Płytki ceramiczne na drewnianej podłodze?
Technika klejenia terakoty na drewnianych podłogach ma swoją bogatą historię. Sposobów wykonania jest niemal tyle, co wykonawców, a najpopularniejszym sposobem pozostaje klejenie terakoty na przykręcone do starej drewnianej podłogi płyty OSB lub wiórowe. Najpopularniejszy nie znaczy jednak najlepszy.
Kleje cementowe, nawet te doskonałej jakości, po kilku miesiącach zaczynają bowiem odspajać się od drewnianego podłoża. Niektórzy wykonawcy ratują się, kładąc na płytę OSB siatkę z włókna szklanego. Pomaga to o tyle, że płytka nawet po oderwaniu się od płyty będzie trzymać się siatki. Pytanie tylko, jak długo?
Można oczywiście zastosować lepiej trzymające się takiego podłoża kleje dyspersyjne, ale źle położone, tzn. bez kanałów odpowietrzających, zasychają tylko na ok. 2 cm od obwodu płytek. Szczególnie ryzykowne jest stosowanie ich w przypadku terakoty o dużej powierzchni, tj. o wymiarach przekraczających 30 na 30 cm.
Dość ciekawą techniką stosowaną jeszcze przez niektórych wykonawców jest dwukrotne pomalowanie płyty OSB żywicą epoksydową, a następnie posypanie jej piaskiem. Powstaje w ten sposób szczelna, chropowata powierzchnia, do której można kleić terakotę zwykłym klejem cementowym. Jest tyko jeden problem – żywice epoksydowe są szkodliwe dla zdrowia, a ich specyficznego zapachu naprawdę trudno się pozbyć.
Możliwe jest też wykonanie na starej drewnianej podłodze wylewki samopoziomującej, ale czasem bywa to kłopotliwe. Najprostszym obecnie rozwiązaniem jest zastosowanie suchych jastrychów Brio (na zdjęciu) lub podłogowych płyt Vidifloor firmy Knauf, stanowiących doskonałe podłoża do kładzenia płytek ceramicznych.
Wytwarzane są one z masy gipsowej oraz włókien celulozowych i występują w wielu odmianach, m.in. płyt zespolonych z gotową izolacją termiczną. Umożliwia to ich stosowanie m.in. pod ogrzewanie podłogowe na poddaszach. Płyty suchego jastrychu po prostu klei się ze sobą i mocuje do drewnianej podłogi za pomocą wkrętów.