x

Domek na drzewie – dziecięce marzenie

Kiedy zbudujesz domek na drzewie, Twoje dziecko będzie się tam bawić godzinami, a wspominać całe dorosłe życie. Jak go wybudować, aby służył na lata i nie uszkodził drzewa?

Naszą pracę zaczynamy od wyboru odpowiedniego drzewa. Znakomicie sprawdzi się: lipa, jabłoń, buk lub dąb. Budowa drzewa musi umożliwiać umieszczenie konstrukcji domku. Zatem poszukajmy w naszym ogrodzie drzewa o rozłożystych gałęziach, koniecznie zdrowego i wytrzymałego.

shutterstock_348716744
Zainwestuj w materiały budowlane. Dużą wytrzymałością cechuje się drewno sosnowe i z niego warto wykonać szkielety konstrukcji. Należy je jednak wcześniej zabezpieczyć, ponieważ będzie narażone na czynniki atmosferyczne i biologiczne. Pamiętajmy również, że gładkie wykończenie jest warunkiem bezpiecznej zabawy. Bezbarwny impregnat zapewni nam zatem i dekorację i ochronę. Preparat należy nakładać zgodnie z kierunkiem słojów. Kilkakrotna warstwa chroni konstrukcję przed zniszczeniem i gniciem. Jej trwałość po nałożeniu może przetrwać nawet 5 lat.

shutterstock_429573127

Po nałożeniu preparatu poczekajmy dobę, następnie za pomocą papieru ściernego przetrzyjmy drewniane elementy. Nałóżmy lakierobejcę. Po upływie 12 godzin ponownie pomalujmy konstrukcję lakierobejcą.

Kolejnym etapem jest wykonanie szkieletu konstrukcji. Wysokość domku należy dostosować do wysokości dziecka, zapewniając mu komfort podczas zabawy. Wykonując konstrukcję, warto pomyśleć również o odprowadzaniu deszczówki, najlepiej poprzez otwory wykonane w podłodze domku. Zabezpiecza to oczywiście przed zbieraniem się wody w środku, jak i wydłuża trwałość drewnianej konstrukcji.

shutterstock_290610914

Aby wykonać drewniany szkielet, zaopatrz się w: wyrzynarkę, piłę, szlifierkę, młotek stolarski ze specjalnym antypoślizgowym uchwytem, metalowe łączniki, wkręty, gwoździe oraz skrzynki narzędziowe itp.

shutterstock_179896133

 

Deski na drzewie należy ustawić w taki sposób, aby wyznaczały krawędzie podłogi domku, a następnie należy przytwierdzić je do drzewa. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie miejsca na słupy wspierające. Umieszcza się je w podłożu i zasypuje żwirem, na głębokość około 7-8 cm. Dodajemy mieszankę szybko schnącego betonu i wykonujemy do końca ramę konstrukcyjną, mocując ją za pomocą wkrętów. Po wykonaniu drewnianego szkieletu i podłogi, przystępujemy do postawienia ścian, do nich przytwierdzane są elementy konstrukcji dachu. Jako pokrycie można wykorzystać deski bądź płyty OSB. Kolej na wejście do domku – najlepiej sprawdzają się tutaj drewniane lub linowe drabinki, dzięki którym dziecko rozwija swoje umiejętności wspinaczkowe. Co ciekawe, wspinaczka jest jednym z najczęściej polecanych sportów dla dzieci. Rozwija przede wszystkim umiejętności logicznego myślenia, jak i matematyczne.

 

shutterstock_46659412

 

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE