x

Budujemy antresolę!

Antresola to zawsze modne, estetyczne i praktyczne rozwiązanie, które możemy „zafundować” sobie nie tylko w bardzo wysokim mieszkaniu. Wszystko zależy od naszej kreatywności!

Aby wymarzona antresola spełniała nasze oczekiwania, powinna być funkcjonalna oraz wygodna w użytkowaniu. Pomimo otwartej przestrzeni antresola zapewnia odrobinę prywatności, gdyż jej powierzchnia zwykle nie jest w całości widoczna z dołu – wspaniale nadaje się zatem na przytulną sypialnię. Doskonale sprawdzi się również garderoba, gabinet lub domowa biblioteczka na antresoli. O tym, jaki rodzaj „podniebnego pokoju” możemy wybudować, decyduje jednak wysokość pomieszczenia.

Rodzaje antresoli – jaką wybrać?

W najwyższych mieszkaniach pokusić możemy się stworzenie w pełni funkcjonalnego pomieszczenia do spania lub wypoczynku. Musimy jednak mieć pewność, że obie części nowego pokoju mają co najmniej 200 cm wysokości, co zagwarantuje nam swobodne poruszanie się w wyprostowanej pozycji. Jeśli uwzględnimy miejsce na konstrukcję (20-30 cm), całkowita wysokość powinna wynosić 420-430 cm.

Jeśli takimi parametrami nie dysponujemy, możemy stworzyć antresolę służącą do spania lub wypoczynku – wówczas wysokość górnej części ograniczyć można do 120 cm, co stanowi minimum, by móc swobodnie usiąść. Zmniejsza to jednocześnie niezbędną całkowitą wysokość do 340-350 cm (razem z konstrukcją). Natomiast w przypadku mieszkania o standardowej wysokości (250-270 cm) również możemy urządzić sypialną antresolę z materacem, natomiast przestrzeń pod nią wykorzystać na mały schowek, garderobę, miejsce na sofę, regał na książki itd. Do dyspozycji zyskujemy dodatkowo filary pod antresolą, które w naturalny sposób dzielą i organizują przestrzeń. Wysokości dolnej i górnej części staramy się wówczas równomiernie wyważyć.

Drewno czy metal?

Antresolę możemy wybudować samodzielnie lub zakupić gotową konstrukcję i tylko elegancko ją osadzić oraz wykończyć. Najlepszy materiał do budowy antresoli to drewno lub metal, ale na etapie projektowania domu zdecydować możemy się nawet na żelbet. Realizując bardziej odważne koncepcje, warto skonsultować się z wykwalifikowanym projektantem, który doradzi, jaka konstrukcja antresoli i jaki sposób mocowania zapewnią użytkownikom bezpieczeństwo i wygodę.

Dobór materiałów dobrze jest uzależnić od charakteru mieszkania, np. konstrukcja stalowa dobrze sprawdzi się w industrialnych wnętrzach, natomiast drewniana antresola podkreśli przytulność i romantyczność pomieszczeń. Wartym uwagi rozwiązaniem jest korzystanie ze szkła w różnej postaci – luksfery i szklane tafle jako element dekoracyjny zapewniają wspaniały efekt, gdyż materiał ten zawsze pomaga doświetlić pomieszczenie. Do wykończenia używać możemy wzmocnionych płyt gipsowo-kartonowych Knauf wraz z odpowiednimi gładziami szpachlowymi tego producenta. Płyty pokryte farbami Knauf Fill lub Finish Light bądź też dekoracyjnymi tynkami tego producenta, zawsze będą dobrze się prezentować jako element wykończeniowy konstrukcji antresoli.

Jak zaprojektować schody i balustradę

Wejście na antresolę musi być przede wszystkim bezpieczne i wygodne. Zarówno schody spiralne, jak i proste powinny mieć poręcz – jest ona niezbędna, jeśli z antresoli korzystają dzieci. Doskonałym rozwiązaniem jest zabudowa ze schowkami w stopniach. Niskie antresole możemy wyposażyć w drabinki podobne do tych montowanych w łóżkach piętrowych (choć są one zawsze mniej wygodne), albo  tzw. kacze schody, gdzie na  jednym asymetrycznym stopniu można stanąć tylko jedną nogą.

