x

Dom alergika

Alergie na pyłki, roztocza lub kurz należą do najczęściej występujących rodzajów uczuleń. Dla osoby borykającej się z taką przypadłością ważne są warunki, w jakich przebywa. Wybór rodzaju ogrzewania znacząco wpływa na jej komfort i stopień nasilenia dolegliwości. Po którą z dostępnych technologii sięgnąć, by zminimalizować podnoszenie się kurzu?

 

Podstawową kwestią jest czystość. Częste porządki, odkurzanie, a także wietrzenie znacząco ogranicza ilość alergenów. Właściwie dobrane wyposażenie domu, bez zbędnych materiałów tekstylnych, może to ułatwić. Wykładziny, dywany, ciężkie zasłony i tapicerowane meble z materiałowym poszyciem są trudne do czyszczenia, stanowią też potencjalne siedlisko roztoczy. Niestety nie jesteśmy w stanie pozbyć się całkowicie alergenów, ale dbając o odpowiedni mikroklimat, możemy ograniczyć ich występowanie.

 

Optymalne warunki dla alergika

Warunki przyjazne alergikom obejmują kilka czynników:

  • temperatura powietrza i otaczających powierzchni (podłoga, ściany, sufit i okna),
  • wilgotność powietrza,
  • cyrkulacja powietrza.

Aby uzyskać zdrowy klimat, należy zadbać o to, by temperatura w mieszkaniu wynosiła 16-20°C.

 

Czyste powietrze w mieszkaniu

Oddychając, wdychamy zanieczyszczenia. Dla alergika oznacza to katar, kaszel, łzawiące oczy i trudności z oddychaniem.

Łazienka i kuchnia to te pomieszczenia, w których wilgotność powietrza jest największa. Prawidłowa wentylacja ma tu największe znaczenie. Roztocza kurzu domowego nie rozwijają się, gdy poziom wilgoci spada poniżej 45%. Warto więc skupić się na dwóch kwestiach: ogrzewania i ocieplenia. Z pomocą może przyjść system ocieplenia wewnętrznego Knauf TecTem®. Jest to innowacyjny system ocieplania płytami izolacyjnymi od wewnątrz ścian zewnętrznych oraz sufitów. Umożliwia dostosowanie istniejących ścian do wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej, gdy niemożliwe jest ich ocieplenie od zewnątrz. Izolacja ta wchłania wodę kondensacyjną i oddaje ją z pewnym opóźnieniem do otoczenia. Pozwala utrzymać właściwy poziom wilgotności powietrza, dzięki czemu wzrasta temperatura powierzchni ściany. Ma też doskonałe parametry termiczne.

 

Ogrzewanie – jaki system sprawdzi się najlepiej?

 Klasyczny kaloryfer jest zbudowany z wielu trudnych do czyszczenia elementów. Wraz z ciepłym powietrzem unoszącym się w pomieszczeniu rozprzestrzeniają się drobiny kurzu. Osobom z problemem alergii zaleca się zatem stosowanie grzejników, które można łatwo utrzymać w czystości. Dobrym przykładem będzie tutaj grzejnik łazienkowy. Szeroko rozstawione użebrowanie ułatwia dostęp do wszystkich elementów, a tym samym ich czyszczenie. Popularnym systemem ogrzewania jest również system podłogowy. Oprócz niewątpliwej zalety, jaką jest brak elementów gromadzących kurz, odznacza się bardziej korzystnym rozkładem temperatur. Posadzka grzejna jest tylko o kilka stopni cieplejsza niż powietrze, co ułatwia prawidłową cyrkulację i ogranicza przenoszenie alergenów.

 

Koszty ogrzewania – czy warto inwestować?

Nie ma możliwości całkowitego pozbycia się kurzu i alergenów, ale możemy ograniczyć ich występowanie w naszym otoczeniu, znacząco poprawiając nasze samopoczucie. Wybierając odpowiedni system ocieplenia i ogrzewania, minimalizujemy rozprzestrzenianie alergenów. Mamy też możliwość utrzymania właściwej temperatury i wilgotności powietrza. Dla alergików zatem ten element powinien być kluczowy przy planowaniu modernizacji mieszkania.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE