x

„Urządzamy się!”, czyli mieszkanie w stanie deweloperskim

mieszkanie w stanie deweloperskim

Odebrałeś mieszkanie od dewelopera, myślisz: „Wreszcie na swoim!”. Jednak to dopiero początek. Jak działać, by wykończenie mieszkania przebiegło po twojej myśli? Trzeba dobrze zaplanować pracę!

W pierwszej kolejności rozważ wyburzanie lub stawianie ścian działowych. Warto podzielić mieszkanie na strefy: prywatną (sypialnie) i ogólnodostępną (pokój dzienny, ewentualnie otwarta kuchnia). To także najlepszy moment na przygotowanie wnęk pod zabudowane szafy, montaż drzwi przesuwnych albo ścianek do konstrukcji zabudowy kuchennej lub kominka.

mieszkanie w stanie deweloperskim

Instalacje w nowym mieszkaniu

Jeśli chcesz zmienić umiejscowienie toalety w łazience lub lampy pokoju, musisz właśnie na tym, etapie zlecić wykonanie tych prac. Pomyśl też o takich pracach, jak założenie instalacji alarmowej lub przebudowa wentylacji. Warto zadokumentować przebieg instalacji, by w przyszłości nie trzeba było rozkuwać całej ściany, jeśli zdarzy się awaria lub będziesz chciał zamontować półkę na ścianie.

Kolejny krok: ścianki i sufity z płyt g-k

Po zmianach „głębokich” można już montować płyty gipsowo-kartonowe jako ścianki i podwieszane sufity, a następnie przystąpić do tynkowania, szpachlowania i szlifowania ścian oraz sufitów. Na czas prac wykończeniowych warto zabezpieczyć folią również te pomieszczenia, w których nie są one prowadzone. Tynkowanie zaczynamy od sufitów, następnie wykańczamy ściany, potem wnęki, otwory i detale. Tynk powinien mieć odpowiednio dużo czasu na wyschnięcie. Miej na uwadze, że tynki gipsowe schną dłużej niż tynki cementowo-wapienne.

Układamy płytki ceramiczne

Zanim do pracy przystąpią fachowcy, trzeba dokładnie rozplanować powierzchnię podłogi w poszczególnych pomieszczeniach. Jest to ważne, bo grubość desek, paneli lub gresu jest różna i musimy dostosować do tego poziom wylewki. Jeśli płytki będą układane na płytę gipsowo-kartonową, pamiętaj, by została zagruntowana dzień wcześniej. Jeżeli kładziesz je na powierzchnie tynkowane, muszą minąć co najmniej dwa tygodnie od położenia tynku. Montujemy też białą armaturę w łazience.

Ważne, by pamiętać, że przed malowaniem lub nakładaniem tapet ściany trzeba zagruntować, dzięki czemu zewnętrzne warstwy będą lepiej się trzymały – warto to zrobić na tym etapie prac.

mieszkanie w stanie deweloperskim

Czas na podłogi

Do wyboru mamy podłogi drewniane lub drewnopochodne. Parkiet i panele różnią się trwałością, sposobem użytkowania, ale też czasem montażu. Panele to dobry wybór dla osób, które nie mogą długo czekać na przeprowadzkę. Przy odpowiednich umiejętnościach można zamontować je samodzielnie.

Pod drewnianą podłogą należy położyć folię termoizolacyjną i podkład wygłuszający, które sprawią, że mieszkanie będzie cichsze i cieplejsze. Deski lub klepki można pokryć lakierem lub olejować. Jeśli jednak wybierasz trwalszy od oleju lakier do podłóg, możesz wybrać bardziej przyjazny dla środowiska wariant wodorozcieńczalny.

Teraz można precyzyjnie wymierzyć drzwi i ościeżnice.

panele podłogowe

Malowanie i tapetowanie

To chyba najbardziej przyjemna część prac! Warto zanotować nazwy lub numery farb, a także schować pozostałe fragmenty tapet – mogą się przydać do drobnych napraw.

Jeśli decydujesz się na samodzielne malowanie, pamiętaj by zaczynać od sufitów. Do tworzenia białych marginesów na górze ściany użyj papierowej taśmy malarskiej.

Ostatnia prosta

Montaż gniazdek, lamp i listew przypodłogowych, osprzętu elektrycznego, szaf wnękowych karniszy zwieńczy dzieło. Możesz też rozpocząć zabudowę kuchni szafkami i sprzętem AGD.  Ustaw meble i zacznij nowe życie!

kolejność prac wykończeniowych

———————————————————————————————————————

Jeśli szukasz nietypowych rozwiązań, sięgnij po radę architekta wnętrz. Znaczenie ma zarówno rozmieszczenie lodówki i zlewozmywaka, jak i dobre zaplanowanie ciągów komunikacyjnych w mieszkaniu.

Podpisując umowę z deweloperem, upewnij się, co oznacza deklarowany przez niego etap wykończenia budynku. „Pod klucz” bowiem niejedno ma imię. Choć oszczędzasz czas, a czasem i pieniądze (niższy VAT), może być tak, że nie będziesz chcieć oferowanych przez dewelopera kafelków na podłodze.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE