Chillout w ogrodzie
Słoneczne dni zachęcają do relaksu na świeżym powietrzu. W ogródku – większym lub mniejszym – może powstać wymarzona strefa wypoczynku. Aby jednak nasz „chillout” przebiegał bez zakłóceń, trzeba mądrze ją urządzić.
Słońce, kwiaty, soczysta zieleń, zapach ziół i cisza… Do tego miłe towarzystwo, coś smacznego, może książka w hamaku… Z pewnością potrzebne będą tutaj meble. Jak wybrać zestaw wypoczynkowy do ogrodu?
Meble z naturalnych materiałów
W ogrodowej strefie chillout najlepiej sprawdzą się wiklina, rattan, bambus i drewno – lepiej komponują się z naturalnym otoczeniem niż wszelkiego rodzaju tworzywa. Mebel możesz wykonać tez samodzielnie. Ze skrzynki po owocach po oszlifowaniu powstanie praktyczny pojemnik, a po zamknięciu siedzisko. Dla zwiększenia komfortu sięgnij po poduszki i pledy. Otulisz się nimi w chłodniejsze wieczory.
Do ochrony przed komarami posłuży moskitiera. Może być ona wykonana z naturalnego muślinu, co nada Twojemu ogrodowi romantyczny charakter.
Oświetlenie ogrodowe
Lampiony, lampy lub świece pozwolą się cieszyć wypoczynkiem w ogrodzie po zapadnięciu zmroku. Można do tego wykorzystać puste słoiki lub inne pojemniki. Świece zapachowe lub pochodnie będą stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed latającymi owadami. Do wykonania stolików, na których staną zarówno lampiony, jak i szklanki z lemoniadą, wykorzystaj odpowiednio przygotowane europalety, do których możesz domontować kółka lub kołki.
Strefa kulinarna
Przez wiele lat na naszych działkach i ogrodach królowały żeliwne grille. Niestety ich żywotność nie była dłuższa niż kilka lat. Warto zainwestować w coś trwalszego – grill murowany lub sięgnąć po oryginalne i pomysłowe rozwiązania. Do stworzenia grilla można wykorzystać… wielki ceramiczny dzban, w którego środku umiejscawia się ruszt. By uprościć sobie zadanie, warto sięgnąć po płyty wzmocnione włóknem szklanym o wysokiej twardości powierzchni. Są one bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz spękania. Wykazują wysoką izolacyjność akustyczną oraz – co w tym przypadku szczególnie ważne – odporność ogniową.
Jeśli nie płyty, mamy do wyboru inne materiały, takie jak cegła, kamień lub betonowe bloki, a nawet glina. Poza paleniskiem, powinniśmy przewidzieć też miejsce na węgiel, a może i dodatkowy ruszt. Należy jednak pamiętać o solidnym fundamencie. Murowany grill jest ciężki i duży – fundament zabezpieczy go też przed przemarzaniem zimą i osuwaniem się przy ulewnych deszczach.
Ochrona przed słońcem i deszczem
Jeśli lubisz sam budować, pomyśl o niewielkiej ogrodowej altanie lub ażurowym pawilonie, które będą idealnym miejscem do spotkań w każdą pogodę. Altanę może zbudować w oparciu o gotowe elementy lub zaprojektować i wykonać samemu od podstaw. Coraz częściej świadomie wybieramy też materiały z odzysku. Tu znakomicie mogą się sprawdzić drewniane elementy rozbiórkowe i wiklina.
Pamiętaj o odpowiedniej impregnacji, która zabezpieczy drewno przed wpływem czynników atmosferycznych.
Ochronę przed nadmiernym słońcem zapewniają też nowoczesne w formie ogrodowe żagle z płótna, które rozpina się nad stołami albo tarasami przy pomocy linek, masztów lub mocowań do ścian budynków. Ważne, by zarówno one, jak i klasyczne ogrodowe parasole były w jasnym kolorze – to zapobiegnie ich nagrzewaniu.