Pokój dla rodzeństwa – jakie materiały wykorzystać?
Jak urządzić pokój dla rodzeństwa jest znacznie trudniejsze niż dla jednej pociechy. Warto pomyśleć o rozwiązaniach, które zapewnią dzieciom komfort i bezpieczeństwo. Szczególną uwagę należy zwrócić na materiały, które mają być użyte do budowy – ważne, by były niepalne, łatwe w obróbce i wytrzymałe. Ciekawym rozwiązaniem może być w tym wypadku sucha zabudowa.
Rodzice, którzy urządzają pokój dla rodzeństwa, powinni zadbać o odpowiedni podział przestrzeni. Niezależnie od płci i wieku dzieci potrzebują prywatności, miejsca, które będzie zarezerwowane tylko dla nich. Wbrew pozorom wydzielenie dwóch odrębnych obszarów nie musi być trudne – wystarczy ścianka działowa. Warto w tym celu wykorzystać zwykłą płytę g-k; ściankę można bez problemu zbudować samodzielnie. Należy pamiętać, że nie wolno osadzać ścian na niestabilnym podłożu, czyli na panelach czy podłodze pływającej, czyli takiej, której powierzchnia nie przylega bezpośrednio do ściany (zazwyczaj między podłogą a ścianą znajduje się mniej więcej centymetrowa szczelina, wypełniona np. wełną szklaną). Powierzchnia podłogi jest w ten sposób podatna na przesuwanie się, co uniemożliwia postawienie ściany działowej. W przypadku niestabilnego podłoża konieczne jest wtedy wyżłobienie specjalnej bruzdy lub rozbiórka podłoża do jastrychu. Po wytyczeniu linii zabudowy i ustaleniu grubości ściany można rozpocząć montaż stelaża. Etapem końcowym jest mocowanie poszycia, czyli płyt g-k pokrywających stelaż. Po wykonaniu tej czynności konieczne jest jeszcze zaszpachlowanie spoin i wykończenie linii styku ściany działowej z sufitem, podłogą i istniejącymi wcześniej ścianami – oczywiście niezbędne będą do tego masa szpachlowa i gładź do wykańczania płyt g-k.
Ściana działowa nie musi całkowicie oddzielać obu przestrzeni – może np. kończyć się w połowie długości pokoju. Wtedy można dodatkowo zastosować podział kolorystyczny, który oddzieli części pomieszczenia i pozwoli na stworzenie zakątka według gustu dzieci.
Zobacz także: Malujemy dziecięcy pokój
Jak zaoszczędzić miejsce? Rozwiązanie: łóżko piętrowe
Ściana działowa zbudowana z płyt g-k może dzielić przestrzeń także pod względem funkcjonalności. Możliwe jest np. stworzenie sypialni i osobnego miejsca do odrabiania lekcji i zabawy. Dodatkową oszczędność miejsca można wtedy osiągnąć przez wstawienie łóżka piętrowego. Warto pamiętać, że to umożliwia także korzystniejsze rozstawienie pozostałych mebli. Samo wnętrze sprawia również wrażenie bardziej przestronnego. Rodzice, którzy postawili w pokoju swych dzieci ścianę działową, a nie chcą kierować się kryterium funkcjonalności w podziale przestrzeni, wcale nie muszą rezygnować z łóżka piętrowego. Wystarczy, że do pokoju zostaną wstawione… dwa łóżka piętrowe, za to każde z biurkiem lub szafą. Na dole znajduje się wtedy miejsce do odrabiania lekcji lub przechowywania rzeczy, a na górze – łóżko. Takie rozwiązanie także pozwoli na zaoszczędzenie miejsca i powiększenie wolnej przestrzeni.
Meble handmade
Ściana działowa czy łóżko piętrowe to nie jedyne rozwiązania, które świetnie sprawdzą się w pokoju dla rodzeństwa. Dobrym pomysłem jest także samodzielne wykonanie mebli. Dzięki temu meble zostaną stworzone i dostosowane specjalnie do potrzeb dzieci, a materiał – czyli w tym wypadku najlepiej sucha zabudowa – pozwoli nieco zaoszczędzić. Co można zbudować z płyt g-k i jakie najlepiej wybrać? Po pierwsze, warto wybrać materiał o zwiększonej wytrzymałości i twardości – wykonane meble do pokoju dziecięcego będą wtedy trwałe i dłużej posłużą dzieciom, a przy tym nie będą zagrażać ich bezpieczeństwu. Mebel wykonany z mniej solidnego materiału mógłby zostać uszkodzony, np. w trakcie zabawy, i stworzyć zagrożenie. Co warto wykonać ze wzmocnionej płyty g-k? Na pewno półki i regały – to meble potrzebne w każdym pokoju dziecięcym. Do ich wykonania potrzebne będą; podstawowe narzędzia same płyty g-k montuje się na sucho – po wykonaniu mebla warto jedynie zaszpachlować miejsca połączeń i zeszlifować ewentualne nierówności. Meble wykonane w ten sposób można bez przeszkód malować czy tapetować, co zwiększa możliwości w aranżacji całego pomieszczenia.
Zobacz także: Jak urządzić pokój dziecka na poddaszu
Rodzice, który urządzają pokój dla rodzeństwa, powinni pamiętać, by unikać wszelkich szkodliwych materiałów, w tym materiałów łatwopalnych. Zastosowanie suchej zabudowy, także w przypadku mebli, pozwoli na zminimalizowanie tego rodzaju zagrożenia.