x

Parametry materiału izolacyjnego w domu pasywnym

Parametry materiału izolacyjnego w domu pasywnym

Aby nazwać dom pasywnym, musi on spełniać wiele parametrów energooszczędności, a to osiąga się dzięki określonym rozwiązaniom architektoniczno-budowalnym. Budynki takie, kiedyś traktowane jak eksperyment, dziś są niezwykle popularne. Szczególnie istotne są parametry materiału izolacyjnego w domu pasywnym.

Jakie rozwiązania zakładają domy pasywne? Użycie jakich materiałów wchodzi w grę? Jakie parametry materiału izolacyjnego w domu pasywnym dobrać? Jak je w ogóle ocieplać? Oto tylko niektóre z pytań, jakie dotyczą kwestii ogrzewania domów pasywnych. Postaramy się na nie odpowiedzieć.

Definicja domu pasywnego

Dom pasywny to taki, który wymaga minimalnej energii do jego ogrzania – najlepiej, gdyby jej zużycie było poniżej 15 kWh na m2 i to w ujęciu rocznym. To dużo? Mało? Każdy z nas może sam odpowiedzieć na to pytanie – w domach energooszczędnych zapotrzebowanie na energię jest 4 razy większe, a w tradycyjnych nawet 8–10 razy, i może dochodzić do ponad 100–150 kWh na m2 na rok.

Aby osiągnąć tak niskie wskaźniki dla domu pasywnego, potrzebne są określone rozwiązania architektoniczno-budowlane i to na różnych etapach prac. Także jeśli chodzi o materiał izolacyjny.

Zobacz także: Izolacje: dlaczego warto ocieplać?

Dom pasywny w praktyce

  1. Bryła zwarta i prosta

Chodzi przede wszystkim o to, by jak najbardziej zmniejszyć powierzchnię ścian.

  1. Funkcjonalne rozplanowanie pomieszczeń

Tak, żeby zapewnić dobre doświetlenie stref dziennych przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby otworów okiennych w innych częściach budynku. Z reguły oznacza to rozmieszczenie salonu i kuchni od strony południowej, sypialni – od zachodu, a łazienki, garderoby i np. garażu – od wschodu. Taka orientacja względem stron świata zapewnia spadek zużycia energii o 5–7%.

Aby uniknąć nagrzewania się pomieszczeń w przypadku zastosowania dużych okien od południa, można postawić na pergole albo wysokie rośliny, które zagwarantują miły chłód. To też doskonałe miejsce na taras, który w ciepłych miesiącach może być przedłużeniem salonu. Inne rozwiązanie? Rolety i żaluzje, które równie skutecznie ograniczą przegrzewanie pokoi.

Zobacz także: Imponujące okna wielkoformatowe

  1. Wybór materiałów do izolacji
  2. Domy pasywne to przede wszystkim budynki dobrze ocieplone – nie oznacza to jednak, że grubość izolacji jest możliwie największa. Liczy się w tym przypadku lambda, czyli współczynnik przewodzenia ciepła. Inny jest dla styropianu, a inny dla wełny mineralnej. Zasada jest jedna: im będzie niższy, tym materiał izolacyjny lepszy
Do izolacji fasad można od niedawna wykorzystywać formowane płyty. Wykonane ze spienionego polistyrenu wzbogaconego cząstkami grafitu mają jeszcze lepsze parametry izolacyjne (λ=0,031 W/mK). Dodatkowo powstają w technologii formowania w prasie – gwarantują proste krawędzie i płaską powierzchnię – i są o 20% większe od standardowej płyty styropianowej (1200 x 600 mm) – oznacza to szybkość i łatwość montażu. Tę ostatnią zapewniają także: faktura zwiększająca przyczepność do muru (nie ma konieczności szlifowania), precyzyjnie oznaczenia miejsc na łączniki mechaniczne oraz poziome i pionowe linie zmniejszające naprężenia wewnątrz płyty. Sprawdź KNAUF Therm ETIXX Fasada 31

Poza zwiększeniem izolacji murów konieczne jest także wyeliminowanie mostków termicznych, czyli miejsc ucieczki ciepła – bez tych dwóch elementów dom pasywny może nie spełniać swojej funkcji.

Parametry materiału izolacyjnego w domu pasywnym

Zobacz także: Komfort cieplny na poddaszu
Każdy, kto ma dom pasywny, wie, że przychodzi mu płacić niższe rachunki za ciepłą wodę i ogrzewanie. W tym ostatnim przypadku dzieje się tak dlatego, że wewnątrz budynku pasywnego panuje stabilna temperatura i to nawet podczas upałów.
Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE