Białe wnętrza w świątecznym klimacie. Mozaiki z pozostałości po remoncie.
Czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, by poremontowym resztkom dać nowe życie i zamienić je w efektowne elementy wystroju wnętrza? Wykorzystaj je w twórczy sposób! Jeśli remont miał miejsce tuż przed świętami, zatrzymaj się na chwilę, a pomysły pojawią się same.
Wykorzystując umiejętności i odrobinę zdolności praktycznych, możemy zaoszczędzić pieniądze, samodzielnie tworząc okazjonalne dekoracje. To, co zostaje po zakończonym remoncie, może być wtedy prawdziwym skarbcem. Jak wykorzystać kawałki płytek, fragmenty paneli ściennych, listwy, deski, dekory czy ścinki tapet? Mogą być źródłem inspiracji – popuśćmy więc wodze fantazji.
Białe święta
Idealne Boże Narodzenie kojarzy się nam z bielą – czystym śniegiem, brodą Świętego Mikołaja, szronem na oknach, anielskimi skrzydłami itd. Na ogół jednak w okresie zimowym nie bywa tak bajkowo. Śniegu w grudniu mamy jak na lekarstwo, a temperatura na za oknem sięga kilku stopni powyżej zera. Sposobem na wymarzone białe święta mogą być odpowiednio dobrane gwiazdkowe dekoracje. Pozostałości po remoncie doskonale sprawdzą się jako świąteczne ozdoby wnętrz.
Specjaliści podpowiadają, by elegancką, ale zimną biel łączyć z odrobiną czerwieni. Radzą też, aby nie przesadzać z udziwnieniami, ale postawić na umiar i prostotę.
Jak ozdobić dom na święta?
Dekorowanie domu z wykorzystaniem mozaiki znane jest od tysiącleci. Kawałki płytek ceramicznych możemy układać w rozmaite kształty, ozdabiając w ten sposób nie tylko wnętrze mieszkania i ogrodowe ścieżki, ale również niewielkie przedmioty, takie jak np. wazony, wieka drewnianych pudełek, blaty stołów. W sieci znajdziemy wiele porad, których autorzy pokazują, jak z kolorowych fragmentów tworzyć małe dzieła sztuki.
Gwiazdka to idealny moment, by nieco zaszaleć twórczo. Z połamanych lub rozbitych niebieskich, czerwonych, białych, złotych płytek można ułożyć tradycyjne świąteczne motywy (Święty Mikołaj, aniołki, gwiazdki, choinki itd.) oraz pejzaże, które kolorystyką przywoływać będą gwiazdkowy klimat. Aż prosi się o ułożenie mozaiki przedstawiającej śnieżną zawieję, w której kotłują się białe, błękitne i srebrne kawałki ceramiki. Nie zaszkodzi dołożyć odrobiny zieleni imitującej wyłaniający się z bieli skuty mrozem las.
Ozdoby DIY
Jak wykonać mozaikę? Przed przystąpieniem do pracy sięgnij po kartkę i ołówek. Wstępny szkic pozwoli ci wyeliminować mało fortunne skutki niezgodności pierwotnego zamysłu z efektem końcowym. Upewnić się również, że dysponujesz wystarczającą ilością surowca, by zrealizować swój świąteczny projekt. Jeżeli wszystko się zgadza, najpierw ułóż swoją mozaikę na powierzchni, którą masz zamiar ozdobić (na razie niczego nie przyklejaj!). Oceń, czy obraz, który nieźle prezentował się na papierze, równie dobrze będzie wyglądał w realizacji.
Do przytwierdzenia kawałków płytek potrzebny będzie dobry klej błyskawiczny (np. Knauf K6 Błyskawiczny Plus). Własnoręczne wykonanie wyjątkowej świątecznej mozaiki na pewno przyniesie ci dużą satysfakcję, a takie dzieło z pewnością będzie mieć większą wartość niż najdroższa i najbardziej wymyślna dekoracja, jaką można kupić w każdym sklepie.
Jeżeli dekorujesz element o mniejszej mobilności niż donica na choinkę czy mały stolik, powinieneś się zastanowić nad stworzeniem uniwersalnego wzoru. W ten sposób ozdobione wnętrze nie zamieni się w szczególne muzeum osobliwości, ale będzie cieszyło cię przez cały rok. Zimą natomiast, dokładając do niego kilka ozdób, szybko i łatwo zamienisz je w świąteczną krainę cudów.
Urok szczegółu
Przygotowując biały pokój, szczególną uwagę należy poświęcić podłodze. To jeden z najważniejszych elementów w pomieszczeniu, silnie wpływający na estetykę wnętrza. Finalną formę każdej podłodze nadaje posadzka, dlatego warto się zastanowić nad wylewką, która zapewni jej trwałość i atrakcyjny wygląd przez lata (np. Knauf FE 50 Largo).
Magia Bożego Narodzenia bierze się z drobiazgów – gwiazdkowe podkładki pod kubki, garnki czy wazy ze świąteczną zupą wykonane metodą decoupage to urocze dodatki budujące świąteczną atmosferę, a które z łatwością wykonasz samodzielnie, jednak o tym przeczytasz w innym wpisie.