Jak urządzić domową spiżarnię?
O spiżarniach znowu przypomnieliśmy sobie, oglądając w kinach ekranizacje dzieł Tolkiena. Jego hobbici lubią porządek, mają czyste norki i dobrze zaopatrzone spiżarnie. Wróciliśmy do czasów dzieciństwa, kiedy w spiżarni babci odkrywaliśmy prawdziwe skarby: słoiki z dżemem truskawkowym, powidła ze śliwek i słoje ogórków kiszonych.
Spiżarnie wracają do łask. Są nie do przecenienia. To idealne miejsce na przechowywanie żywności. Kiedy niespodziewanie wpadają goście, zawsze mamy coś w zanadrzu. Wydzielone specjalne miejsce na produkty spożywcze pozwala również na zachowanie większego ładu w kuchni. Dobra spiżarnia powinna zostać ulokowana po północnej stronie budynku, w miejscu nieogrzewanym i ciemnym. Można znaleźć na nią miejsce zarówno w domu jak i w większym mieszkaniu w bloku.
Jak urządzić domową spiżarnię w piwnicy?
Największym plusem tego miejsca jest to, że panuje w nim przyjemny chłód. Ważne jednak jest, żeby piwnica nie znajdowała się blisko kotłowni, bo to w znacznym stopniu zwiększy temperaturę w pomieszczeniach i nie będzie odpowiednim miejscem na przechowanie pęt kiełbas czy owoców i warzyw. To pomieszczenie czysto techniczne, więc należy zainwestować w takie materiały na jej wykończenie, żeby ułatwiły nam utrzymanie czystości oraz były wygodne i funkcjonalne. Najlepiej wybrać te, które można przetrzeć na mokro – płytki ceramiczne, okładziny kamienne, wykładziny z tworzyw sztucznych oraz farby zmywalne. Ściany spiżarni są również narażone na zabrudzenia. Możemy je wykończyć podobnie jak podłogę – płytkami rektyfikowanymi z minimalną fugą, co zminimalizuje gromadzenie się brudu w szczelinie. Będę one dodatkowo wpływały na chłodzenie pomieszczenia. Innym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian farbą odporną na ścieranie. Gdy organizujemy spiżarnię w nieogrzewanej piwnicy, możemy do wykończenia ścian zastosować tynk cementowo-wapienny. Można go wykończyć w dowolny sposób np. płytkami lub tylko pomalować. Jest odporny na uszkodzenia, co jest niewątpliwą zaletą.
Teraz czas na półki! Zaopatrzmy się w wysokie regały, które będziemy mogli wyposażyć w dodatkowe półki i przęsła. Z czego powinny być wykonane? Regały – ze stali nierdzewnej lub aluminium, natomiast półki – metalowe lub z płyty wiórowej. W sytuacji kiedy wymiary danego producenta takich mebli nam nie odpowiadają, zróbmy własne drewniane półki i regały. Pomalujmy je farbą lub lakierem tworzącym powłokę ochronną, aby łatwiej było je myć. Na dole przechowujmy ciężki przedmioty, warzywa oraz sprzęt AGD. Wyżej to miejsce dla słoiki, produkty sypkie oraz puszki. Komfortowa głębokość półek to 30 cm.
Pozostaje jeszcze oświetlenie naszej piwnicznej spiżarni. Poza lampami sufitowymi warto zainwestować w reflektorki z klipsami, które pozwalają na przypinanie ich do półek w wybranym miejscu. Światło powinno przecież docierać do najgłębszych zakamarków, aby ułatwiać nam szukanie i wyjmowanie poszczególnych produktów.
Jak urządzić domową spiżarnię w kuchni?
Wydzielone miejsce w kuchni ułatwia utrzymanie w niej porządku. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku tzw. kuchni otwartych, w których blaty są wyeksponowane. Zwykle jest w nich więcej przestrzeni, którą można zagospodarować na małe wnęki lub komórki i ukryć je za drzwiami przesuwnymi. Trzeba je odpowiednio zaprojektować, aby dobrze pełniły swoją funkcję. Ważne są odpowiednie wymiary – minimum 2,5 m2 i regularny kształt, który umożliwi przymocowanie półek na produkty spożywcze, które powinny mieć szerokość 40 cm. Tak jak w przypadku spiżarni w piwnicy, warto urządzić ją tak, aby łatwo było utrzymać w niej czystość. Półki i regały nie mogą chłonąć wilgoci. Najlepiej by były wykonane ze sklejki wodoodpornej, drewna, tworzywa sztucznego lub metalu. Półki możemy zagospodarować w systemie kolumnowym lub rurowym. Na nich układamy produkty według reguły: ciężar, temperatura i przeznaczenie żywności. Na dole – rzeczy ciężkie, środkowe półki przeznaczmy na np. kamionkowe naczynia z kiszonkami, środkowe kondygnacje przeznaczone są na lżejsze słoiki, wysoko – produkty sypkie. W utrzymaniu porządku pomogą również pudełka oraz prostokątne, różnej wielkości pojemniki, wiklinowe kosze, puszki lub słoje. U sufitu warto zamontować haczyki na zioła czy warkocze suszonej papryki. Trzeba również pomyśleć o wentylacji. Co pewien czas pomieszczenie to należy wietrzyć lub po prostu zamontować w nim wentylator.
Jak urządzić domową spiżarnię pod schodami?
Miejsce na spiżarnię można wygospodarować na przykład we wnęce pod schodami. Nie musi mieć przecież regularnych kształtów. Trudno się nie zgodzić, że w spiżarni odpowiednio niska temperatura to podstawa. Jednak jest sporo produktów, których przechowywanie tego nie wymaga. Z pomocą przychodzą szafki cargo, czyli mniejsze niż regały szuflady na prowadnicach wysuwane np. z wnęki. W tym przypadku ważne jest, w czym przechowujemy żywność. Przed wilgocią nie chronią pojemniki papierowe, więc nie warto ich używać. W pojemnikach metalowych nie można w nich trzymać kwaśnych produktów, ponieważ reagują one z metalem wytwarzając szkodliwe substancje. Warto zaopatrzyć się w pojemniki szklane i z tworzywa sztucznego ( z symbolem kieliszka na opakowaniu). Domowa spiżarnia ulokowana pod schodami to oryginalne i praktyczne na przechowywanie domowych przetworów i konfitur. Wnęka pod schodami to również idealne miejsce do zaprojektowania małej spiżarki z winami.
PORADNIK TECHNICZNY
Tynk cementowo-wapienny do wnętrz Cover-in Slow Light 05