Ile kosztuje budowa domu?
Budowa domu z ogródkiem to niemały wydatek. Jakie koszty składają się na budowę domu i czy można je zredukować? Jak zaoszczędzić pieniądze, a w co lepiej zainwestować? Kalkulatory w dłoń i liczymy!
Posiadanie własnego domu z ogródkiem to marzenie wielu Polaków. Zanim jednak zabierzemy się do jego realizacji, warto dokładnie sprawdzić, jakie koszty trzeba ponieść, na czym można oszczędzać, a gdzie nie opłaca się zaciskać pasa. Aby sporządzić dokładny kosztorys, niezbędna jest wiedza związana z pracami, które będą wykonywane na każdym etapie powstawania wymarzonego domu i materiałów, jakie będą potrzebne. Jak przygotować kalkulację, bazując na uśrednionych cenach za materiały i robociznę na każdym etapie?
Stan surowy zamknięty
Pierwszym etapem prac związanych z budową domu są oczywiście fundamenty. Ich koszt będzie się różnił nie tylko w zależności od metrażu, ale również od tego, czy planowana jest piwnica. Jeśli decydujemy się na dom bez piwnicy, do wykonania są: roboty ziemne, fundamenty, izolacja fundamentów, podkłady. Ceny położenia fundamentów uzależnione są od wielkości domu – mogą się wahać między 20 a 30 tys. złotych.
Kiedy fundamenty są już gotowe, czas na parter: ściany, kominy i systemy wentylacyjne oraz strop parteru. Na tym etapie na cenę wpłynie powierzchnia ścian nośnych, liczba ścian działowych i wynagrodzenie murarza. W zależności od tego, czy dom jest parterowy bez poddasza, parterowy z poddaszem użytkowym, czy piętrowy, różna będzie również cena wykonania stropu. Ściany i kominy mogą kosztować od 20 do 25 tys. złotych, a najtańszy, drewniany strop domu bez poddasza użytkowego przy 100 m2 wyniesie do 30 tys. złotych.
Przedostatnim etapem prac nad stanem surowym zamkniętym nowego domu jest dach. Prosty dach dwuspadowy dla domu o powierzchni 100 m2 będzie kosztował ok. 40 tys. złotych. Na tę cenę składają się: więźba dachowa i jej wykonanie, poszycie dachu, pokrycie dachu. Warto tu również wliczyć zakup i montaż rynien oraz docieplenie dachu po stropie.
Etap stanu surowego zamkniętego wieńczy montaż okien, drzwi i bramy garażowej. W naszym przykładzie domu parterowego o powierzchni ok 100 m2 cena za zakupu i montażu będzie wynosiła ok 20 tys. złotych.
Stan deweloperski
Stan surowy zamknięty domu to dopiero połowa wydatków. Teraz przyszedł czas na wykończenie domu do stanu deweloperskiego: ocieplenie i elewacja, instalacje wewnętrzne i grzewcze, wykończenie posadzek, ścian, sufitów i parapety.
Zacznijmy od elewacji. Nowy dom musi spełniać wymogi dotyczące odpowiedniej termoizolacji, warto więc wybrać najlepsze materiały izolacyjne i wykończenie elewacji adekwatne do otoczenia domu. Tutaj nie warto oszczędzać, ponieważ złej jakości materiały obniżą energooszczędność domu, co w dłuższym okresie odbije się np. na rachunkach za ogrzewanie. Źle wykończona elewacja natomiast szybko stanie się nieestetyczna, co może doprowadzić nawet do konieczności jej remontu. Koszt ocieplenia i wykończenia izolacji w naszym przykładzie to ok. 25 tys. złotych.
Instalacje wewnętrzne i grzewcze
W zależności od wybranych rozwiązań cena będzie się zasadniczo różnić, a do wyboru są m.in. ogrzewanie ścienne i podłogowe. Warto wziąć pod uwagę to, jak wybrana instalacja wpłynie na komfort cieplny oraz efektywność energetyczną domu. Ten etap może kosztować nawet 40 tys. złotych.
Prace nad stanem deweloperskim kończy wykończenie ścian, sufitów oraz montaż parapetów. Również tutaj warto zainwestować w wysokiej jakości tynki i farby, które będą łatwe w utrzymaniu w czystości i dłużej będą cieszyć nasze oko. Za ten etap zapłacimy do 20 tys. złotych.
Wykończenie pod klucz
Prace na tym etapie obejmują wykończenie łazienek i kuchni oraz umeblowanie pozostałych pomieszczeń. Wydatki na ten etap związane są z osobistymi preferencjami inwestorów oraz ilością posiadanych mebli oraz tych, które do nowego domu trzeba zakupić.
Biorąc pod uwagę wydatki na budowę parterowego domu jednorodzinnego o powierzchni ok. 100 m2 bez poddasza użytkowego, otrzymujemy wydatki w wysokości 215 tys. złotych. Ceny te są oczywiście uśrednione dla każdego etapu prac i nie obejmują takich wydatków, jak koszt zakupu działki budowlanej i podciągnięcia mediów. Ich rzeczywista wysokość zależy od jakości użytych materiałów i stawek firm wybranych przez inwestora. Warto jednak pamiętać, że wybór odpowiedniej jakości materiałów może obniżyć koszty eksploatacyjne domu w przyszłości, jak również znacząco odroczyć przyszłe remonty i naprawy.