Nie wolno także zapomnieć o balustradzie, która ochroni nas przed spadnięciem, a jednocześnie będzie jednym z głównych elementów stylizacyjnych konstrukcji, który podkreśli charakter mieszkania lub nada mu zupełnie nowe oblicze. Pamiętajmy, iż nowe pomieszczenie, ulokowane blisko sufitu, gdzie gromadzi się ciepłe powietrze, powinno być odpowiednio wentylowane. Ważne jest także odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia oraz zaplanowanie możliwości jego włączania i wyłączania zarówno na górze, jak w dolnej części mieszkania.

Antresola zapewnia nam dodatkową przestrzeń, która doświetla pomieszczenia i optycznie je powiększa. W wysokich mieszkaniach wprowadza nastrój przytulności, a w niskich – zwiększa metraż. Czego chcieć więcej?

Udostępnij:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Cokół – sposób na wykończenie: tynk mozaikowy

Cokół jest dekoracją naszego domu, witającą nas i naszych >>>

Styropian grafitowy – co warto wiedzieć?

Poszukiwanie przez inwestorów oszczędności w kosztach eksploatacji >>>

Tynki mozaikowe – gdzie je stosować?

Coraz oraz popularniejszym sposobem wykańczania elewacji domów, >>>

Adaptujemy projekt domu

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane gotowy projekt architektoniczny, >>>

Jakich kołków używać do kartongipsu?

Najpopularniejsze uniwersalne mocowanie do zawieszania półek i >>>

Którędy uciekają pieniądze? Test termiczny – jak go przeprowadzić

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że moglibyśmy >>>

Przedścianka g-k na profilach metalowych

W pierwszej kolejności trzeba wytrasować miejsca montażu >>>

Izolacje akustyczne i techniczne

  Poprowadzenie instalacji wodnej, kanalizacyjnej czy >>>

Jak zabezpieczyć drewno na elewacji?

Elewacja w pełnym deskowaniu czy dom z bali to ogromne wyzwanie na >>>

Jak ocieplić elewację domu styropianem?

Mam do ocieplenia nieduży budynek jednorodzinny. Ze względów >>>

Ciepła i cicha sypialnia na poddaszu

Wełna mineralna w dachu skośnym zapewnia doskonałą izolację >>>

Ocieplenia: przewodnik po izolacjach

W jednym budynku można zastosować wiele rodzajów styropianu. Czym >>>

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Warto wybrać ogrzewanie podłogowe

Przedstawiamy 8 powodów, dla których warto wybrać ogrzewanie >>>

Ogrzewanie domu: przepisy antysmogowe

Ustawa antysmogowa, podpisana przez prezydenta w 2015 roku, dała >>>

Jak budować bezpieczne schody?

Dom powinien być dla nas schronieniem i ukojeniem – miejscem, w >>>

Izolacja garażu

Decydując się na budowę garażu połączonego z domem, kierujemy >>>

Bezpieczny remont domu – zasady nieoczywiste

Przestrzeganie prostych zasad bezpieczeństwa podczas domowego >>>

Oszczędzanie: tniemy koszty energii

Nie każdego, kto chciałby zmniejszyć koszty utrzymania domu lub >>>

Jak wymienić zniszczone fugi?

Co zrobić, gdy fuga jest spękana i wykruszona? Starą fugę >>>

Którędy uciekają pieniądze? Test termiczny – jak go przeprowadzić

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że moglibyśmy >>>

Modny kolor elewacji

Zewnętrzne ściany budynku są jego wizytówką. Dobór >>>

Czyszczenie i impregnacja płytek

Okładziny ścienne i podłogowe wykonane z płytek ceramicznych są >>>

Jak dbać o drewniane podłogi?

Zachowanie podłogi z drewna w idealnym stanie nie musi być >>>

Rękojmia czy gwarancja?

Nierzadko zdarza się, że usterki w nowym mieszkaniu lub domu >>>

CZYTAJ PODOBNE