x

Dom ze szklaną ścianą

Ogród niemal wlewający się do wnętrza i naturalne światło przez cały dzień – domy ze szklanymi ścianami podbijają nasze serca. Co powinniśmy wiedzieć o tym rozwiązaniu architektonicznym?

Szklane ściany w domach jednorodzinnych to ciekawe, ale ciągle jeszcze niecodzienne rozwiązanie, które jednak staje się coraz bardziej popularne. Do częstych realizacji tego typu należą ściany ze szkła w salonie wychodzącym na ogród. W ten sposób pomieszczenie staje się nie tylko o wiele jaśniejsze, ale również – dosłownie – otwiera się na zieleń za domem. Najczęściej efekt ten uzyskuje się dzięki przesuwnym drzwiom. Przy odpowiednio zaaranżowanym otoczeniu domu szklana ściana z pewnością nie zburzy naszej prywatności i komfortu – wystarczy, że ogród jest otoczony zielenią

Szklana ściana a temperatura w pomieszczeniu

Wykonana z odpowiedniego materiału szklana ściana zapobiega wyziębieniu mieszkania zimą. Rozwój technologiczny oraz dostępność różnego rodzaju szkła do tego typu konstrukcji umożliwiają utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Współcześnie do budowy szklanych ścian stosuje się materiał o współczynniku przenikania ciepła podobnym do tego, jakim cechują się okna plastikowe, co zapewnia energooszczędność i minimalizowania strat ciepła.

Jakie szkło wybrać?

Wybór szkła do budowy ściany to wymagający etap tego typu inwestycji. Aby zapewnić odpowiednią energooszczędność konstrukcji, szkło powinno mieć odpowiedni współczynnik przenikania ciepła U, ale też odbijać lub absorbować część promieni słonecznych latem, aby nie doprowadzać do przegrzania pomieszczenia. Takie właściwości cechują szkło dwufunkcyjne, jednak ze względu na wysoką cenę ściana ze szkła dwufunkcyjnego to nadal duży wydatek.

Inny materiał do budowy ścian to szkło zespolone. Do wyboru mamy szkła jedno-, dwu- lub trzykomorowe, różniące się między sobą współczynnikiem U, wynoszącym zwykle od 0,3 do 1,1 W/(m2K), co wystarczy, aby zapewnić odpowiednią termoizolację.

Szkło hydrofilowe to najlepszy wybór dla osób, którym zależy na łatwym utrzymaniu szklanej ściany w czystości. W czasie deszczu woda spływa po szklanej tafli, a po wyschnięciu nie pojawiają się na niej nieestetyczne zacieki.

Ocieplanie pomieszczenia ze szklaną ścianą

Jak ocieplić pomieszczenie ze szklaną ścianą? Jak już wspomnieliśmy, już wybór szkła o odpowiednim współczynniku U zminimalizuje straty ciepła na jej powierzchni. Pozostałe ściany zewnętrzne, podobnie jak resztę elewacji, warto natomiast ocieplić odpowiedniej jakości styropianem.

W ofercie Knauf Industries dostępny jest wysokiej jakości styropian EPS, który łączy trwałość i wysokie właściwości izolacyjne z łatwością transportu i montażu. Ciekawym i efektywnym sposobem ogrzania pomieszczenia ze szklaną ścianą jest montaż ogrzewania podłogowego. Dzięki temu rozwiązaniu ciepło rozprowadzane jest równomiernie, a instalacja ukryta pod posadzką wpływa na estetykę wnętrza. Instalacja ogrzewania podłogowego jest prostsza dzięki zastosowaniu specjalnych płyt Floor Heating z oferty Knauf Industries.

Dom ze szklaną ścianą to z jednej strony sposób na urozmaicenie budynku, a z drugiej – na poprawę komfortu przebywania w pomieszczeniu dzięki większej dostępności do naturalnego światła. Otwierając pomieszczenie na zewnątrz, osiągniemy wrażenie większej przestrzeni. Co jednak najważniejsze, dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów nie zostanie zachwiana termika domu, a mieszkańcy będą się cieszyć słońcem i pięknymi widokami.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE