Izolacja garażu
Decydując się na budowę garażu połączonego z domem, kierujemy się przede wszystkim wygodą. To duża i często nieogrzewaną przestrzeń, która może powodować straty ciepła w bilansie całego domu. Aby izolacja garażu przyniosła oczekiwany skutek, warto sięgnąć po specjalistyczne płyty styropianowe o polepszonych parametrach: EPS 100, EPS 200, EPS 70 oraz hydro.
Garaż to pomieszczenie użytkowane w szczególny sposób – inaczej niż reszta domu. Trzeba o tym pamiętać, planując ocieplenie garażu.
- Do garażu będziemy wjeżdżać samochodem. Jest to spora waga, ale też spory nacisk na podłoże.
- Nie ma potrzeby, aby temperatura w garażu była taka sama jak w części mieszkalnej. Nie chcemy jednak, aby grzejniki przyległych pomieszczeń ogrzewały garaż przez ścianę.
- Garaż jest wyposażony w bramę garażową. Po jej otwarciu w zimne dni będzie szybko się wychładzał, a temperatura będzie gwałtownie spadać.
Materiały budowlane, z których będą wykonane warstwy przegród architektonicznych (posadzek i ścian), powinny być starannie dobrane. Na szczęście mamy do dyspozycji specjalistyczne rozwiązania.
Zobacz także: Komfort cieplny na poddaszu, czyli upał nam nie straszny
Garaż dostawiony do budynku – na posadzkę EPS 200
Garaż dostawiony do budynku należy zabezpieczyć się przed zimnem przenikającym od strony ziemi. Na warstwie podbetonu, pod jastrychem, konieczne zatem będzie ułożenie warstwy (10-20 cm) izolacji termicznej. Produktem przeznaczonym do ocieplenia posadzki garażu jest styropian o podwyższonej odporności na ściskanie: EPS 100 lub lepiej – EPS 200. Ten drugi jest szczególnie polecany pod ruch samochodowy i został zaprojektowany z myślą o izolacji parkingów podziemnych. Zastosowanie nieodpowiedniego materiału może spowodować powstawanie kolein, a co za tym idzie pękanie płytek gresowych. Na powierzchni posadzki garażu mogą tworzyć się także zagłębienia, w których będzie zbierać się woda.
W celu ochrony murów oraz dachu, niezależnie od tego, czy dostawiony garaż będzie ogrzewany, czy nie – należy ocieplić ściany i dach (lub stropodach). Do termoizolacji ścian od zewnątrz najlepiej zastosować styropian fasadowy o grubości 12-20 cm.
Garaż wbudowany w bryłę domu – EPS 70
Niekiedy garaż styka się z budynkiem więcej niż jedną ścianą. Czasami nad garażem znajduje się pomieszczenie mieszkalne.
Wiemy już, co robić z posadzką i ścianami od strony zewnętrznej. Czy to jednak wystarczy? Tak jak mówiliśmy, zależy nam na tym, aby pomimo obniżonej temperatury wewnątrz garażu pomieszczenia do niego przyległe nie wychładzały się; dobrym pomysłem będzie zatem zaizolowanie ściany od strony pomieszczenia zimniejszego (czyli od strony garażu) cienką (5-10 cm) warstwą izolacji termicznej. Ponieważ ściany wewnątrz pomieszczeń są znacznie bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne niż na zewnątrz, sugeruje się użycie styropianu twardszego niż tradycyjny, czyli EPS 70.
Zobacz także: Jak samodzielnie wykończyć garaż?
Garaż w piwnicy – styropian hydro
Ta sytuacja niesie ze sobą najwięcej wyzwań. Garaż w piwnicy otoczony jest ziemią, co sprawia, że do środka pomieszczenia będzie przenikać będzie nie tylko zimno z gruntu, ale także zawarta w nim woda. Zawilgocenie ścian może stać się przyczyną wielu problemów, które będzie bardzo trudno wyeliminować na późniejszy etapie. Produktem, który doskonale sprawdzi się w takim przypadku, będzie termoizolacja w klasie hydro. Jest ona produkowana w zupełnie inny sposób niż tradycyjne płyty styropianowe. Granulki polistyrenu wtryskiwane są do formy, w której powstaje gotowa płyta, inaczej niż w tradycyjnej technologii, w której płyty powstają poprzez docięcie większego bloku. Dzięki temu struktura wszystkich granulek jest zamknięta, co znakomicie chroni je przed wchłanianiem wody. Należy pamiętać o tym, że mokry styropian nie tylko ulega degradacji i stanowi podłoże do rozwoju mikroorganizmów, ale także traci swoje właściwości izolacyjne.
EPS 100, EPS 200, EPS 70 czy hydro?
Mnogość rozwiązań dostępnych na rynku może utrudnić odpowiedź na pytanie, jak prawidłowo ocieplić garaż. Każde z rozwiązań ma jednak swój obszar zastosowań, a prawidłowy ich wybór pozwoli nam ograniczyć koszty i ułatwić prawidłową izolację budynku.
Zobacz także: Ciepło płynie od podłogi, czyli ocieplamy posadzki styropianem