x

Adaptujemy projekt domu

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane gotowy projekt architektoniczny, zakupiony np. w Internecie, nie jest podstawą do rozpoczęcia procedury ubiegania się o pozwolenie na budowę. Wymagana jest jego adaptacja przez uprawnionego do tego architekta mającego aktualne zaświadczenie o przynależności do Izby Architektów lub Inżynierów Budownictwa.

Adaptacja projektu domu obejmuje dwie części: obowiązkową i dodatkową. Część obowiązkowa polega na dostosowaniu gotowego projektu do konkretnej działki, czyli do nośności gruntu, stref obciążeń śniegiem i wiatrem oraz przemarzania gruntu, a także wysokości wód gruntowych. Decydując się na gotowy projekt domu, powinniśmy wybrać najlepiej dopasowany do otoczenia – wielkości i układu działki, rozmieszczenia mediów, innych budynków oraz roślin. Wypatrzony w katalogu projekt idealnego domu najczęściej wymaga także dodatkowych adaptacji pod kątem naszych konkretnych potrzeb. Jeśli planowane korekty nie są uwzględnione w projekcie, trzeba uzyskać zgodę jego autora na ich wprowadzenie. Lepiej postarać się o to przed zakupem dokumentacji – tylko w ten sposób zyskamy pewność, że zmiany będą możliwe do wprowadzenia. Pamiętajmy też, że zgoda na dokonanie zmian ma mieć formę pisemną.

Gotowy projekt domu – czy warto?

Pomimo tych utrudnień zainteresowanie gotowymi projektami domów jednorodzinnych rośnie. Dzieje się tak, ponieważ są one relatywnie tanie w porównaniu z projektami indywidualnymi, a przygotowywane przez grafików wizualizacje, animacje i wirtualne spacery po wnętrzach są atrakcyjne i zdecydowanie bardziej przystępne niż rysunki techniczne. Gotowe projekty bywają także dostępne w dwóch wersjach – na zasadzie lustrzanego odbicia – co umożliwia dostosowanie usytuowania budynku względem stron świata. Poza tym architekci oferują różne wersje tego samego domu, np. z piwnicą lub bez, garażem na jedno lub dwa stanowiska parkingowe itd.

Gotowy projekt jest chroniony prawem autorskim. Część architektów niechętnie decyduje się na wprowadzanie zmian w swoich pracach. Jeśli korekt będzie zbyt dużo, koszt ich wprowadzenia przekroczy wartość, przy której bardziej opłacalne staje się zamówienie projektu indywidualnego, w pełni dopasowanego do naszych potrzeb, kształtu i lokalizacji działki budowlanej czy też charakteru domów w najbliższym otoczeniu posesji.

Dozwolone zmiany

Jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie zmian w projekcie, pamiętajmy, że wiele firm architektonicznych oraz sprzedających gotowe projekty domów oferuje również wprowadzanie w nich korekt adaptacyjnych. Polega to na sprawdzeniu możliwości wykorzystania projektu na konkretnej działce i dostosowaniu go do lokalnych warunków, a także na przystosowaniu go do obowiązującej na danym terenie Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu albo do wypisu i wyrysu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Zmiany bez zgody

W dokumentacji zakupionego gotowego projektu zaznaczony jest zakres zmian, które można wprowadzać bez zgody jego twórcy. Autorzy na ogół dopuszczają takie modyfikacje projektu, które nie wpływają na wygląd zewnętrzny budynku – jego kształt czy elewację. Zwykle nie ma więc problemu ze zmianą rozmieszczenia i wielkości pomieszczeń, okien i drzwi, kąta nachylenia dachu, lokalizacji tarasu czy balkonu, układu ścian działowych lub ich likwidacji, zmiany funkcji pomieszczeń, sposobu wykończenia elewacji, metody ogrzewania czy modyfikacji instalacji wewnętrznych, a nawet zastąpienia prostych materiałów budowlanych na zbliżone do zawartych w projekcie.

O wiele trudniejsze będzie dokonanie zmian konstrukcyjnych, np. dobudowanie piętra lub podpiwniczenia albo garażu. Również podmiana materiałów budowlanych, np. wynikająca z korekty grubości ścian, musi być uzgodniona z autorem projektu. Każda taka dodatkowa adaptacja wymaga więc uprzedniej konsultacji z biurem i oznacza kolejne koszty, które mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych, sprawiając, że bardziej opłacalny okazać się może zakup projektu indywidualnego.

Udostępnij: