x

Jak stworzyć dźwiękoszczelne pomieszczenie w domu?

Dźwiękoszczelne pomieszczenie w domu

Cel jest jeden: stworzenie raju dla melomanów, czyli dźwiękoszczelnego pomieszczenia w domu. Sposobów jego osiągnięcia kilka – tynki, płyty, tapety i folie – materiałów do izolacji akustycznej ścian jest wiele. Jednym z najprostszych jest np. wyciszenie ścian przez wykończenie ich tynkiem akustycznym. Inne metody? Która z nich jest najskuteczniejsza? Co jeszcze decyduje o dźwiękoszczelności? Który sposób wybrać, by skutecznie wyciszyć pomieszczenie? Słowem: jak stworzyć dźwiękoszczelne pomieszczenie w domu?

Rodzaje izolacji akustycznej – tynk akustyczny

Tynk akustyczny zwany jest także tynkiem dźwiękochłonnym. Tym co go wyróżnia jest chropowata faktura. I taka też powinna pozostać – nie wolno jej pokrywać tapetą albo np. gładzią. To ona decyduje o tym, że pochłanianych jest do 70% dźwięków. Z reguły ma grubość do 2,5 cm, jeśli są to tynki silikatowe lub nieznacznie mniej – tynki celulozowe. Co do zasady, im większa grubość tym wyższy współczynnik pochłaniania.

Dźwiękoszczelne pomieszczenie w domu

Pokrywanie ścian tynkiem akustycznym

Jak stworzyć dźwiękoszczelne pomieszczenie? Różne materiały

Płyta akustyczna

Płyta akustyczna to już bardziej zaawansowany produkt, a to głównie dlatego, że ich gipsowy rdzeń ma krystaliczną strukturę. Nierzadko także włókna mineralne i np. dodatek krzemianu przestrzennego – zeolity. Dzięki temu nie tylko zwiększa izolacyjność akustyczną (o 5–7 dB więcej niż przy zastosowaniu zwykłych płyt gipsowo-kartonowych), ale też pochłania z otoczenia wszelkie szkodliwe zanieczyszczenia. Płyty akustyczne przykręca się podobnie jak zwykłe płyty g-k do rusztu ze słupków.

Płyta korkowa

Płyta korkowa przyklejana bezpośrednio do ścian jest wykonana z porowatego aglomeratu korkowego. (Jeśli nie przepadamy za wyglądem korka, płytę z powodzeniem możemy wykończyć tapetą). Przyjmuje się, że może pochłaniać do 95% dźwięków odbijających się od ścian (podobnie jak tapeta korkowa). Z reguły ma około 1 cm (tapeta korkowa jest od niej cieńsza).

Folia dźwiękoizolacyjna

Elastyczna i – wbrew pozorom – dość ciężka (5 kg/m2) ma wskaźnik izolacyjności rzędu 30–34 dB. Pod warunkiem jednak, że pomiędzy jej pasami nie ma żadnych szczelin. Mocuje się ją mechanicznie albo przykleja do profili.

Panel akustyczny powstały z płyt MDF bywa bardzo dekoracyjny. Może być wykonany na wymiar i praktycznie w każdym kolorze. Najczęściej sprzedawany jest w postaci dużych płyt; z powodzeniem rozprasza i tłumi dźwięki, przy okazji redukując pogłos.

Dźwiękoszczelne pomieszczenie w domu

Panel akustyczny

Zobacz także: Izolacje akustyczne i techniczne

Najpopularniejszym rozwiązaniem od lat pozostaje jednak dodatkowa izolacja akustyczna, dokładnie montaż przedścianki wypełnionej wełną mineralną o podwyższonych parametrach dźwiękochłonnych. Można do tego celu wykorzystać też płyty z wełny drzewnej Heraklith – one także podnoszą komfort akustyczny pomieszczenia, bo mają doskonałe właściwości pochłaniania dźwięku.

Jak połączyć te wszystkie rozwiązania, czyli jak stworzyć dźwiękoszczelne pomieszczenie w domu, np. na 20 m2? Zamontujmy sufit podwieszany z akustycznych płyt gipsowo-kartonowych z izolacją z wełny mineralnej – sama w sobie ma doskonałe właściwości tłumiące. Pozwoli to zniwelować nieprzyjemny pogłos (echo) nawet o około 30%, a poza tym będzie absorbować dźwięk, poprawiając akustykę pomieszczeń. Po drugie zastosujmy przedściankę, czyli ścianę z płyt gipsowo-kartonowych tuż przed istniejącymi ścianami – to ona odizoluje pomieszczenie od dzięków otoczenia. Zastosujmy przy tym specjalne profile i wypełnienie z wełny mineralnej (najlepiej o podwyższonej gęstości).

Zobacz także: Zapewnij właściwą izolację ścian i stropów

Co jeszcze ma wpływ na poziom izolacyjności akustycznej?

Rodzaj okładziny to nie wszystko. Równie istotne są także: izolator – rodzaj wełny mineralnej, a także typ konstrukcji szkieletu – specjalne profile MW do systemów ścian szkieletowych oraz sposób mocowania płyt – najlepiej w systemie odprężnym, a nie wkrętami. Te dwa ostatnie rozwiązania same w sobie pozwalają podnieść izolacyjność akustyczną przegrody o dodatkowe 2dB każda.

Udostępnij: