x

Adaptacja poddasza: płyty g-k czy tynkowanie?

Zmiana poddasza nieużytkowego w użytkowe jest coraz popularniejszą w Polsce metodą zwiększania powierzchni mieszkalnej. Jak zaadaptować poddasze? Jakich materiałów użyć, żeby mieszkanie na poddaszu było i komfortowe, i bezpieczne?

W życiu niejednej rodziny mieszkającej w domu z poddaszem nieużytkowym w pewnym momencie pojawił się plan, aby zamienić strych w wygodne pokoje lub sypialnię. Chociaż taka inwestycja często wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi, jest to efektywny sposób na zwiększenie powierzchni mieszkalnej domu. Warto jednak pamiętać o specyficznym charakterze powierzchni pod dachem. Podpowiadamy co zrobić, aby adaptacja poddasza przeprowadzona została w odpowiedni sposób.

Izolacja termiczna i akustyczna

Adaptacja poddasza może być utrudniona, ponieważ przestrzeń pod dachem jest bardzo wymagająca. Powierzchnia dachu może się bowiem nagrzewać nawet do 60°C. Również hałas jest wyzwaniem, ponieważ do domowników przebywających pod dachem docierać może nie tylko hałas przestrzenny, który powodują m.in. przejeżdżające w sąsiedztwie samochody, ale też hałas uderzeniowy, powodowany przez opady atmosferyczne, takie jak deszcz czy grad. Odpowiednia izolacja termiczna i akustyczna pomoże uniknąć obu tych niedogodności. Polecamy zastosowanie odpowiedniej jakości wełny mineralnej Knauf Insulation, która ma wymagane właściwości termoizolacyjne i stanowi skuteczną izolację akustyczną.

Zobacz także: Czy warto ocieplić poddasze?

 

Płyty g-k a tynkowanie

Jakich materiałów użyć, by adaptacja poddasza przebiegła pomyślnie, a osiągnięty efekt był optymalny i estetyczny? Dwiema popularnymi metodami są płyty gipsowo-kartonowe w metodzie suchej zabudowy oraz tynkowanie więźby dachowej na specjalnej siatce.

Płyty gipsowo-kartonowe są powszechnie stosowane we współczesnym budownictwie ze względu na lekkość i niski koszt takiej konstrukcji, jak również fakt, że tak zaadaptowane poddasze można zamieszkać niemal natychmiast. Po położeniu warstwy termoizolacyjnej i akustycznej należy zamontować system rusztu pod płyty g-k. Składa się on z mocowanych do krokwi wieszaków dystansowych oraz odpowiednich profili, pomiędzy które warto ułożyć drugą warstwę izolacji, aby ograniczyć straty ciepła. Na taką konstrukcję równo i szczelnie układamy folię paroizolacyjną (zakład na 10-15 cm), uszczelniamy konstrukcję odpowiednimi taśmami i montujemy płyty g-k. Ze względów bezpieczeństwa na poddaszu należy stosować niepalne materiały zwiększające ochronę przeciwpożarową. Z tego względu polecamy czerwone płyty ogniochronne Knauf. Tak wykonaną konstrukcję należy już tylko zaszpachlować, spoiny wykańczając wielofunkcyjną masą szpachlową Knauf UNIFLOTT.

Zobacz także: Jak skutecznie i estetycznie wyciszyć poddasze?

Zdarza się jednak, szczególnie jeśli wykonawcy zapomną o dylatacji za pomocą taśmy przekładkowej, że konstrukcja z płyt g-k pęka lub się odkształca. Wynika to z naprężeń, które na poddaszu są skutkiem niewielkich ruchów, jakie wykonuje drewniana konstrukcja dachu. Aby tego uniknąć, można zaadaptować poddasze poprzez otynkowanie więźby od spodu, wykorzystując jako podłoże specjalną siatkę. Na rynku dostępne są siatki ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej, połączone z perforowanym kartonem, sprzedawane w arkuszach. Cechują się dużą elastycznością, dzięki czemu szczególnie poleca się je do adaptacji powierzchni pod dachami wielospadowymi. Siatkę taką montuje się do krokwi i tynkuje.

Jak wyciszyć i ogrzać poddasze

Ocieplone i wyciszone poddasze zapewni komfort domownikom. Wybierając metodę, którą zastosujemy, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę cechy poddasza, takie jak liczba spadów czy wysokość ścianki kolankowej. Odpowiednio dobrane i zastosowane materiały pozwolą cieszyć się nowym poddaszem bez pęknięć i odkształceń.

Zobacz także: Jak prawidłowo ocieplić poddasze?

PORADNIK TECHNICZNY

Udostępnij: