x

Jaki klej na ogrzewanie podłogowe?

Salon

Ze względu na szereg zalet, jest coraz częściej stosowane w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Funkcjonalność całej instalacji zależy jednak od poprawnego montażu przewodów lub mat grzewczych, jak również doboru odpowiedniej okładziny podłogowej.

Wykonawcy zalecają, aby powierzchnię z ogrzewaniem podłogowym wykończyć materiałami o wysokich współczynnikach przewodzenia ciepła i jego akumulacji, czyli płytkami ceramicznymi, gresem lub kamieniem naturalnym. Należy pamiętać, aby do klejenia okładziny na tego rodzaju podłożu stosować właściwą zaprawę. Na co zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego produktu.

Podłoga z ogrzewaniem podłogowym, poddawana jest zmianom temperatury. Kiedy ogrzewanie zostaje uruchomione, powierzchnia nagrzewa się, aby oddać ciepło i ogrzać pomieszczenia. Z tego względu produkty stosowane do montażu okładziny podłogowej powinny wyróżniać się wysoką elastycznością. W przeciwnym razie warstwa kleju lub też fuga będą się kruszyć. W konsekwencji płytki ceramiczne lub te, wykonane z naturalnego kamienia, będą się odklejać od podłoża. Montaż okładziny na posadzce z ogrzewaniem podłogowym wymaga zastosowania zaprawy klejowej charakteryzującej się dobrą elastycznością np. Knauf K4 Flex Elastyczny klej do płytek (C2TES1). Jest to niezwykle ważne, ponieważ materiały poddane działaniu wysokiej temperatury zmieniają swoją objętość. Oznacza to, że warstwa łącząca płytki z podłożem powinna być odkształcalna, jak również odporna na podgrzewanie. Poza stosowaniem elastycznych zapraw klejowych, nie można zapominać o użyciu fugi o podobnych właściwościach.

Podstawową zasadą podczas klejenia okładziny podłogowej na ogrzewaniu podłogowym jest nanoszenie kleju zarówno na podłoże jak i na płytkę. Taki sposób zapewnia 100% pokrycie klejem przestrzeni między płytką a podkładem. Ta sama metoda zalecana jest również do klejenia płytek ceramicznych na zewnątrz np. tarasach czy balkonach. W przeciwnym wypadku w miejscach, w których zabraknie zaprawy, zgromadzi się powietrze, a w przyszłości woda, które może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie instalacji grzewczej. Nie można również zaniedbać uzupełnienia spoin między płytkami. Jeśli przed położeniem okładziny podłoże nie było wygrzane, nie należy wykonywać fugi (np. Knauf Fuga elastyczna). Stopniowe uruchomienie ogrzewania spowoduje, że nadmiar wilgoci będzie mógł swobodnie odparować z posadzki poprzez szczeliny przygotowane do fugowania. Odpowiednio długa przerwa technologiczna po ułożeniu płytek, jak również sukcesywne ogrzewanie nowo wykonanej posadzki pozwoli na wyschnięcie wszystkich warstw podłogi i uchroni przed ewentualnym kruszeniem się lub zawilgoceniem powłoki.

Udostępnij:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

System ETICS dla początkujących

ETICS to zestaw dopasowanych do siebie produktów niezbędnych do >>>

Środek czyszczący do płytek ceramicznych

Stara zasada mówi „jeśli coś jest do wszystkiego do jest do >>>

Budowa domu – na czym oszczędzać?

Oszczędzać możemy na każdym etapie inwestycji, najlepiej jednak >>>

Instalacja elektryczna w suchej zabudowie

Wszelkie instalacje w ścianach działowych lub sufitach >>>

Ogrzewanie domu: przepisy antysmogowe

Ustawa antysmogowa, podpisana przez prezydenta w 2015 roku, dała >>>

Powrót terakoty we wnętrzach

Niektórzy twierdzą, że podłoga to wizytówka każdego gospodarza. >>>

Roślinne motywy we wnętrzu

Botanika jest na topie. Motywy roślinne pojawiają się w tym >>>

Ogrzej dom od podłogi

Wszyscy chcemy mieć ciepły, komfortowy dom i niskie rachunki za >>>

Instalacja elektryczna w suficie podwieszanym

Wcześniej pisaliśmy  o prowadzeniu przewodów elektrycznych w >>>

Błędy w układaniu płytek ceramicznych

Choć jest to materiał, który świetnie sprawdza się w >>>

Temperatury dla tynków zewnętrznych

Grzegorz z Tarnowa: Przeczytałem wasze porady, jak samemu ocieplić >>>

Jak prawidłowo ocieplić płaski dach

Dachy płaskie stają się obecnie coraz częściej stosowanym >>>

CZYTAJ PODOBNE