Porządki po remoncie
Pył, kurz, zabrudzenia po farbie, a także pozostałości po piankach, silikonach, klejach, cemencie – porządkowanie przestrzeni po remoncie wymaga specjalistycznego sprzętu i środków chemicznych. Jak łatwo i szybko posprzątać po remoncie?
Remont oznacza tynkowanie, szpachlowanie, szlifowanie, malowanie i wiele innych prac. Po większości z nich zostają trudne do usunięcia zabrudzenia. Nic więc dziwnego, że konieczne jest nie tylko gruntowne doczyszczanie podłóg, mycie okien z framugami i parapetami, ale także np. usuwanie pyłu i kurzu ze ścian i z innych powierzchni. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? O czym koniecznie pamiętać? Jakie środki wybrać do sprzątania?
Plan sprzątania
Sprzątanie od góry do dołu – to najważniejsza z reguł. W praktyce oznacza, że prace poremontowe zawsze zaczynamy od najwyższych miejsc w mieszkaniu, czyli od odkurzenia sufitu, i stopniowo schodzimy w dół. Dopiero na samym końcu zmywamy podłogi.
O czym jeszcze warto wiedzieć
1.Najpierw usuwamy pył i kurz
Najlepiej wykorzystać do tego odkurzacz przemysłowy ze specjalną szczotką (z włosiem zapobiegającym wzbijaniu się kurzu) i z końcówkami (np. szczelinowe – pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych miejsc). Warto tak je dobierać, by nie rysować podłogi.
Potem działamy na mokro – z wykorzystaniem wody i specjalistycznej chemii. W przeciwnym wypadku powstanie trudne do usunięcia błoto, a my niepotrzebnie dodamy sobie pracy. Uwaga: z reguły czynności te przyjdzie nam powtórzyć kilka razy, bo kurz i pył, unosząc się w powietrzu, będą jeszcze przez jakiś czas osiadać na wszystkich powierzchniach. Nie sposób tego uniknąć.
Aby ułatwić sobie sprzątanie, jeszcze przed remontem warto odpowiednio zabezpieczyć m.in. meble, okna, parapety, sprzęt GD i rtv (np. folią malarską i taśmami samoprzylepnymi), a także podłogi – papierem malarskim w rolkach (także dostępny w markecie budowlanym) lub np. kartonami. Pozwoli to uchronić mieszkanie przed zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi, a także skróci czas porządków.
2. Środki czyszczące i sprzęt dobieramy do poszczególnych prac
Do usuwania zabrudzeń z podłóg używajmy szczotek i mopów do konkretnego rodzaju powierzchni (zawsze chłonnych, dobrze zbierających zanieczyszczenia przy użyciu niewielkiej ilości wody) i z drążkiem teleskopowym (ułatwią dotarcie do wszystkich miejsc i co nie mniej ważne – odciążą kręgosłup). Do delikatnych powierzchni, takich jak meble, kontakty i klamki, polecane są ścierki z mikrowłókien (mają właściwości elektrostatyczne).
Jeśli podłoga, meble lub listwy zostały pochlapane emulsją wodną, do jej usunięcia wystarczy wilgotna szmatka, jeśli z kolei innymi farbami, konieczne będzie sięgnięcie po specjalistyczne rozpuszczalniki. Używajmy ich ostrożnie, by nie uszkodzić czyszczonych powierzchni.
Zobacz także: Jak zaplanować świąteczne porządki?
3. Środki do sprzątania po remoncie
Płyny, pianki, mleczka i inne zaawansowane w działaniu środki chemiczne ułatwią doczyszczenie nawet najbardziej zabrudzonych miejsce. Czym się kierować przy ich wyborze?
Przy pracach poremontowych warto sięgać po produkty 2 w 1, który nie tylko czyszczą powierzchnie (syntetyczne, naturalne, nieglazurowane płyty i płytki), ale też pokrywają je warstwą ochronną. Dodatkowo – jak np. Knauf Połysk do Podłogi – wzmacniają kolor i strukturę podłogi, nierzadko osłabioną po remoncie.
Gdy chcemy usunąć zabrudzenia z płytek glazurowanych, klinkieru, gliny, ceramiki, elementów sanitarnych, kamieni naturalnych (granitu, łupków, piaskowca) lub też z elementów chromowanych, ze stali szlachetnej, tworzyw sztucznych i lakierów, warto sięgnąć po koncentrat dezynfekujący, koniecznie bez kwasu solnego (np. Knauf Środek do Usuwania Pozostałości Cementowych). Usunie nie tylko pozostałości zapraw, ale też osad z kamienia, wykwity oraz wodne i rdzawe plamy.
Zobacz także: Pielęgnacja i konserwacja tarasu z różnych materiałów