x

Co zrobić z żółknącym silikonem?

Nasz czytelnik Janusz napisał: Po kilku miesiącach silikon położony jako uszczelnienie kabiny prysznicowej żółknie. Jak temu zapobiec?

Odpowiedź ekspert firmy Knauf:

Przebarwienie silikonu następuje najczęściej na skutek jego kontaktu z klejami, innymi uszczelniaczami lub silnymi substancjami chemicznymi. Przyczyny żółknięcia mogą więc leżeć zarówno w podłożu, na którym został położony, środkach używanych do czyszczenia łazienki, a nawet składzie chemicznym wody (np. dużo żelaza).

Przede wszystkim należy jednak sprawdzić, czy do uszczelnienia został wybrany właściwy rodzaj silikonu. Popularne silikony sanitarne używane są najczęściej do uszczelniania narożnych płytek ceramicznych czy też szczelin między kabinami, wannami, umywalkami a ścianą, nie nadają się one jednak do uszczelniania brodzików i wanien akrylowych. Ich składniki wchodzą bowiem w reakcję chemiczną z tym materiałem.

Do uszczelniania brodzików akrylowych służy silikon sanitarny – neutralny. Ma on podobne właściwości (zawiera m.in środek grzybo- i pleśniobójczy), jego składniki nie wchodzą jednak w reakcje z tworzywami sztucznymi. Ten rodzaj silikonu nadaje się więc do uszczelniania również materiałów wykonanych z PCW. Charakteryzuje go również dobra przyczepność do tworzyw sztucznych.

Co jednak zrobić, gdy stwierdzimy, że użyliśmy niewłaściwego silikonu i trzeba go wymienić? Czeka nas sporo pracy. Brzegi szczeliny przeznaczonej do wypełnienia muszą być bowiem idealnie suche, czyste, pozbawione tłuszczu, pyłu i rdzy. Przed nami żmudne zajęcie – usunięcie starego silikonu.

Można użyć zarówno gotowych preparatów (np. Knauf Środek do usuwania silikonu) lub poeksperymentować samemu. Gorsze gatunkowo silikony można usunąć za pomocą acetonu lub innych rozpuszczalników typu nitro. Czasem pomaga zwykły denaturat. Same środki chemiczne jednak nie wystarczą – stare uszczelnienie trzeba jeszcze zeskrobać. Do mechanicznego usunięcia większych fragmentów wystarczy szpachelka, mniejsze trzeba zeskrobać za pomocą skalpela lub noża do tapet z łamanym ostrzem.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE