x

Dekoracyjne schody

Jak ozdobić schody, by wyglądały nietuzinkowo? Zebraliśmy kilka prostych aranżacji, dzięki którym dowiesz się, w jaki sposób samodzielnie zamienić zwykłe schody w element wystroju domu.

Schody same w sobie mogą być ciekawe dzięki przeróżnym, dostępnym na rynku formom stopni czy balustrad, jak również możliwości ich aranżacji we wnętrzu domu. Co jednak, jeśli do dyspozycji mamy proste schody, których nie chcemy całkowicie wymieniać? W tym przypadku wystarczy tylko kilka trików, by z nudnych schodów uczynić interesującą część domu.

dekoracyjne schody

Naklejki na stopnie z cytatami

Jeśli stopnie schodów są w dobrym stanie, ale ich forma już ci się znudziła, jednym z najprostszych sposobów na nadanie im nowego charakteru są naklejki z cytatami. Doskonałym pomysłem jest wspólne wybranie cytatów, które odpowiadają wszystkim domownikom, i naklejenie ich na frontach stopni. W ten sposób zawsze, kiedy będziesz wchodzić po schodach, będziesz mieć przed oczyma ulubione fragmenty książek lub powiedzenia, które cię inspirują.

Wzory na schodach lub balustradach

Innym pomysłem jest namalowanie lub naklejenie wzorów na schodach lub balustradach. Mogą to być dowolne formy, od motywów roślinnych po abstrakcyjne kształty, które wykonasz samodzielnie lub kupisz jako gotowe szablony. Jeśli chcesz wykonać takie wzory samodzielnie, narysuj na kartonie, a następnie wytnij wzory, które chcesz umieścić na schodach, i nanieś w te miejsca farbę. Jest to bardzo łatwy sposób na ozdobienie schodów, który dodatkowo dostarczy wiele radości podczas wykonania.

dekoracyjne schody

Stopnie i balustrada w kontrastowych kolorach

Pomalowanie elementów wnętrza na nowe kolory to sprawdzona propozycja jego odświeżenia i nadania mu nowego, interesującego wyglądu. Tę samą metodę możesz też zastosować w przypadku schodów. Ciekawe propozycje to pomalowanie schodów na kontrastowe kolory naprzemiennie, np. czarny i biały, lub stosowanie gradacji tego samego koloru.

W ten sposób odświeżyć możesz zarówno schody, jak i balustradę. Wszystko, czego potrzebujesz, to farba dobrej jakości i podstawowy zestaw do malowania, a jeszcze tego samego dnia twoje schody mogą wyglądać jak nowe, nadając wnętrzu niebanalny wygląd.

Oświetlenie LED na stopniach

Schody z powodów bezpieczeństwa zawsze powinny być odpowiednio oświetlone. Dodatkowo możesz jednak dodać LED-owe podświetlenie, aby urozmaicić ich wygląd. Taśmy LED w wybranych kolorach z łatwością kupisz w internecie lub w niektórych marketach, a ich instalacja również nie jest skomplikowana. Efekt jednak może być zdumiewający.

dekoracyjne schody

Odpowiednie materiały

Niezależnie od tego, na który sposób udekorowania schodów się zdecydujesz, pamiętaj o wyborze materiałów odpowiedniej jakości. Schody, przez ich częstą eksploatację, są szczególnie wymagające pod kątem wytrzymałości. Zaprawy klejowe Knauf pomogą trwale przymocować ozdobne płytki i inne elementy dekoracyjne, a dostępne w wielu kolorach farby wydajnie pokryją stopnie, balustradę lub pozwolą namalować ciekawe wzory.

Tak zaaranżowane schody odmienią zupełnie wnętrze twojego domu i przez długi czas będą cieszyć oczy domowników. Taka metamorfoza schodów nie wymaga dużych nakładów i można ją wykonać samodzielnie, zatem do dzieła!

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE