x

Home staging, czyli jak sprzedać mieszkanie

Home staging, czyli jak sprzedać mieszkanie

Kto nigdy nie sprzedawał  mieszkania, ten nie wie, ile czasu i nerwów może kosztować takie przedsięwzięcie. Mogłoby się zdawać, że lokalizacja jest kluczowym czynnikiem popularności, ale jak przekonują eksperci od home stagingu to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Najważniejsze ich zdaniem są: pierwsze wrażenie oraz  pozornie nieważne detale. 

Czystość to podstawa

Przed wizytą potencjalnego nabywcy należy dokładnie wysprzątać całe mieszkanie. Nie chodzi tylko o odkurzanie i zmycie brudnych naczyń. Goście zwracają uwagę przede wszystkim na kuchnię i łazienkę. Dlatego warto wyczyścić armaturę, zadbać o to, by lustro było lśniące, a z kuchenki usunąć zacieki tłuszczu. Tych parę drobnych zabiegów w oczach potencjalnego kupca będzie zapewnieniem, że Wasze mieszkanie jest schludne i zadbane.

Graty do piwnicy

Żeby mieszkanie wydawało się przestronniejsze, zbędne sprzęty zajmujące dużo miejsca wynieście do piwnicy. Schowajcie rower, stepery do ćwiczeń, deskę do prasowania i tym podobne. Usuńcie też zbędne ubrania z szafy i starannie ułóżcie pozostałe, ponieważ nabywcy często lubią zaglądać w różne katy i lepiej by wszędzie zobaczyli porządek. Wskazane jest również schowanie rodzinnych fotografii i pamiątek, a także kosmetyków w łazience, by odwiedzający mógł zobaczyć w naszym mieszkaniu przestrzeń dla jego własnych drobiazgów.

Dokręć śrubkę, wymień uszczelkę

Przed prezentacją mieszkania koniecznie przeprowadź w nim drobne naprawy. Wymień niedziałającą żarówkę (również na klatce schodowej), doklej odstającą listwę, uszczelnij cieknący kran i, jeśli to konieczne, zaszpachluj nierówności lub pęknięcia na ścianach. Bądź pewien, że oglądający zwróci na to wszystko uwagę. Nie decyduj się jednak na gruntowny remont. Nowi właściciele na pewno będą mieli własną wizję ich nowego mieszkania.

Nie przesadzaj z kolorem

Jeśli Twoje mieszkanie posiada ściany pokryte intensywnymi kolorami, przemalowanie ich na odcienie beżu czy szarości nie będzie wcale przesadą. Nabywcy zazwyczaj niechętnie patrzą na intensywne kolory na  ścianach – przemalowanie ich może się wiązać z dodatkowymi kosztami. Zdecydowanie bardziej przypadają im do gustu stonowane barwy, które pasują do każdego rodzaju mebli.

Przed rozpoczęciem malowania należy porządnie umyć ściany wodą z detergentem bez środków nabłyszczających. Gdy wyschną, sprawdzamy czy nie ma na nich rys i pęknięć. Wszelkie niedoskonałości i ubytki szpachlujemy masą naprawczą Knauf Fill&Finish. 

Następnie możemy przejść do gruntowania środkiem Knauf Universalgrund. Dlaczego warto gruntować ściany przed malowaniem? Zużyjemy wtedy mniej farby, a tynk nie będzie pylił. Jeżeli ściany są czyste i bez ubytków, możemy je od razu przemalować na inny – zbliżony kolor, pomijając gruntowanie. Jednak zawsze po umyciu ścian należy je najpierw gruntować. Jeżeli chcemy zmienić kolor ścian z ciemnego na jaśniejszy zalecamy najpierw dokładne umycie ścian, zagruntowanie i następnie malowanie. Jeżeli prawidłowo wykonamy te czynności, unikniemy przebijania starego koloru.

Zwierzętom wstęp wzbroniony

Jeśli masz psa, poproś któregoś z domowników o wyjście z nim na dwór na czas pokazowej wizyty Zwierzęta plączące się pod nogami stwarzają niepotrzebne zamieszanie, a chodzi przecież o ład, spokój i wiele wolnej przestrzeni.

Harmonia zmysłów

Poza odbiorem wizualnym mieszkania na kupującego ma również wpływ szereg innych bodźców. Wyłączcie więc telewizor, a włączcie stonowaną, przyjemną muzykę. Przewietrzcie lokal, a do wazonu wstawcie pachnące kwiaty.
Specjaliści od home stagingu przekonują, że zapach świeżo upieczonego ciasta krążący po domu jest jego idealną wizytówką przywodzącą na myśl czasy dzieciństwa.

Odpowiednia prezencja

Tak przygotowane mieszkanie wymaga jeszcze odpowiedniego zaprezentowania. Przyjmuj gości przy dziennym świetle, które najlepiej podkreśli jego walory. Jeśli to niemożliwe, zapal wszystkie światła, a nawet kilka świec.

  Przydatne produkty

Środek do gruntowania Knauf Universalgrund

Środek do gruntowania Knauf Universalgrund

Masa naprawcza Knauf Fill&Finish

Masa naprawcza Knauf Fill&Finish

 

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE