x

Jak urządzić mały balkon?

Balkon latem zamienia się w centrum rodzinnych spotkań. Jest idealnym miejscem wypoczynku po upalnym i pracowitym dniu. Tutaj delektujemy się kolacją w gronie najbliższych, czytamy książki w wolne weekendy lub umawiamy się z przyjaciółmi na lampkę wina. Warto sprawić, by nasz balkon nabrał wyjątkowego charakteru. Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu małego balkonu?

jakurzadzicmalybalkon

1. Jak urządzić mały balkon? Meble

Do małego balkonu polecamy meble, które swoją masywnością czy wielkością nie przytłaczają wizualnie małej powierzchni. Znakomicie sprawdzą się ażurowe stoliki czy delikatne składane krzesła wykonane z wikliny lub rattanu. Ciekawym pomysłem jest stolik-taca lub blat zawieszany na balustradę balkonu, który może pełnić rolę stolika. Wykorzystajmy zapomnianą przestrzeń w narożnikach, ustawiając w niej np. trzypoziomowy stojak na rośliny lub trójkątny stolik. Kolejną propozycją są tzw. meble funkcjonalne typu skrzynia lub ława ze stolikiem. Dzięki nim zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy, a na skrzyni możemy urządzić wygodne, przytulne miejsce do siedzenia z wielobarwnymi poduszkami i kocami.

balkon

2. Jak urządzić mały balkon? Kwiaty

Jak zaoszczędzić miejsce, ale cieszyć się pięknymi kwiatami? Najlepszym sposobem jest zawieszenie ich w doniczkach pod sufitem, na ścianach lub w skrzynkach zawieszonych po zewnętrznej stronie balustrady – nie zajmują one wtedy cennego miejsca wewnątrz. Odważ się i zamiast kupowanych doniczek posadź rośliny w słoikach, konewkach, lekkich wiklinowych skrzynkach, metalowych rynienkach lub durszlaku. Nawet jeśli mamy mały balkon, nie pozbawiajmy się przyjemności uprawy ziół. Bazylia odstrasza komary, a mirt jest szlachetną dekoracją. Możemy je posadzić np. w mini-szklarni.

balkonjakurzadzic

3. Jak urządzić mały balkon? Podłoga

Jasne kolory na podłodze pięknie odbijają światło, a kurz i zacieki z deszczu są na nich mniej widoczne. Drewniana podłoga – co prawda – jest piękna, ale zdecydowanie trudna do utrzymania. Balkon najpraktyczniej wyłożyć płytkami gresowymi, które są mrozoodporne i antypoślizgowe i mają niską nasiąkliwość. Aby płytki gresowe posłużyły przez wiele lat, trzeba starannie je położyć, użyć mrozoodpornego kleju oraz elastycznej fugi. Przykleja się je na balkonie tak jak na każdej powierzchni na zewnątrz budynku. Zanim zaczniemy układać płytki na balkonie, zaplanujmy ich rozmieszczenie. Ważne i odmienne są oczywiście szczegóły wynikające na przykład z kształtu balkonu, sposobu zamontowania barierki itp.

shutterstock_324753389

PORADNIK TECHNICZNY

Do klejenia gresu na balkonie lub tarasie wybierz klej wysokoelastyczny, który przeznaczony jest do wymagających i odkształcalnych podłoży, np. Knauf K4 Elastyczny Plus. Klej K4 może być również stosowany do klejenia „płytka na płytkę“, gdy nie chcesz skuwać starej glazury.

Knauf Klej K4 Elastyczny Plus

K4

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE