x

Jak zamontować warstwę izolacyjną?

zamontować warstwę izolacyjną

Odpowiednia termoizolacja budynku wymagana jest nie tylko w celu zapewnienia komfortu mieszkańcom, ale również spełnienia norm budowlanych. Podpowiadamy, jak prawidłowo zamontować warstwę izolacyjną.

 

Ocieplając nowo wybudowany budynek lub remontując elewację, warto zadbać o odpowiednie wykonanie warstwy izolacyjnej. Chociaż sam proces nie jest skomplikowany i dla sprawnego fachowca nie stanowi większego wyzwania, błędy popełnione w montażu mogą mieć poważne skutki w postaci powstawania mostków termicznych, odspajania się niektórych warstw elewacji lub degradacji właściwości używanego materiału. Omawiamy krok po kroku, jak zamontować warstwę izolacyjną.

Krok 1: Odpowiednie przygotowanie podłoża

Jeśli izolację montujemy na nowym budynku, należy dokładnie oczyścić ściany, a szczególnie odpylić i osuszyć ich powierzchnię. Jeśli montowana jest na budynku remontowanym, trzeba najpierw dokładnie oczyścić mury z ruchomych elementów (np. kruszące się, stare tynki), wyrównać ubytki, wygładzić i również odpylić. W tym wypadku warto uzupełnić ubytki zaprawą wyrównującą a następnie zagruntować. Dopiero kiedy ściana jest równa, gładka i odpylona, możemy przejść do kolejnego etapu montażu warstwy izolacyjnej.

zamontować warstwę izolacyjną

Krok 2: Montaż listwy cokołowej

Listwa cokołowa pozwala na położenie materiału izolacyjnego na równym poziomie, jak również zabezpiecza dolną krawędź izolacji. Powinna być zamontowana na wysokości od 30 do 100 cm od poziomu gruntu i mieć szerokość dobraną odpowiednio do grubości materiału izolacyjnego. Listwę montuje się za pomocą kołków montażowych po 3 kołki na metr, odpowiednio docinając je na krawędziach budynku.

Zobacz także: Ocieplamy nowy budynek cz.1

Krok 3: Mocowanie materiału izolacyjnego

Zarówno wełnę mineralną, jak i styropian montuje się do powierzchni ściany za pomocą odpowiednio dobranego kleju. Należy go przygotować zgodnie z instrukcją producenta w celu zachowania jego właściwości i nałożyć na przygotowany materiał izolacyjny. Kleju nie należy nakładać na powierzchnię ściany ani wypełniać nim szczelin, ponieważ skutkuje to powstawaniem mostków termicznych. Płyty styropianowe bądź z wełny mineralnej pokrywamy klejem (np. klejem do styropianu Knauf SM 300) tworząc ramki wzdłuż krawędzi (ale nie ściśle przy nich) i nakładając po kilka placków kleju wewnątrz obramowania. Następnie płytę należy niezwłocznie przymocować do podłoża i docisnąć. Płyty układa się warstwami od dołu do góry na tzw. mijankę, czyli przesunięcie kolejnych warstw o połowę długości płyty.

Chociaż dobranie odpowiedniej jakości kleju jest wystarczające do zapewnienia odpowiedniej przyczepności materiału izolacyjnego, płyty można również mocować mechanicznie. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, prace należy rozpocząć nie wcześniej niż dwa dni od przyklejenia płyt. Łączniki mechaniczne dobieramy odpowiednio do podłoża i rozmieszczamy zgodnie z dokumentacją techniczną. Najczęściej stosowane jest rozmieszczenie łączników w liczbie 4 sztuk na 1 m², a na narożnikach 6 sztuk na 1 m².

Zobacz także:Zapewnij właściwą izolację ścian i stropów

 

Zastosowanie płyt styropianowych Knauf ETIXX znacznie ułatwi montaż, ponieważ na ich powierzchni producent zaznaczył punkty nakładania kleju i kołkowania. Dodatkowo specjalna konstrukcja płyt zwiększa ich przyczepność do muru oraz wzajemne przyleganie.

zamontować warstwę izolacyjną

Krok 4: Zatapianie siatki zbrojeniowej

Po zamontowaniu materiału izolacyjnego i odczekaniu minimum dwóch dni przechodzimy do zatapiania siatki zbrojeniowej. Na zeszlifowane uprzednio papierem ściernym płyty nakładamy odpowiednio przygotowany klej i rozprowadzamy równomiernie stalową pacą zębatą na grubość od 2 do 3 mm, a następnie pionowo zatapiamy siatkę zbrojeniową z włókna szklanego z zachowaniem 10-centrymetrowych zakładek. Następnie szpachlujemy na gładko i nanosimy drugą, cienką, 1-milimetrową warstwę kleju tak, aby siatka była niewidoczna.

 

Krok 5: Gruntowanie i tynkowanie

Po wykonaniu zbrojenia czekamy kolejne 2 dni, zanim przystąpimy do gruntowania. Zagruntowane podłoże tynkujemy zaprawą dobraną odpowiednio do zastosowanego materiału izolacyjnego, pamiętając o wykonywaniu prac w odpowiednich warunkach atmosferycznych, temperaturze i wilgotności powietrza. Pracę należy wykonywać metodą mokre na mokre jednocześnie na całej powierzchni, aby uniknąć widocznych miejsc, w których materiał zdążyłby przeschnąć.

Zobacz także:Jak poprawnie wykonać izolację podłogi?

 

Krok 6: Malowanie

Malowanie elewacji to ostatni etap prac montażu warstwy izolacyjnej. Podobnie jak podczas tynkowania, pracę należy zaplanować tak, aby pokryć naraz całą powierzchnię. W celu osiągnięcia jednolitego, estetycznego pokrycia, zaleca się dwukrotne malowanie elewacji, z zachowaniem przynajmniej 6-godzinnej przerwy między warstwami.

Tak wykonana warstwa izolacyjna zachowa na długo swoje właściwości, a elewacja zostanie wykonana fachowo i estetycznie. Pracę z pewnością ułatwi zastosowanie odpowiedniej jakości i właściwie dobranych materiałów, co zapewni wybór produktów Knauf z systemu ociepleń zewnętrznych.

PORADNIK TECHNICZNY

Udostępnij: