x

5 najczęstszych błędów podczas wykonywania izolacji fundamentów

Fundament przenosi obciążenie całego budynku na grunt, dlatego tak istotne jest to, żeby został prawidłowo wykonany. Odpowiednio wykonany gwarantuje trwałość domu i pozwala uniknąć kosztownych niespodzianek takich jak np. pękające ściany. W rzeczywistości jednak same fundamenty to za mało, aby mówić o solidnym i komfortowym mieszkaniu – trzeba je jeszcze odpowiednio zaizolować. Jakich błędów powinniśmy się przy tym wystrzegać?

Brak wiedzy o rodzaju gruntu

W polskim klimacie w każdym rodzaju gruntu znajduje się woda. Pozostawienie niezabezpieczonych fundamentów sprawi, że nasiąkną one wodą niczym gąbka, po czym przetransportują ją wyżej. Jeśli dodamy do tego ujemne temperatury w zimie, to okaże się, że w domu pojawi się nie tylko wilgoć, ale i pęknięcia. Wybierając izolację bez fachowego, technicznego rozeznania w kwestii gruntu, ryzykujemy popełnienie błędów. Kiedy po kilku latach użytkowania budynku okaże się, że wybraliśmy źle, na zmiany będzie za późno i jedynym wyjściem staną się kosztowne naprawy. Dlatego właśnie poleca się zainwestować w opinię geotechniczną, która da kompletną wiedzę o podłożu, na jakim zamierzamy postawić fundamenty. Dzięki temu będziemy dokładnie wiedzieć, na jaki rodzaj izolacji się zdecydować.

pękanie fundamentów - konsekwencja złej izolacji

Nadmierna oszczędność

Mówi się, że skąpy traci dwa razy. W przypadku doboru materiałów do izolacji fundamentów oszczędności są pozorne. Co z tego, że zaoszczędzimy teraz, jeśli za jakiś czas będziemy musieli wydać znaczną sumę na naprawy fundamentów spowodowane użyciem zbyt małej ilości izolacji lub materiałów wątpliwej jakości? Pomysłów na oszczędności jest wiele – od zastosowania cieńszej warstwy izolacji nawet po rezygnację z dodatkowych warstw czy osłon. Tego typu „ekonomiczna kreatywność” nie prowadzi do niczego dobrego i staje się swego rodzaju „zaproszeniem dla wilgoci”. Fundamenty, jak i zresztą cały stawiany budynek, powinny być trwałe i solidne, stawiane na lata.

Niestaranne wykonanie

Kiedy fundamenty już stoją, chcielibyśmy jak najszybciej rozpocząć kolejne etapy budowy. Odpowiednia izolacja jest jednak na tyle istotna, że do jej wykonania należy podejść z cierpliwością i precyzją, gdyż każde uchybienie może w przyszłości stać się zalążkiem wchłaniania wilgoci bądź utraty ciepła. Dotyczy to szczególnie takich kwestii, jak łączenie się izolacji pionowej i poziomej, które wykonane niedbale będą skutkować szczelinami, które znowu – zagrożą wniknięciem wody do murów.

 

Złe połączenia

Ostatni błąd, nazwany nieco enigmatycznie „złym połączeniem”, obejmuje błędy polegające na połączeniu danych materiałów bądź elementów. Żaden profesjonalny budowlaniec nie powinien go popełnić. O jakich złych połączeniach jest zatem mowa?

  1. Polistyren i masa rozpuszczalnikowa, która powoduje, że ten pierwszy zwyczajnie zanika. Styropian i podobne materiały należy przyklejać do fundamentów takimi masami, które nie zawierają w składzie rozpuszczalników.
  2. Masa asfaltowa i smoła – na smole i podłożach pochodnych masa asfaltowa nie stygnie.
  3. Zaprawy hydroizolacyjne i ściany z wysoleniami – tam gdzie pojawiają się wykwity solne, zaprawy hydroizolacyjne z czasem stracą swoją przyczepność, co ostatecznie doprowadza do nieszczelności.

    Niewystarczająca wysokość izolacji fundamentów nad ziemią

Pamiętajmy, że oprócz samych fundamentów izolacja powinna objąć również warstwę ściany nad ziemią. Za bezpieczną granicę przyjmuje się 30 cm – taka wysokość powinna uchronić ścianę przed opadami odbijającymi się od powierzchni gruntu i uderzającymi w ścianę, nie wspominając o mogącym zalegać tygodniami śniegu.

Do wykonania izolacji fundamentów przyda Ci się:

>> SPRAWDŹ NA STRONIE PRODUCENTA <<

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE