Najczęstsze błędy w ocieplaniu podłóg
Ocieplanie podłóg to bardzo istotny element zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego domu. Przedstawiamy najczęstsze błędy, jakich należy unikać, wykonując termoizolację podłóg.
Wykonując termoizolację domu, warto pamiętać o odpowiednim ociepleniu podłóg. Jest to szczególnie istotne na niższych kondygnacjach, gdzie podłoga styka się z gruntem lub nieogrzewaną piwnicą. Nie należy zapominać, że spora część ciepła może uciekać od strony gruntu, zmniejszając komfort cieplny domu i jego energooszczędność. Poniżej przedstawiamy błędy, które wykonawcy często popełniają, ocieplając podłogi.
Zobacz także: Jak poprawnie wykonać izolację podłogi?
Niska wytrzymałość materiału
Wybierając materiał do izolacji termicznej podłogi, trzeba pamiętać, że musi on się cechować większą wytrzymałością niż np. materiał stosowany na fasadzie budynku. Wytrzymałość tę określa parametr CS, czyli naprężenie ściskające materiąłu izolacyjnego. Jeśli zdecydujemy się na styropian, błędem jest wykorzystanie płyt styropianowych EPS 60 (CS = 60 kPa). O wiele lepiej sprawdzą się tu płyty styropianowe o wyższym CS – np. EPS 80 lub nawet EPS 100. Wybierając materiał, należy wziąć pod uwagę obciążenie, jakie będzie oddziaływać na podłoże.
Nieodpowiednia grubość warstwy izolacyjnej
Według obowiązujących norm współczynnik przenikania ciepła U dla podłogi na gruncie nie powinien przekraczać 0,45 W/(m2K). W tym celu należy położyć odpowiednio grubą warstwę materiału izolacyjnego. Rodzaj i grubość termoizolacji na gruncie zależy od tego czy podłoga będzie ogrzewana czy nie. Wykorzystując do tego celu styropian, jako standard przyjmuje się warstwę o grubości 20 cm, jeśli planujemy ogrzewanie podłogowe, jeśli nie, wystarczy 15 cm styropianu. Układa się go w dwóch warstwach na mijankę Niezachowanie tej grubości może skończyć się zbyt słabym wyizolowaniem podłoża i stratami cieplnymi pomimo ocieplenia podłogi.
Zobacz także: Sucha podłoga z płyt gipsowych
Mostki termiczne
Mostki termiczne powstają w miejscach styku materiału izolacyjnego i są punktami o większym przewodnictwie cieplnym, w których przegroda będzie się wychładzać. Ich powstawanie często wynika z błędu wykonawców. Aby tego uniknąć, warto ułożyć dwie warstwy materiału izolacyjnego z przesunięciem punktów styku. Dodatkowym atutem tego rozwiązania, poza wyeliminowaniem mostków cieplnych, jest możliwość ocieplenia instalacji pod podłogą.
Nieocieplone fundamenty
Ocieplając podłogę, należy również pamiętać o ociepleniu samych fundamentów. W domach niepodpiwniczonych, w których podłoga znajduje się 50-70 cm nad powierzchnią gruntu, wystarczy ocieplić sam cokół budynku. Jeśli podłoga znajduje się niżej, warto ocieplić fundamenty aż do ławy. Do izolacji termicznej fundamentów zaleca się materiały o odpowiedniej wytrzymałości i obniżonej nasiąkliwości wodą. Świetnie sprawdzi się styropian Knauf Therm HYDRO.
Źle ułożona izolacja przeciwwilgociowa
Izolacja przeciwwilgociowa, chociaż sama w sobie nie stanowi ocieplenia podłogi, może wpływać na stan materiału izolacyjnego. Jeśli zostanie źle ułożona, wilgoć będzie przenikać do warstwy ociepleniowej i może znacznie obniżyć właściwości styropianu. W efekcie osłabi to izolację termiczną podłogi. Izolacja przeciwwilgociowa powinna obejmować zarówno ściany fundamentowe, jak również izolację podłogi. Ściany fundamentowe izoluje się pod poziomem terenu z wykorzystaniem różnych oferowanych na rynku hydroizolacji. Izolację podłogi wykonuje się z papy podkładowej lub folii polietylenowej. Ważne żeby hydroizolacja pozioma podłogi i pionowa ścian fundamentowych łączyły się ze sobą w jednej płaszczyźnie, stanowiąc zabezpieczenie hydroizolacyjne od gruntu.
Zobacz także: Podłoga – jak dobrać styropian i wylewkę
Ocieplając podłogi, szczególnie w pomieszczeniach parterowych w domach niepodpiwniczonych lub z nieogrzewaną piwnicą, zabezpieczamy dom przed znacznymi stratami ciepła i zapewniamy odpowiedni komfort cieplny domownikom. Warto o tym pamiętać szczególnie w Polsce, ze względu na występowanie aż czterech warstw przemarzania w gruncie, jak również ze względu na to, że straty ciepła od strony podłoża mogą stanowić nawet 20% strat ciepła całego budynku. Wyeliminowanie błędów podczas ocieplania podłogi pomoże znacząco zniwelować te straty i w efekcie wpłynie pozytywnie na wysokość rachunków za ogrzewanie.