x

Błędy w montażu ścianek gipsowo-kartonowych

błędy w montażu ścianek gipsowo-kartonowych

Płyty gipsowo-kartonowe w stawianiu ścianek działowych w systemie suchej zabudowy stanowią tanie i skuteczne rozwiązanie, które wielu wykonawców może wykonać samodzielnie. Jakie są najczęstsze błędy w montażu ścianek gipsowo-kartonowych?

Ścianka gipsowo-kartonowa jest lekka, tania i stosunkowo prosta w montażu. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana, nie tylko przegrodzi dane pomieszczenie, ale również zapewni właściwą izolację akustyczną. Często jednak podczas stawiania ścianek działowych w systemie suchej zabudowy popełniane są błędy, które mogą doprowadzić do powstawania pęknięć lub odkształceń. W skrajnych przypadkach może być wymagane rozebranie źle wykonanej ścianki g-k i postawienie jej od nowa. Unikając tych błędów, postawisz stabilną i dobrze wyizolowaną ściankę działową z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych.

błędy w montażu ścianek gipsowo-kartonowych

Nieodpowiedni dobór profili

Pierwszym błędem jest nieodpowiedni dobór profili. Należy pamiętać, że profile dzielą się na sufitowe i podłogowe profile UW (takie jak profil Knauf UW 50), tzw. słupki, czyli pionowo montowane profile CW (np. profile Knauf CW 50), oraz grubsze i sztywniejsze profile UA, stosowane w otworach drzwiowych (profile Knauf UA 50). Źle dobrane profile wpływają na nieodpowiednią sztywność ścianki g-k i wytrzymałość takiej konstrukcji. Warto również pamiętać, że grubość profili powinna być uzależniona od wysokości ściany zgodnie z zasadą im wyższa ściana, tym grubsze profile.

Zobacz także: Sposób na oryginalne wnętrze- nietypowe ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych

Złe rozplanowanie profili

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia pęknięć, należy zadbać o odpowiednią sztywność połączeń. Błędem jest zatem zbyt duży rozstaw profili nośnych, czyli tych, do których mocowana będzie płyta g-k. Odpowiedni rozstaw profili CW to 30, 40 lub 60 cm. Pamiętaj, aby profile CW wkładać w profile UW zawsze w tę samą stronę i montować je do ścian przynajmniej trzema kołkami. Ułatwi to znacząco montaż okładziny.

błędy w montażu ścianek gipsowo-kartonowych

Zobacz także: Jak dobierać płyty gipsowo-kartonowe?

Brak izolacji akustycznej

Izolacja akustyczna jest bardzo ważnym parametrem ścianki gipsowo-kartonowej w systemie suchej zabudowy. Przy jej stawianiu można popełnić dwa główne błędy. Pierwszym jest niestosowanie takiego elementu, jak taśma akustyczna podczas mocowania profili UW i skrajnych słupków CW. Warto po nią sięgnąć, ponieważ zapobiega ona przenoszeniu dźwięków z sąsiednich pomieszczeń. Drugim błędem jest niezastosowanie wełny mineralnej jako wypełnienia przestrzeni wewnątrz ścianki. Wybierając grubość materiału izolacyjnego, należy pamiętać, aby odpowiadał on grubości ścianki, dzięki czemu możliwa będzie optymalna izolacja.

Niezachowanie wymaganych odstępów

Aby ścianka nie odkształcała się i nie pękała, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów podczas montowania konstrukcji z profili oraz samych płyt. Profile główne CW docinamy około 10 mm krótsze niż wysokość ściany, aby zapobiec przenoszeniu naprężeń z sufitu. Również okładzina z płyt gipsowo-kartonowych powinna być zamontowana z zachowaniem 10 mm odstępu od podłoża. Mocując płyty g-k, należy również pamiętać, by płyty mijały się względem siebie o min. 40 cm.

Zobacz także: Meble z suchej zabudowy

Zbyt małe zagęszczenie mocowań płyty g-k

Bardzo częstym błędem, który może powodować odkształcanie się płyt, jest wykorzystanie zbyt małej ilości wkrętów mocujących. W efekcie płyty nie są odpowiednio mocno przykręcone do profili. Pamiętaj również o odpowiednim doborze samych wkrętów: do profili CW płytę montuje się wkrętami TN 25 o długości 25 mm, a do profili UA stosowane są wkręty z borem TB 25. Płyty mocujemy do profili CW, a pierwszy wkręt od góry mocujemy około 10 cm od sufitu.

Uniknięcie tych błędów zmniejsza ryzyko powstawania pęknięć i odkształceń. W efekcie ścianka z płyt g-k będzie stabilna i trwała. Tak postawiona ścianka działowa w systemie suchej zabudowy wymaga już tylko spoinowania połączeń i szpachlowania.

PORADNIK TECHNICZNY

Udostępnij: