Jak prawidłowo ocieplić płaski dach
Dachy płaskie stają się obecnie coraz częściej stosowanym rozwiązaniem konstrukcyjnym. Prawidłowo ocieplony dach płaski może obniżyć koszt budowy domu, a dodatkową powierzchnię można wykorzystać do budowy tarasu lub ogrodu na dachu.
Dachy płaskie nazywa się stropodachami, ponieważ pełnią dwie funkcje: stropu nad ostatnią kondygnacją oraz dachu. Ich nachylenie wynosi w granicach od 2° do 15°, a spadki dachu mogą być skierowane na zewnątrz lub do środka budynku. W zależności od konstrukcji stosuje się dwa rodzaje stropodachów: wentylowane i niewentylowane.
Stropodach wentylowany
Jest to najlepszy sposób ocieplenia dachu płaskiego. W tym rozwiązaniu między izolacją wodoszczelną, która chroni dach przed opadami deszczu, a termoizolacją, znajduje się przestrzeń wentylacyjna, której zadaniem jest odprowadzenie wilgoci .
Kolejność warstw w stropodachu wentylowanym wygląda następująco:
Na stropie układa się paroizolację, a na niej termoizolację – styropian lub wełnę mineralną. Nad warstwą termoizolacji znajduje się wentylowana przestrzeń, a ponad nią betonowa lub drewniana konstrukcja dachu o odpowiednim nachyleniu. Na niej układa się izolację wodoszczelną – najczęściej z papy termozgrzewalnej.
Dzięki pozostawieniu pustej przestrzeni wilgoć przenikająca z pomieszczeń do termoizolacji lub wykraplająca się na spodzie konstrukcji dachu, odprowadzana jest na zewnątrz poprzez otwory wentylacyjne znajdujące się w ścianach. Ważne jest, aby były one drożne i zabezpieczone siatką przeciwko ptakom i owadom.
Tak wykonanego dachu nie można przeznaczyć na dodatkową powierzchnię użytkową, ale jest to możliwe w wersji stropodachu niewentylowanego (pełnego).
Stropodach niewentylowany
W stropodach niewentylowanych warstwa izolacji wodoszczelnej, np. papy, układana jest bezpośrednio na termoizolacji i nie pozostawia się szczeliny wentylacyjnej.
Ponieważ płyta stropowa nie daje odpowiednich spadków dachu, uzyskuje się je poprzez wylanie na paroizolacji warstwy spadkowej z lekkiego betonu. W tej sytuacji lepszą metodą jest zastosowanie rozwiązań systemowych firmy Knauf. Jako izolację termiczną daje się styropian KNAUF Therm PRO Dach/Podłoga EPS 100 λ 36. Natomiast spadki można uzyskać dzięki styropianowym klinom dachowym EPS 100 (lub EPS 80). Pozwalają one na wyprofilowanie spadków o nachyleniu do 15° bez konieczności wylewania warstwy betonu. Dodatkowo firma Knauf laminuje styropian papą, co ułatwia instalację pokrycia dachowego.
Dach odwrócony
Jeśli stropodach niewentylowany wykonamy w układzie odwróconym, to wtedy dach możemy zamienić w taras lub ogród. Wystarczy zamienić kolejność warstw. Podobnie jak w przypadku stropodachu niewentylowanego najpierw trzeba wyprofilować spadki dachu. Robi się to albo warstwą wylewki betonowej, albo przy pomocy klinów EPS. Na tak ukształtowanym stropodachu układa się izolację przeciwwodną, wykonaną np. z dwóch warstw papy termozgrzewalnej, a na niej ocieplenie z odpornego na zawilgocenie i znaczny nacisk styropianu KNAUF Therm PRO Parking EPS 200 λ 33.
Rodzaj kolejnych warstw zależy już od tego, jakie przeznaczenia ma mieć dach. Jeżeli chcemy na dachu urządzić ogród, to warstwa ocieplenia musi być dobrze chroniona przed korzeniami roślin. Do tego celu używa się folii PVC lub włókniny ochronnej o dużej gęstości – powyżej 300 g/m2. Kolejną jest warstwa drenażowa, przenikalna dla korzeni i zdolna do odprowadzania nadmiaru wody. Może być wykonana z plecionych mat z tworzywa sztucznego lub np. z kilkucentymetrowej warstwy żwiru albo keramzytu. Ponad nią instaluje się warstwę filtrującą, która ma za zadanie chronić przestrzeń drenażową przed zamulaniem. Do tego celu stosuje się najczęściej włókninę z tworzywa sztucznego oraz fizelinę. Dopiero teraz można położyć podłoże wegetacyjne, czyli humus wymieszany z rozdrobnionym materiałem mineralnym, który będzie dobrze trzymał wilgoć pod trawnikiem i innymi roślinami.
Zamiast tego wykończenie dachu odwróconego mogą stanowić np. płyty chodnikowe lub, ułożone na odpowiednim podkładzie, płytki ceramiczne.
W tak wykonanym dachu woda spływa z góry przez wszystkie te warstwy, przenika przez termoizolację aż do izolacji przeciwwodnej i stamtąd odprowadzana jest do rur spustowych na zewnątrz lub do wewnątrz budynku.
PORADNIK TECHNICZNY
KNAUF Therm PRO Dach/Podłoga EPS 100 λ 36
KNAUF Therm PRO Parking/Fundament EPS 200 λ 33
Styropianowe kliny dachowe EPS 100 (lub EPS 80)