x

Błędy w układaniu płytek ceramicznych

bledy przy ukladaniu plytek

Choć jest to materiał, który świetnie sprawdza się w łazienkach, kuchniach, jak również w pomieszczeniach gospodarczych czy na balkonach i tarasach, błędy w układaniu płytek ceramicznych są niezwykle częste. Płytki są stosunkowo odporne na zabrudzenia i łatwe w utrzymaniu w czystości, jednak ich niewłaściwe położenie potrafi zepsuć planowany efekt, a nawet doprowadzić do uszkodzeń. 

Układanie płytek ceramicznych wymaga nie tylko wprawy, ale również odpowiedniej techniki i przestrzegania kilku zasad budowlanych i remontowych, których pominięcie lub przeoczenie może mieć fatalne skutki, psujące ciężką pracę i zainwestowane w materiały pieniądze. Źle ułożone płytki pękają lub odspajają się od podłoża, a te położone niestarannie psują planowany wygląd pomieszczenia. Zebraliśmy najczęściej popełniane błędy w układaniu płytek ceramicznych.

Błędy w układaniu płytek ceramicznych: źle przygotowane podłoże pod płytki

Pierwszym i bardzo brzemiennym w skutkach błędem w układaniu płytek jest złe przygotowanie podłoża.  Niedokładni lub niesolidni glazurnicy, chcąc szybko przejść do ich układania, zapominają lub pomijają tak istotne etapy pracy, jak dokładne oczyszczenie, osuszenie i zagruntowanie podłoża. Może to doprowadzić do niedokładnego związania płytek z podłożem, doprowadzając nawet do ich odpadania.

Jeśli płytki kładziemy w remontowanym pomieszczeniu, należy najpierw dokładnie skuć wszystkie nierówności, pozostałości starego kleju, a ubytki wyrównać. Pamiętajmy również o odpowiednim wysuszeniu podłoża. Następnie wszystkie resztki i kurz dokładnie usuwamy i dopiero przechodzimy do gruntowania, co dodatkowo poprawi przyczepność kleju i uchroni przed błędami w układaniu płytek.

Zobacz także: Środek czyszczący do płytek ceramicznych

Błędy przy układaniu płytek ceramicznych

Błędy przy układaniu płytek ceramicznych

Błędy w układaniu płytek ceramicznych: niedopasowanie wzorów na płytkach

Zanim przystąpimy do przygotowania zaprawy klejowej i układania płytek, należy dokładnie zapoznać się z układem wzorów, jak również z schematem pomieszczenia. Częstym błędem w układaniu płytek jest niedopasowanie wzorów na płytkach: układanie ich po kolei, tak jak były zapakowane, niszcząc zamierzony efekt. W niektórych przypadkach warto na początku ułożyć płytki bez kleju, żeby dokładnie sprawdzić, jak będą się razem prezentowały. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnego odklejania płytek w trakcie pracy. Co więcej, niektóre płytki to tzw. płytki kierunkowe. Taką okładzinę trzeba układać w odpowiednim kierunku, wskazanym przez producenta najczęściej na odwrocie. Po ich ułożeniu wbrew oznaczeniom może się okazać, że powierzchnia nie wydaje się jednolita. Przez rozpoczęciem pracy spójrzmy  na montażową stronę płytek.

Zobacz także: Jak dobrać odpowiednią fugę do płytek

Błędy w układaniu płytek ceramicznych: nieodpowiednio przygotowany klej

Kolejnym błędem w układaniu płytek jest nieodpowiednio przygotowany klej: przygotowywanie zaprawy klejowej „na oko”, a szczególnie dodawanie zbyt dużo wody. Skutkuje to zmniejszeniem właściwości kleju i odspajaniem się płytek. Przykładowo kupując klej do niechłonnych płytek ceramicznych, taki jak np. KNAUF K2 EXTRA GRES/KLINKIER ,  należy przed pracą zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta i przestrzegać proporcji wody do suchej mieszanki. Niezastosowanie się do instrukcji może przyczynić się do różnych błędów wykonawczych. Klej należy mieszać do uzyskania gęstej konsystencji, odstawić na 5 do 10 minut, a następnie przemieszać ponownie.

Zobacz także: Kolorowe płytki w łazience

Błędy w układaniu płytek ceramicznych

Błędy w układaniu płytek ceramicznych – nieodpowiednio przygotowany klej

Błędy w układaniu płytek ceramicznych: nieodpowiednio dobrany klej

Często błędy w układaniu płytek wynikają również ze źle dobranego kleju. Wybierając go należy wziąć pod uwagę, do jakiego podłoża będą przyklejane płytki oraz jakie są ich wymiary. Ważne jest także miejsce ich położenia– czy jest to pomieszczenie wilgotne, z ogrzewaniem podłogowym itp. Nie należy używać tego samego kleju do każdego rodzaju okładzin – do klejenia gresu, płytek na ogrzewaniu podłogowym czy do marmuru będą potrzebne różne kleje.

Zobacz także: Płytki ceramiczne na drewnianej podłodze?

Błędy w układaniu płytek ceramicznych: błędy w klejeniu i fugowaniu

Ostatni błąd dotyczy klejenia i fugowania. Oprócz odpowiedniego wyboru, a następnie przygotowania zaprawy klejowej, trzeba pamiętać o właściwym jej nałożeniu. Błędem jest stosowanie zarówno zbyt małej, jak i zbyt dużej ilości kleju, a także układanie płytek „na placki”. Ta ostatnia metoda ma szczególnie fatalne skutki przy układaniu płytek na posadzkach. Może powodować powstawanie głuchych odgłosów we wnętrzach, a na balkonach czy tarasach w przypadku dostania się i zamarzania wilgoci w pustych przestrzeniach pod płytkami, spowoduje ich pękanie.

Zaleca się nakładanie kleju tzw. metodą kombinowaną, polegającą na pokrywaniu zaprawą zarówno podłoża, jak i samych płytek. Następnie płytki należy docisnąć do podłogi, od razu usuwając nadmiar kleju. Tak położone płytki zostawiamy nawet na 24 godziny, a dopiero potem przystępujemy go fugowania.

Zbyt szybkie fugowanie, zanim klej dokładnie wyschnie, doprowadzi do powstania przebarwień na fugach. Jeżeli czas jest ważny i okładzina była przyklejana w miejscu, którego nie można wyłączyć z codziennego użytkowania, warto skorzystać z kleju Knauf K6 Błyskawiczny Plus. Po jego użyciu płytki są gotowe do chodzenia i fugowania już po 4 godzinach. Zaletą jest możliwość użycia go na wielu powierzchniach – na ogrzewaniu podłogowym, na balkonach i tarasach, na ścianach i podłogach.  Podczas samego fugowania należy zwrócić uwagę na równomierne nakładanie materiału w szczelinach, aby nie doprowadzić do powstawania wgłębień i wybrzuszeń.

Uniknięcie wszystkich powyższych błędów pomoże osiągnąć zamierzony, trwały i estetyczny efekt. Układanie płytek ceramicznych wymaga wprawy i odpowiedniej techniki, jednak materiał ten jest estetyczny i bardzo funkcjonalny.

Zobacz także: Jak idealnie wypoziomować płytki

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE