można naprawić montując sufit podwieszany, który nie tylko pozwoli zasłonić mało elegancką instalację, ale będzie również pełnił funkcję dekoracyjną. W tym celu najlepiej wykorzystać płyty gipsowo-kartonowe, z pomocą których stworzymy estetyczną zabudowę.

Jeśli nasza kuchnia jest częścią pomieszczenia z otwartym planem, występującym w nowoczesnym budownictwie, idealnym rozwiązaniem będzie także sufit podwieszany wykonany z perforowanej płyty Knauf Cleaneo Akustik. Płyty te pochłaniają dźwięki, redukując pogłos na dużych, otwartych przestrzeniach, jak również pochłaniają zapachy, świetnie sprawdzając się jako wsparcie dla wyciągu kuchennego. Jednocześnie, dzięki różnym układom perforacji (takich jak uporządkowana, rozrzucona, kwadratowa lub okrągła), stanowi ciekawy element dekoracji sufitu.

Stosowanie nietrwałych materiałów

Kolejnym błędem podczas remontowania kuchni jest stosowanie materiałów, które szybko ulegają zniszczeniu pod wpływem zanieczyszczeń – a o te w kuchni nietrudno. Szczególnie newralgiczne są w tym wypadku ściany tuż nad blatami. Najlepszym rozwiązaniem jest położenie w tym miejscu płytek, które będą odporne na ścieranie i łatwe do mycia.

W kuchni najlepiej sprawdzą się płytki o niskiej nasiąkliwości, takie jak gres czy klinkier. Podczas ich montażu najczęstszym błędem jest próba zaoszczędzenia na kleju, co skutkuje wyborem tańszych jego rodzajów o niższych parametrach przyczepności. Chcąc uniknąć przykrych niespodzianek, warto jednak zainwestować w klej klasy C2, taki jak np. Knauf K2 GRES/KLINKIER.

Również farba, której użyjemy w kuchni powinna być odporna na zabrudzenia i zmywalna. Malując kuchnię powinniśmy też pamiętać, aby wybrana farba zabezpieczała ściany przed wilgocią oraz działaniem grzybów pleśniowych.

Niewykorzystana przestrzeń do przechowywania

W dobrze zaprojektowanej kuchni wszystko ma swoje miejsce. Nie pozostawiajmy niczego przypadkowi i jeszcze przed remontem dokładnie zaplanujmy, jak będziemy przechowywać sprzęty i żywność w nowej kuchni.

Relingi pozwolą zagospodarować niewykorzystywaną dotąd ścianę, a w samych szafkach można zamontować dodatkowe przegrody, dzięki którym lepiej wykorzystamy przestrzeń, jaką oferują. Odpowiednie zaplanowanie przechowywania pozwoli utrzymać kuchnię w czystości, a codzienne gotowanie będzie przyjemniejsze, jeśli każdy sprzęt będzie miał swoje miejsce.

Planując remont kuchni musimy wziąć pod uwagę nie tylko samą estetykę i wizualny efekt, jaki chcemy osiągnąć, ale również poważnie przemyśleć kwestię materiałów, których zamierzamy użyć. Chociaż pokusa oszczędności może być duża, to jednak inwestycja w solidne, wytrzymałe, odporne na ścieranie i zabrudzenia materiały pozwoli nam dłużej cieszyć się efektem nowej kuchni.

 

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE