Odprowadzanie deszczówki zgodnie z prawem
Każdy z nas wykorzystuje średnio 125 litrów wody na dzień. W przypadku czteroosobowej rodziny jest to roczne zużycie wody wynosi ponad 180 tysięcy litrów. Warto mieć świadomość, że zaledwie 3% z tego zużycia wymaga wody pitnej. Do prac gospodarczych z korzyścią dla portfela można wykorzystać deszcz. Jakie są sposoby na legalne odprowadzanie deszczówki?
Zgodnie z zapisami (ustawa Prawo wodne) deszczówki nie możemy odprowadzać ani na sąsiednią działkę, ani na ulicę, ani do kanalizacji bytowej, nawet jest ona przyłączona do przydomowej oczyszczalni. Grożą za to kary. Możemy ją za to wykorzystać na własnej posesji.
Jak wykorzystać deszczówkę? Warto pamiętać o niej wszędzie tam, gdzie nie jest konieczna jej wysoka jakość sanitarna, czyli np. przy podlewaniu ogrodu. Inwestycja w indywidualnie dobrany system zagospodarowania deszczówki szybko się zwróci, gdyż zaoszczędzamy na mniejszym zużyciu wody pitnej, tj. wodociągowej.
Zobacz także:Reklamacja elewacji – aspekty prawne
Jak oszczędzić na wodzie?
Główna zaleta wykorzystania deszczówki to oszczędności. Woda pitna – pochodząca z wodociągów – jest coraz droższa z uwagi na koszty jej oczyszczania oraz doprowadzania do domów, co wymaga jednak coraz większej ilości kosztownej energii. Cena wody wodociągowej wzrosła znacznie bardziej niż np. ceny energii z uwagi na rosnące koszty wydobycia i uzdatnienia wody oraz drogie procesy oczyszczania ścieków.
Woda wodociągowa, uzdatniona, czyli spełniająca normy wody pitnej, jest dużo droższa od deszczówki, a jaj ceny prawdopodobnie dalej będą rosnąć z uwagi na rosnące koszty uzdatniania.
Ile wody zużywamy?
Tylko 3% codziennego zużycia wody wymaga wody pitnej, np. gotowanie. Do większości prac, takich jak podlewanie ogrodu, spłukiwanie toalety czy sprzątanie, lepiej wykorzystywać wodę deszczową. To pozwala ograniczyć – zdaniem ekspertów – do 50% zasobów wody wodociągowej. Jest to duża oszczędność w domowym budżecie. Dodatkowa ekonomiczna zaleta gospodarczego wykorzystywania deszczówki to zwolnienie z podatku od deszczówki. Jest to też trwała inwestycja, która podwyższa wartość nieruchomości, o czym warto myśleć w kontekście ewentualnej sprzedaży.
Zobacz także: Budujemy dom oszczędnie i z głową
Korzyści eksploatacyjne
Deszczówka – dzięki temu, że jest miękka – doskonale sprawdza się w pielęgnacji roślin. Jest uboga w związki mineralne, takie jak wapń, dlatego jest łatwiej przyswajana przez rośliny. Brak związków wapnia w wodzie wykorzystywanej do prac porządkowych i do prania pozytywnie wpływa na sprzęt ADG, a zwłaszcza na części wodnych odkurzaczy czy pralek – w tym ostatnim przypadku nie niszczy grzałek i pozwala zapobiegać osadzaniu się kamienia.
Posiadanie rezerw wody deszczowej daje niezależność w przypadku awarii lokalnej sieci wodociągowej.
Ekologiczny dom
Korzystanie z deszczówki to działanie proekologiczne, gdyż pozwala oszczędzać zasoby wodne na Ziemi.
Woda jest częścią niekończącego się cyklu – obiegu zamkniętego. Ilość wody na Ziemi jest stała, gdyż zasoby wodne nie są odnawialne. Woda opadowa spływająca do studzienek kanalizacyjnych staje się utraconym zasobem, natomiast woda zebrana z dachu do zbiornika retencyjnego, a następnie wykorzystana do różnych celów w gospodarstwie domowym, staje się alternatywnym, proekologicznym źródłem wody.
Zagospodarowanie wody deszczowej
Systemy zagospodarowania wody deszczowej wiążą się z inwestycją, której stopa zwrotu jest tym wyższa, im większy mamy ogród do podlewania. Systemy zagospodarowania wody deszczowej możemy wyszczególnić ze względu na miejsce i przeznaczenie. Najbardziej popularne są tzw. systemy ogrodowe, które pozwalają gromadzić deszczówkę główne do podlewania roślinności w ogrodzie lub innych prac gospodarczych na zewnątrz (np. mycia samochodu i innych prac porządkowych). Natomiast systemy wykorzystujące wodę wewnątrz budynku pozwalają na wykorzystanie tego alternatywnego źródła wody np. na wspomniane spłukiwanie toalet czy pranie.
Zobacz także: Prawo: domy energooszczędne
Jak działa system zbierania deszczówki?
Deszczówka zbierana jest z dachu, z którego spływa poprzez system rynien, by trafić do zbiornika retencyjnego (naziemnego lub – częściej – podziemnego).W skład systemu zagospodarowania deszczówki wchodzą też filtry, które oczyszczają wodę na drodze jej spływu. Tak zebrana woda jest następnie pompowana do miejsca zapotrzebowania.
Wraz z rozwojem urbanistyki systemy zagospodarowania deszczówki zyskują w Polsce coraz większą popularność. W niektórych miejscach na świecie (np. w Belgii) są już obowiązkowe i to wydaje się przyszłościowym kierunkiem, gdyż jakość wód opadowych przewyższa tę w jeziorach, a zużywanie wody wodociągowej jest drogie i nieefektywne z punktu widzenia gospodarki o obiegu zamkniętym (idea wielokrotnego wykorzystywania surowców i dóbr naturalnych). Samo wykorzystanie deszczówki pozwala oszczędzić zasoby wodne Ziemi, a przede wszystkim zaoszczędzić na kosztach utrzymania domu z ogrodem – dzięki znacznie mniejszemu zużyciu drogiej wody wodociągowej.