x

Jak łączyć barwy we wnętrzach

Trendy w wystroju wnętrz zmieniają się co sezon, bezustannie zaskakując nowymi koncepcjami. Jak za nimi nadążyć? Z pomocą przychodzą agencje badające trendy konsumenckie, zestawiające swoje analizy w corocznych raportach. Jedną z takich firm jest londyńska WGSN. Swoimi insightami wpływa ona m.in. na wybory projektantów i dekoratorów, podpowiadając, jakie kolory są modne w tym roku i jak je zestawiać.

Mocne kolory

Jednym z zaskakujących kolorów modnych w tym roku jest Black Flame (z ang. czarny płomień) – odcień czarnego z akcentami niebieskiego i fioletu, tworzący nastrój sprzyjający koncentracji. Świetnie sprawdzi się nie tylko jako kolor ścian, ale również jako wyrazisty akcent, np. w formie wyróżniającej się framugi drzwi.

Kolejnym mocnym kolorem, który ożywi wnętrze, jest czerwień. Można nią pokryć całe ściany lub tylko wybrane fragmenty, nadając wnętrzu ciepły, żywy charakter. Bardziej stonowanym, ale wciąż wyrazistym kolorem popularnym w tym roku jest niebieski, który nadaje pomieszczeniom bardziej naturalny wyraz, doskonale pasujący np. do wnętrz w stylu retro.

Mocne kolory najlepiej uzupełniać odcieniami bieli lub beżem, które współgrają z czernią, czerwienią czy niebieskim, wzmacniając przy tym oczekiwany efekt. Jeśli decydujesz się na czerń, czerwień, niebieski lub granat, odpowiednimi kolorami uzupełniającymi będą jasny beż, biel lub kość słoniowa. Dobrymi akcentami są również odcienie szarości.

Koło barw

Tajemnicą udanej aranżacji wnętrz są barwy harmonizujące, czyli odcienie kolorów, które najlepiej do siebie pasują. Przydatnym narzędziem do sprawdzania, które barwy będą dobrze wyglądać, gdy zestawimy je ze sobą, jest koło barw. To bardzo przydatne narzędzie, po które warto sięgnąć, gdy nie jesteśmy pewni, czy odpowiednio zestawiliśmy kolory.

Jak czytać koło barw? Pomoże ci w tym zrozumienie różnych rodzajów harmonii: komplementarnej, monochromatycznej, trójkątnej i analogicznej. Po zapoznaniu się z teorią okazuje się, że poprawne łączenie ze sobą barw jest bardzo proste.

Najbardziej popularne zestawienia opierają się na harmonii monochromatycznej – to połączenia tonacji odcieni tej samej temperaturze. Takie rozwiązanie sprawdzi się w każdym wnętrzu i zapewni subtelne przejście kolorystyczne, kiedy np. pomalujemy różnymi tonacjami sąsiadujące ze sobą ściany.

Harmonia komplementarna to wybór kolorów, które są naprzeciwko siebie w kole barw, trójkątna natomiast bazuje na połączeniu trzech barw znajdujących się na szczytach trójkąta wchodzącego w skład koła barw. Harmonia analogiczna to po prostu użycie trzech sąsiadujących ze sobą odcieni. Warto też wspomnieć o harmonii kontrastowej, która jest odmianą harmonii komplementarnej, ale bazuje na barwach czystych, takich jak czerń i biel.

Dobieranie koloru do pomieszczenia

Wybierając kolor do wnętrza, należy też mieć na uwadze charakter oraz usytuowanie pomieszczenia, które chcemy pomalować, ponieważ kolory wpływają na percepcję przestrzeni i nastrój. Równie istotne jest naturalne oświetlenie we wnętrzu, od którego zależy ostateczny wygląd koloru na ścianie.

Jak pomalować mały i niski pokój? W tym przypadku najlepiej postawić na jasne kolory, które optycznie go powiększą. Szarości, pastele i biel to najlepsze rozwiązania. W długich, wysokich i wąskich pomieszczeniach, takich jak np. korytarze, sprawdzą się brązy, fiolety lub zieleń.

Jaką farbę wybrać?

Decydując się na malowanie lub odświeżanie pomieszczeń, warto wybrać produkty odpowiednio trwałe, odporne na zabrudzenia, o dobrym kryciu i bogatej palecie kolorystycznej. Dobrym wyborem są farby akrylowe Knauf. Tworzą one bardzo wytrzymałą powłokę, umożliwiają prawidłowe oddychanie ścian, a dzięki dużej wydajności doskonale kryją.

Śledząc bieżące trendy wnętrzarskie oraz posiłkując się sprawdzonymi metodami, takimi jak koło barw, z pewnością dobierzesz kolory, które nie tylko będą do siebie pasować, ale   również skutecznie odmienią pomieszczenia w każdym domu lub mieszkaniu. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, by dobór barw zmienił się w ciekawą przygodę.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE