x

Jak urządzić garderobę

Gwiazdy lubią się chwalić swoja garderobą w kolorowych pismach, na Facebooku czy na Instagramie. Do niedawna garderoba kojarzyła się z luksusem. Dziś wiele osób może sobie na nią pozwolić. Wystarczy kilka metrów kwadratowych, by zapanować nad ubraniowym chaosem.

Szczyt marzeń to oczywiście garderoba typu walk-in-closet, czyli osobny pokój przeznaczony na ubrania. To się jednak rzadko zdarza, zwłaszcza w miejskich mieszkaniach. Oto pięć rad jak urządzić garderobę, by była ona wygodna i praktyczna, kiedy nie możemy wygospodarować na nią osobnego pokoju.

shutterstock_374486224

 

1. Garderoba w stylu master bedroom

Master bedroom to połączenie sypialni z łazienką i garderobą. Do urządzenia takiego pokoju 3 w 1 wystarczy 24-35 m2. To niemało, prawda? Aby wygodnie się poruszać i przeglądać ubrania, na garderobę trzeba przeznaczyć minimum 3,5 m2. Ważne jest, by zachować odpowiednie odległości między szafami lub między szafą a ścianą.

2. Garderoba za ścianką działową (najlepiej Knaufa)

Na garderobę można wydzielić część pokoju, stawiając ściankę działową w systemie suchej zabudowy Knauf z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych. Dzięki temu zajmie ona mniej przestrzeni niż np. ściana murowana.

Ściany w systemie suchej zabudowy Knauf są łatwe i szybkie w montażu. Możemy je postawić samodzielnie, na istniejącej podłodze.

  • Najpierw montujemy stalowy ruszt z profili, który będzie szkieletem ściany.
  • Do niego przytwierdzamy obustronnie płyty gipsowo-kartonowe. Przestrzeń pomiędzy płytami wypełniamy wełną mineralną. W konstrukcji ściany możemy ukryć przewody instalacyjne, np. do oświetlenia.
  • Aby w wydzielonej garderobie wygodnie się poruszać, trzeba nadać jej kształt kwadratu.

shutterstock_364306622

3. Wykorzystaj półki i pudełka 

W małej garderobie kluczową rolę odgrywa jej organizacja. Szafy, półki i szafki, półki, koszyki i pudełka zapewnia jej efektowy wygląd jak i pozwolą na zachowanie porządku.

Z pomocą przyjdą wiszące organizery do przechowywania apaszek, krawatów czy pasków. Szerokość półek czy szuflad na obuwie powinna wynosić około 80 cm, w przypadku bielizny to: 60-65 cm (szerokość) i 12-15 cm (głębokość). Rzeczy wiszące na wieszakach powinny być zawieszone luźno – minimum 3 cm jedna od drugiej. Na drążku o długości 100 cm zmieścimy 14-15 sztuk odzieży.

4. Drążki na szpilki dla pań 

Współczesna garderoba powinna mieć – tak przynajmniej twierdzą panie –  również osobną półkę na buty i szpilki z dwupoziomowymi drążkami: na wyższym zahaczamy obcas, a niższy służy do podtrzymania podeszwy. Wygląda rewelacyjnie!

5. Pomaluj wnętrze garderoby na jasny kolor albo naklej tapetę

Wnętrze garderoby proponujemy pomalować na jasny kolor. Nie wystarczy jedna górna lampa. Aby było jasno i przytulnie, potrzebujemy trzech źródeł światła. Polecamy zastosowanie lampek halogenowych, dzięki temu będziesz dobrze widać ubrania w garderobie w ich naturalnych kolorach.

Jeśli jednak lubimy styl glamour, do wnętrza dobierzmy złote lub srebrne, błyszczące tapety. Jeżeli preferujemy modernistyczny styl, zachęcamy do tonacji brązowo-beżowej lub szaro-białej. Warto jednak, by styl garderoby harmonijnie komponował się z całym mieszkaniem.

shutterstock_417925159

 

PORADNIK TECHNICZNY

Do wydzielenia garderoby ścianą działową w systemie suchej zabudowy Knauf potrzebujesz:
1. Knauf Płytę Zwykłą A13

Knauf Płyta zwykła
2. Knauf Profile CW 50

Knauf Profil
3. Knauf Uniflott – masę szpachlową do spoinowania połączeń i szpachlowania powierzchni płyt

Uniflott_25
4. Oraz wełnę mineralną, taśmę i inne akcesoria

Więcej szczegółów: ściana działowa Knauf W111

Zobacz tez film instruktażowy „Jak obudować drzwi w systemach suchej zabudowy?”

 

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE