x

Balkon, taras nadziemny, taras naziemny – jaką hydroizolację wybrać?

Zanim balkony i tarasy rozkwitną na wiosnę, ciesząc oko inwestora przez lata, trzeba je odpowiednio zaplanować i zabezpieczy już na etapie budowy. Każda z wymienionych konstrukcji wymaga izolacji przed wnikaniem wody. Źle zabezpieczona konstrukcja to wrota to przedostawania się wody do elementów łączących, co może skutkować zawilgoceniem (także sufitu, w przypadku tarasu nadziemnego) a tym samym pleśnią czy grzybem. Niezależnie od tego, jaki masz taras, podpowiemy, jaki system hydroizolacji wybrać.

Każdy posiadacz tarasu czy balkonu na pewno docenia jego walory użytkowe. Jest to dodatkowa przestrzeń o niekwestionowanej funkcjonalności, również wypoczynkowej. Jednak, źle zabezpieczona konstrukcja może być przyczyną przenikania wody do elementów łączących,a w konsekwencji do zawilgocenia całej powierzchni. W szczególności zagrożone są   pomieszczenia znajdujące się bezpośrednio pod tarasem (w przypadku tarasów nadziemnych). Podwyższona wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów tak niekorzystnych dla naszego zdrowia.

Hydroizolacja. Czym jest i na co zwrócić uwagę?

Im większa powierzchnia użytkowa, tym większe prawdopodobieństwo ruchów konstrukcyjnych, a tym samym pękania i wnikania wilgoci. Szczególnie istotne jest to w przypadku balkonu przy połączeniach powierzchni poziomej ze ścianą. Dobrym wyborem będzie tutaj elastyczna hydroizolacja KNAUF HYDRO FLEX 1C. Jest to jednoskładnikowa zaprawa cementowa do wytwarzania powłok nieprzepuszczających wody. Do stosowania jako elastyczne uszczelnienie pod okładziny ceramiczne na balkonach, tarasach oraz w pomieszczeniach wilgotnych. Jest w pełni wodoszczelna oraz odporna na mróz i starzenie.

Dobrze wykonana hydroizolacja. Krok po kroku.

Niezależnie od rodzaju wykonywanego remontu istotne jest właściwe przygotowanie powierzchni. Nie inaczej jest w przypadku hydroizolacji. Pracę zaczynamy od uzupełnienia nierówności i większych ubytków oraz oczyszczenia podłoża z zanieczyszczeń w postaci pyłu i drobin piasku. Ważne ! Zapewnijmy odpowiedni spadek naszego balkonu w granicach 1,5 – 2%, by umożliwić swobodny spływ wody opadowej. Zapobiegnie to jej gromadzeniu na tarasie.

Tak przygotowana powierzchnia nadaje się do nałożenia pierwszej warstwy gruntującej KNAUF HYDRO FLEX 1C. Uwaga! Produkt należy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:4 i tak przygotowaną mieszanką jednokrotnie pokryć taras lub balkon.

Po upływie kilku godzin możemy przystąpić do nakładania właściwej warstwy hydroizolacji. Pracę zaczynamy od uzupełnienia newralgicznych punktów takich jak narożniki czy powierzchnie styku ściany z podłożem. Do tego celu potrzebne będą produkty z serii HYDRO FLEX. Są to wysoce elastyczne taśmy i narożniki zawierające powłokę elastomerową, która zapewnia trwałe i elastyczne uszczelnianie połączeń obszarów hydroizolacji zagrożonych powstawaniem pęknięć i zarysowań.

Ostatnim etapem jest nałożenie właściwej warstwy foli w płynie. W tym przypadku nie rozcieńczamy produktu, ale nanosimy go bezpośrednio z opakowania — nie mieszając. Czynność tę powtarzamy dwukrotnie, aby zapewnić pełną szczelność hydroizolacji. Produkty z serii HYDRO FLEX dostępne są w wielu wariantach pojemnościowych od 2 do 25 kg, pozwala to na zakup optymalnego opakowania dla naszych potrzeb. Tak wykonana izolacja jest gotowa do pokrycia warstwą wykończeniową np. glazurą.

Efekt naszej pracy gwarantuje nam wieloletnią ochronę, a uniwersalność powłoki zapewni pokrycie posadzki, a także elementów pionowych bezpośrednio do niej przylegających eliminując miejsca potencjalnego rozszczelnienia. Nie bez znaczenia pozostaje tu także odporność na warunki atmosferyczne, zmiany temperatur, czy kwaśne deszcze. Te zalety pozwolą na spokojną eksploatację bez przykrych niespodzianek.

 

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE