x

Kartongips na drewniane poddasze

Domowa biblioteczka

W remontowanym obecnie domu takie rzeczy jak ogrzewanie podłogowe czy sucha zabudowa to już standard. Bywają jednak sytuacje, gdy trzeba podejść do tematu ze szczególną uwagą. Dotyczy to tych przypadków, kiedy chcemy wyremontować za pomocą płyt gipsowych stare drewniane domy.

Zarówno domy z bali, jak i te z poddaszami na krokwiach z bali “pracują” nawet wtedy, gdy są wysezonowane. Przyjmuje się, że dom z bali ułożonych poziomo zmienia swoją wysokość w ciągu roku od 4 do 12 cm, w zależności od stopnia wysuszenia drewna. To samo, chociaż w mniejszym stopniu, dotyczy poddaszy.

Co z tego wynika dla wykonawców suchej zabudowy w takich domach?

Przede wszystkim konieczne jest takie mocowanie stelaży, by nie powstały na nich naprężenia powodujące pękanie płyt gipsowych oraz powstawania szczelin między nimi. Oznacza to, że przedścianka z kartongipsu powinna być niezależną konstrukcją, nie związaną sztywno z drewnianą ścianą. W przeciwnym wypadku bale podczas osiadania będą “wieszały się”na niej, co może spowodować zniszczenie suchej zabudowy.

Druga sprawa to konieczność pozostawienia luzu na dole i górze takiej przedścianki, a także skosów na poddaszu. Szczeliny powinny być nie szpachlowane, a wypełnione masą akrylową, by nie powodować pękania płyt.

Ostatnia rzecz to wybór rodzaju stelaża – w takim wypadku najlepszy jest metalowy

Jego podstawowa zaleta to fakt, że nie paczy się i nie zmienia wymiarów tak, jak drewno. Zastosowanie suchej zabudowy na stelażach metalowych przy remoncie starego domu przedstawia poniższa prezentacja.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE