x

Jaki dach wybrać: dwu- czy wielospadowy?

Pytanie dotyczące rodzaju konstrukcji dachu to jedno z podstawowych kryteriów wyboru projektu domu jednorodzinnego. Wielu Inwestorów kieruje się jedynie aspektami wizualnymi, przez co na dalszych etapach budowy mogą doświadczyć dużego zaskoczenia związanego z kosztami wykonania wybranego dachu lub w przypadku budowy metodą gospodarczą, trudności w samodzielnym prowadzeniu prac. Co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru konstrukcji oraz jakie zalety posiadają poszczególne rozwiązania?

Zalety dachu dwuspadowego

Prosta forma dachu dwuspadowego z pewnością ograniczy możliwość popełnienia błędów konstrukcyjnych oraz znacząco zminimalizuje łączne koszty budowy. Dodatkowo, tradycyjna konstrukcja pozwala na aranżację funkcjonalnego poddasza, bez licznych skosów utrudniających dobór mebli i wpływających na ustawność tej części użytkowej.

Z dachem dwuspadowym nie powinny wiązać się większe problemy z dostosowaniem projektu do warunków zabudowy. Tradycyjna konstrukcja jest uwzględniona w większości Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego, więc przystosowanie projektu do wymagań prawnych ogranicza się do ewentualnych zmian kąta nachylenia, który niewątpliwie można uznać za kolejną zaletę tej konstrukcji. Stosunkowo wysoka wartość kąta nachylenia dachów dwuspadowych umożliwia skuteczne odprowadzanie wód opadowych czy zalegającego na powierzchni dachu śniegu.
W podstawowej wersji konstrukcyjnej, dach składający się z dwóch prostokątnych połaci połączonych kalenicą, zachwyca swoją prostotą, która zadowoli zarówno zwolenników projektów domów tradycyjnych. , jak i tych poszukujących nowoczesnych rozwiązań opartych na minimalizmie. Wprowadzenie dowolnych modyfikacji, jak doprojektowanie tradycyjnych lukar, montaż nowoczesnych okien kolankowych czy możliwość rezygnacji z okapu to potwierdzenie, że dach dwuspadowy świetnie sprawdzi się w każdym stylu.

dach_dwuspadowy

Dach dwuspadowy

Zalety dachu wielospadowy

Dachy wielospadowe, kopertowe czy też mansardowe to konstrukcje o zdecydowanie wyższym stopniu trudności, zarówno pod względem ich zaprojektowania, jak i realizacji. Na wysoki koszt budowy wpływa przede wszystkim większa powierzchnia dachu, na który składa się duża liczba połaci oraz ich łączenia, które wymagają wykorzystania wielu dodatkowych elementów koniecznych do stworzenia wytrzymałej konstrukcji oraz pokrycia.

W przypadku domów o skomplikowanej bryle znacząco odbiegającej od formy czworokąta, dachy wielospadowe sprawdzą się wręcz idealnie. Zastosowanie dachu dwuspadowego dla bardzo skomplikowanych brył jest wręcz niemożliwe. Aktualnie, oferta producentów pozwala nie tylko na budowę dachu, który spełni wymagania funkcjonalne, ale również wizualne. Oferta materiałów jest porównywalna do asortymentu oferowanego dla konstrukcji dwuspadowych, więc jedynym ograniczeniem pozostaje zasobność portfela Inwestora.
Bez wątpienia aspektem w głównej mierze odpowiedzialnym za popularność poszczególnych typów dachów jest gust Inwestorów, który często ograniczają warunki zabudowy działki. Na szczęście każda forma konstrukcji dachu jest przystosowana do wprowadzania zmian, a szeroka gama dodatków oferowanych na rynku budowlanym pozwala osiągnąć kompromis pomiędzy możliwościami finansowymi, wymaganiami dotyczącymi aspektów wizualnych a uwarunkowaniami prawnymi.

dach_wielospadowy

Dach wielospadowy

Udostępnij: