Jak wykorzystać płytę gipsową w łazience?
Technologia suchej zabudowy pozwala na dowolne kształtowanie powierzchni, skraca czas wykonania. Wykonane w niej elementy zajmują mniej miejsca oraz są lżejsze od tradycyjnych materiałów. Systemy suchej zabudowy mogą również służyć do obudowy stojaków WC, wanny, wszelkich rur, wykonania ścianki prysznicowej. Dzięki nim można łatwo „wyczarować” ściankę, wnękę, albo półkę.
Należy jednak pamiętać, że łazienka to miejsce, w którym wilgotność powietrza jest większa niż w innych miejscach w domu. Dlatego bezwzględnie należy stosować tu płytę gipsowo-kartonową impregnowaną (GKBI), nazywaną często, z uwagi na jej kolor, płytą „zieloną”. Dzięki impregnacji rdzenia i kartonu płyta GKBI posiada dziesięciokrotnie mniejszą chłonność aniżeli standardowa płyta GKB.
Płyta „zielona” nie jest jednak całkowicie wodoodporna. Dlatego w miejscach bezpośredniego działania wody, takich jak okolice umywalki i wanny oraz kabiny prysznicowe, na płytę GKBI należy położyć folię w płynie Flaechendicht lub zastosować wodoodporną płytę cementową Aquapanel Indoor.
Ściany oraz wszelkie obudowy w łazienkach wykańczane są najczęściej glazurą. Z uwagi na jej ciężar ważne jest, aby elementy wykonane w technologii suchej zabudowy posiadały odpowiednią sztywność. Aby poprawić ten parametr, zaleca się stosowanie dwóch warstw płyty pod wszelkie okładziny ceramiczne.
Do obudowy wanny możemy przystąpić po wcześniejszym jej ustawieniu i podłączeniu. Zaczynamy od wytrasowania miejsca, w którym będziemy mocować profile UW i CW. Podczas trasowania musimy wziąć pod uwagę, że nasza konstrukcja będzie obłożona podwójną warstwą płyty GKBI. Musimy także zostawić miejsce na okładzinę ceramiczną, tak aby w efekcie końcowym licowała ona z brzegiem wanny. Szczegóły wykonania zabudowy wanny przedstawia poniższy film.