x

Jak położyć tynk gipsowy ręczny, krok po kroku

Tynk gipsowy Knaufa nada ścianom piękną, pisakową fakturę.

Tynk gipsowy to znakomity sposób na uzyskanie ciekawego efektu we wnętrzu mieszkania lub domu. Co ciekawe, ściana nie musi być idealnie gładka, by dobrze wyglądała.

Zaskakujące efekty dają tynki fakturowane, np. gipsowy tynk maszynowy Knauf MP 75 L-F FAKTURA, który zawiera kruszywo wapienne i tworzy na ścianie fakturę drobnego piasku.

Na ostatnim etapie tynkowania powierzchnię zaciera się tak, aby wydobyć drobnoziarnistą fakturę tynku.

Specjaliści z firmy Knauf uważają, że  tynki gipsowe, zwłaszcza tynki maszynowe, zawdzięczają swoją popularność szybkiej technologii wykonania oraz przyjaznym dla człowieka właściwościom gipsu, który przejmuje z otoczenia nadmiar wilgoci i oddaje go, kiedy powietrze staje się zbyt suche.

Tynki gipsowe posiadają także niewielki opór dyfuzyjny, czyli stosunek różnicy ciśnienia cząstkowego pary wodnej po dwu stronach badanego materiału do gęstości przenikającej pary wodnej, oraz idealne właściwości do utrzymania zrównoważonego klimatu w pomieszczeniach, co daje wrażenie ciepła i przytulności.

Tynk gipsowy ma przewagę, bo…

Dzięki niemu wykańczanie ścian i sufitów stało się szybsze i łatwiejsze. Po pierwsze wykonuje się go techniką jednowarstwową. Nie trzeba więc dodatkowo stosować  żadnych materiałów. Kolejne plusy to:  łatwość w wygładzaniu, mała ilość odpadów, krótka szybkość schnięcia i duża odporność na ścieranie. Nie odpryskuje podczas wbijania gwoździ.

Technologia tynków gipsowych jest powszechnie stosowana w Europie Zachodniej zarówno w budownictwie mieszkalnym jak i użytkowym.

Jak wykonać tynk gipsowy?

  1. Oceń podłoże.
  2. Wykonaj tzw. „próbę ścierania”. Trzeba sprawdzić, czy dana powierzchnia jest wolna od kurzu budowlanego. Dana powierzchnie przed tynkowaniem należy zwilżyć, aby usunąć z niej cząsteczki kurzu.
  3. Każde podłoże powinno być suche, nie zmarznięte, stabilne, wolne od kurzu, resztek farb i innych zabrudzeń.
  4. Zamocuj na zaprawie gipsowej metalowe ochronne listwy narożne.
  5.  Nałóż tynk na ścianę lub sufit metodą natrysku agregatem tynkarskim.
  6. Następnie wyrównaj powierzchnię łatą typu „h” (długość 1,5). Jeżeli odchyłki od pionu lub nierówności płaszczyzny są zbyt duże, nałóż dodatkowo odpowiednią ilość świeżej zaprawy.
  7. Odczekaj 80-100 min., aż tynk lekko zmatowieje i doprowadź powierzchnię do wymaganej równości.
  8. Doszliśmy do fazy równania powierzchni. Jest ona najtrudniejsza. Wymaga dużej wprawy. Odbywa się to za pomocą łaty trapezowej.
  9. Czas na „piórowanie”, bo wykonujemy je za pomocą szpachli zwanej piórem. Jest to po prostu dokładne wyrównywanie powierzchni.
  10. „Gąbkowanie”. Powierzchnię tynku gipsowego należy zrosić rozproszonym strumieniem czystej wody i zagąbkować, aby „wyciągnąć” z tynku mleczko gipsowe.
  11. Ostatni etap pracy. Za pomocą szpachli powierzchniowej lub metalowej pacy dokładnie wygładź tynk. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Wiedzieć więcej: 
Który tynk gipsowy wybrać

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE