x

Idealnie gładki sufit – ważny element dekoracyjny wnętrza

Uzyskiwanie gładkich i równych powierzchni jest szczególne ważne dla końcowego efektu wizualnego, a oświetlenie pomieszczenia podkreśla wszystkie niedoskonałości. Jak uzyskać idealnie gładki sufit? Zastosuj nowoczesne polimerowe gładzie szpachlowe!

Gładź szpachlowa pozwala na zniwelowanie chropowatości powierzchni sufitu oraz kilkumilimetrowych odchyleń od poziomu i pionu.

Dostępne na rynku produkty można podzielić na dwie główne grupy:

  • gładzie szpachlowe w postaci suchej mieszanki wymagającej odpowiedniego rozrobienia z wodą według zaleceń producenta;
  • gotowe mieszanki do bezpośredniej aplikacji na powierzchnię. To rozwiązanie jest o wiele szybsze, dające pewność odpowiednich proporcji oraz właściwej konsystencji masy szpachlowej.

Dobór gładzi szpachlowej, o czym pamiętać?

Pierwszym krokiem jest określenie powierzchni bazowej. Jeżeli sufit jest wykonany z płyt gipsowo-kartonowych, dobrym wyborem będzie gotowa masa szpachlowa Knauf Fill&Finish Light. Jest to produkt zalecany do szpachlowania wstępnego oraz końcowego spoin płyt g-k. Charakteryzuje się dużą plastycznością, co przekłada się na łatwą obróbkę masy, a tym samym na skrócenie prac remontowo-wykończeniowych.

W tej kategorii sprawdzi się również produkt Knauf SuperFinish. Doskonale gładka i wygodna do zastosowania, zapewnia uzyskanie perfekcyjnego efektu  podczas szpachlowania połączeń oraz  całych powierzchni płyt gipsowo-kartonowych. Z równym  powodzeniem może być stosowana do naprawy pęknięć tynków cementowo-wapiennych z użyciem taśmy papierowej, które nie są narażone  na działanie wilgoci, do cienkowarstwowego wygładzania tynków wewnętrznych, a nawet do krycia  elementów metalowych (narożniki, wkręty, itp.).  Wysoka estetyka uzyskanych powierzchni ,  trwałość efektów, proste i wygodne nakładanie oraz uniwersalne zastosowanie przekonują inwestorów i wykonawców.

Jego uniwersalność pozwala na stosowanie w przypadku stabilnych tynków (gipsowych, wapiennych, cementowo-wapiennych), powierzchni betonowych, bloczków gipsowych, bloczków z betonu komórkowego, czystych i stabilnych tynków żywicznych, powierzchni lakierowanych (lamperie), malowanych farbami, wykończonych tapetami z włókna szklanego itp. Gładzie polimerowe, które cechują się elastycznością, są zalecane dla pomieszczeń podatnych na delikatne ruchy konstrukcyjne oraz wyższe temperatury.

Pierwsze kroki. Przygotowanie sufitu

Przed rozpoczęciem prac należy oczyścić sufit z kurzu i brudu, a jeśli mamy do czynienia z podłożem niestabilnym, chłonącym wilgoć, warto je również zagruntować produktem KNAUF głęboko penetrującym TIEFENGRUND. Ważnym etapem jest także wstępne określenie ilości potrzebnej masy szpachlowej. Produkty KNAUF z serii FINISH sprzedawane są w pojemnikach od 4 do 28 kg, przy czym na 1 m2 szpachlowania całopowierzchniowego potrzebne będzie 1,3-1,5 kg gotowej gładzi.

Nakładanie i szlifowanie polimerowej masy szpachlowej

Pierwszy etap to rozprowadzenie gładzi na powierzchni za pomocą pacy, cienką warstwą (do 3 mm). Nanoszenie poszczególnych warstw powinno być prowadzone pasami od dołu do góry. Starajmy się przy tym mocno dociskać, aby masa szpachlowa dobrze pokryła nierówności. Nadmiar gładzi ściągamy z powierzchni sufitu długą pacą (tzw. piórem). Dzięki temu późniejsze szlifowanie będzie dużo łatwiejsze. Po upływie mniej więcej doby gładź się zwiąże i będzie można przystąpić do szlifowania uzupełnionej powierzchni pacą z siateczkowym papierem ściernym. Ten zabieg pozwoli nam na uzyskanie idealnie gładkiego sufitu.

Jak sprawdzić gładkość powierzchni

Tak przygotowany sufit można następnie pomalować lub pokryć tapetą. Pamiętajmy jednak, aby oszlifowaną powierzchnię oczyścić z pyłu. Chcąc sprawdzić efekt końcowy pracy, warto wykorzystać oświetlenie zaciemnionego pokoju. W tym celu wystarczy ustawić lampę, kierując ją pod kątem na sufit (np. z boku). Powstały w ten sposób światłocień uwidoczni wszystkie nierówności.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE